fallback

Пазарът на луксозни имоти в София се е активизирал през 2023 г.

Всяка втора сделка е без отстъпка в цената, сочат данните на агенция за недвижими имоти

19:04 | 12.03.24 г.

Пазарът на луксозни имоти в София е отбелязал през 2023 г. значително по-голямо търсене в сравнение с предходната година, обусловено от прогнозите за нарастващи цени на имотите и все още ниските лихви по ипотечните кредити. Цените на апартаментите във високия клас са нараснали с между 5% и 10%, а тези в средния сегмент са поскъпнали с 23%, сочат данни на компанията за луксозни имоти Unique Estates, част от Realto Group.

Интересът на купувачите е насочен както към висок клас жилища в добре поддържани сгради в централната част на града, така и към имоти в процес на изграждане в близките до центъра квартали – в тези райони се отчита засилено ново строителство в последните години.

И през 2023 г. клиентите, търсещи повече пространство, се насочват към къщи в районите от Витошката яка. Други са предпочели покупката на мезонет в новопостроени сгради с добре уредена инфраструктура и висок клас среда на обитаване.

50% повече продажби на жилища с абсолютна стойност над 600 хил. евро

Пазарът на луксозни апартаменти и къщи в София е отбелязал значителен ръст на сделките през 2023 г. Расте и броят на покупките на жилища с абсолютна стойност над 600 хил. евро - в сравнение с 2022 година от компанията отчитат 50% повече продажби в този ценови сегмент и го обясняват със сравнително малкия ръст на цените на тези имоти.

„През 2023 г. активно се търгуваха трофейни жилища, които излизат изключително рядко на пазара и в същото време запазват стойността на парите. Луксозните имоти са изключително сигурен актив – те са най-устойчиви на турбуленциите на пазара и в дългосрочен план винаги увеличават цената си. Това ги прави предпочитана инвестиция и вложение на средствата в условия на обща несигурност и инфлация. През 2023 г. забелязахме и друг тренд – инвестиционните имоти във високия сегмент не се предлагат на наемния пазар, а след определен период излизат отново за продажба с цел реализация на по-голяма печалба.”, коментира Весела Илиева, изпълнителен директор на Unique Estates.

Ограниченото предлагане в най-желаните райони на София ще бъде предпоставка за допълнително  повишаване на цените през следващите месеци, посочват от компанията. Делът на сделките с жилища в строеж продължава да се покачва. Това обуслява засиления интерес и сделки в квартали с активно строителство – Възраждане, Кръстова вада и Манастирски ливади.

Много активен е пазарът и в традиционно привлекателни райони като Лозенец, Изток, Изгрев и централната част на града. Докторска градина остава един най-скъпите райони в София заедно с други емблематични локации като района около „Александър Невски“ и Народното събрание.

Пазарът на къщи през 2023 г. разширява обхвата си – предлагането в районите, разоложени по Витошката яка, не съумява да удовлетвори изключително активното търсене там. Това е предпоставка за увеличаването на районите с активен пазар на къщи – предпочитани са Панчарево, Камбаните, Малинова долина, както и село Лозен и района на Божурище.

Друга тенденция, която отчитат от Unique Estates, е пренасочване на интереса на клиенти, търсещи по-голямо пространство, към покупка на по-голям апартамент. Модерен, луксозно обзаведен апартамент с две и три спални, на последен етаж през 2023 г. се реализира по-лесно от къща.

Инвестиционни имоти, закупени преди около 10 години с цел отдаване под наем, през 2023 г. излизат на пазара за продажба. През периода са се търгували също и завършени, готови за отдаване апартаменти. Качествените инвестиционни имоти – с добра локация и поддържани общи части, както и с утвърдена доходоност, се реализират в рамките на 1 до 2 месеца, пише компанията.

Най-скъпо е в района на „Александър Невски“

Активният пазар на жилища в годините след пандемията, поскъпването на труда и строителните материали, повишаващата се инфлация водят до значителен ръст на цените на имотите.

По данни на Unique Estates средната цена на апартамент в София е достигнала малко над 2500 евро на кв. м при около 2200 евро на кв. м година по-рано. Във високия клас жилища цената е около 3500 евро на кв. м, а на емблематичните локации в София сделките се случват на два пъти по-високи цени.

Най-високите цени през 2023 г. са постигнати в района на „Александър Невски“, като локацията е определяща независимо от състоянието на имота. В тази част на града завършен и луксозно обзаведен апартамент може да достигне и продажна цена от над 7000 евро на кв.м. Именно в този район са сключени най-скъпите сделки през 2023 г.

Най-скъпо продадената самостоятелна къща се намира в централната градска част, в района на паметника на Васил Левски. В същия район се намира и най-скъпо продадената самостоятелна офис сграда, с площ от 1700 кв. м. И двата имота, след реновиране в рамките на три години, се реализират отново.

Най-висока цена на кв. м за парцел – 850 евро на кв. м, е постигната за имот с малка площ, предназначен за жилищно строителство в района на Бояна. Най-висока продажна цена е дадена за парцел с площ 4 дка, разположен в района на летище София.

През цялата изминала година активното търсене на висок клас жилища е било съпроводено oт по-малък натиск на офертните цени. Ако през 2021 и 2022 г. около 30% от сделките се сключват без коментар, през 2023 г. делът им е 50%. В 15% от случаите продажната цена е дори по-висока от първоначално обявената, сочат данни на компанията.

И през 2023 г. около 50% от сделките за жилища у нас са сключени с кредит, като в луксозния сегмент техният дял е 40%. Външното