fallback

Оптимизмът се завръща на европейските имотни пазари

Предизвикателствата обаче остават, а геополитическата и икономическата несигурност продължава да помрачава нагласите на инвеститорите в имоти

07:33 | 08.11.24 г.

Перспективите пред европейските пазари на недвижими имоти са предпазливо оптимистични въпреки нарастващата геополитическа несигурност и притесненията за икономическия растеж. Лондон, Мадрид и Париж са най-предпочитаните от инвеститорите градове, сочи нов доклад на PwC и Urban Land Institute.

Докладът за нововъзникващите тенденции на имотния пазар в Европа през 2025 г. показва, че пазарните играчи вярват в появата на ново нормално, в което оценките намаляват, а лихвите се връщат към известна предсказуемост на пазара, който се характеризира с по-висока инфлация и лихви, геополитическа и икономическа несигурност.

Поради това над 80% от участниците в допитването очакват доверието на бизнеса и печалбите да останат непроменени или да нараснат през 2025 г., като половината предвиждат ръстове и по двата показателя.

Но съществуват силни рискове пред общия оптимизъм и нагласите остават помрачени сред 1143-та участници в допитването. Освен притеснения за икономическия растеж съществуват опасения от нарастваща геополитическа несигурност, като 85% от анкетираните посочват политическа нестабилност спрямо 74% година по-рано, а 83 на сто отбелязват конфликтите в Европа и Близкия изток като източници на значителна нестабилност.

Участниците признават, че нагласите към европейските имоти все още до голяма степен са повлияни от лихвените политики в САЩ и на Стария континент, както и от политическия ред в Азия. Някои ръководители считат, че за възстановяването ще е нужно повече време от предишните прогнози.

Растежът на европейската и на световната икономика е сред основните притеснения на бизнеса за 2025 г., като съответно 77% и 62% от анкетираните казват, че са „много“ или „донякъде притеснени“ от тези фактори.

„Докладът тази година отразява индустрия, която въпреки така необходимия си оптимизъм след последните три години все още е изправена пред сложна и нестабилна среда, където крехките перспективи за растеж и геополитическите сътресения се очаква да продължат да засягат бизнес доверието и дали играчите ще успеят да се възползват от възникващите възможности“, коментира Лизен ван Дорн, главен изпълнителен директор на ULI за Европа.

„В новото нормално на по-високите лихвени проценти ключовата дума е „оперативност“ за създаване на стойност. Това създава сериозно бреме за постигане на растеж върху раменете на наемателите и тяхната способност да задържат увеличенията на наемите. Запазването на инвестиционните модели може да обяснява засилените притеснения, които наблюдаваме в изследването тази година около икономическия растеж и променящото се търсене на наемателите“, отбелязва Гарет Люис, директор на PwC.

Наред с несигурния геополитически и икономически пейзаж проблемите пред бизнеса с недвижими имоти, които продължават да задушават строителството, включват последиците от нарасналите регулации, които 74% от анкетираните считат за основно притеснение на имотния бизнес в Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА). Нарасналите строителни разходи и недостигът на ресурси са на второ място сред притесненията на участниците, посочени от 70% от тях.

Намалялото търсене от наемателите остава проблем за 44% от участниците в допитването, въпреки че миналата година той е бил посочен от 48 на сто от анкетираните. 42% все още очакват предизвикателства пред наемните пазари дори след възстановяването през следващите три до пет години.

Според тазгодишното допитване ESG остава едно от значителните предизвикателства за недвижимите имоти в краткосрочен и дългосрочен план, като над 70% от анкетираните са притеснени от екологични проблеми през 2025 г. 72% считат това за проблем през следващите пет години. Мнозина признават, че не успяват да отговорят на противоречащи си екологични изисквания, а допитването показва още степен на „съпротива“ на индустрията срещу ESG.

Друга актуална тема е изкуственият интелект, като близо половината от участниците в допитването или техните компании са заявили, че са използвали AI през последната година. Голямото мнозинство очакват изкуственият интелект и машинното учене да окажат влияние върху всички области на недвижимите имоти през следващите пет години.

Но цифровите рискове пораждат и притеснение за индустрията, като 59% от анкетираните определят киберсигурността като основно притеснение на бизнеса, поставяйки го на четвърто място. Цифровата трансформация (42%) и изкуственият интелект (35%) също са сред основните притеснения на индустрията. В рамките на петгодишния период този риск нараства като приоритет сред 63% от анкетираните и се превръща във втория по значимост проблем за бизнеса.

Наличието на капитал остава изключително важно на пазара на недвижими имоти, където интересът на инвеститорите е притъпен след несигурността в света, реалността на ново икономически нормално и развиващите се нужди на наемателите на имоти. Въпреки спадовете на цените на недвижимите имоти много институционални инвеститори продължават да се борят с по-бавната преоценка на имотите. Тя може да предотврати още добри възможности за инвеститорите. Сред анкетираните има и усещане, че инвестициите в имоти трябва да докажат значимостта си пред други по-сигурни класове активи като дългосрочните облигации.

Сред секторите, които си струва да бъдат наблюдавани, центровете за данни са на първо място сред общите перспективи за инвестиции и строителство в Европа, следвани от новата енергийна инфраструктура, студентските жилища и логистичните имоти. Това показва, че европейските инвеститори остават съсредоточени върху големи тенденции, включително демография, цифровизация и декабронизация, а имотната индустрия се стреми да достигне нови хоризонти. Но липсата на подходящи наличности продължава да е проблем за много сектори, включително логистичния, складовете и различните форми на жилища. Някои инвеститори са притеснени, че цените са надути от свръхоптимистични допускания за растеж.

Перспективите пред инвестициите в офиси и търговски площи остават притъпени поради запазващата се предпазливост относно последиците от структурните промени.

Лондон и Париж продължават да доминират сред най-привлекателните градове в Европа за инвестиции в имоти, като заемат съответно първо и трето място. Лондон запазва водещата си позиция за четвърта поредна година, а въпреки че отстъпва на трето място, Париж остава силен пазар, подкрепен от инвестиции, породени от Олимпиадата, и планирани големи инфраструктурни проекти. През деветмесечието на 2024 г. тези два града са съставлявали общо 11% от стойността на сделките в Европа, като са привлекли инвестиции на стойност около 14 млрд. евро, сочат данни на MSCI. Изкачването на Мадрид на второ място показва привлекателността на силни макроикономически фактори и качеството на живот.

Германските градове Мюнхен (пето място), Франкфурт (осмо място) и Хамбург (девето място) се издигат в класацията, а Берлин (четвърто място) запазва позицията си. Лисабон (десето място) отстъпва с две позиции, а Милано (седмо място) и Амстердам (шесто място) подобряват представянето си.

Накрая, макар че физическият климатичен риск и преходът на недвижимите имоти към нулеви въглеродни емисии се превърнаха в чести проблеми през последните години, докладът тази година отчита по-обхватните последици за застраховането на имотите и финансирането на тези две предизвикателства.

В момент, когато имотите са изправени пред нарастващи рискове от по-чести и по-сериозни крайни климатични събития наред с прехода към нетни нулеви емисии, последиците за индустрията стават по-ясни от гледна точка на финансови разходи и прекъсване на бизнеса и близо две трети от анкетираните очакват нарастване на разходите за застраховка през идните пет години. Макар че проблемите около застраховането и финансирането на имоти от климатични рискове са широко признати, докладът установява, че сегашните нива на информация и сътрудничество в индустрията не отразяват мащаба и неотложността на предизвикателството.

„Макар че геополитическата и икономическата несигурност продължават да доминират в обсъжданията, сме насърчени да видим, че предпазливият отпимизъм се завръща на европейския имотен пазар. Но индустрията трябва да се справя със значителни предизвикателства – от продължаващата нестабилност и регулаторно бреме до ESG изискванията и нарастването на цифровите рискове. Успехът ще принадлежи на тези, които могат да се приспособят, да приложат иновации и да възприемат нови технологии и устойчиви практики“, коментира Жан-Батист Дешриве, ръководител на отдела за имоти за ЕМЕА в PwC.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:33 | 08.11.24 г.
fallback
Още от Анализи виж още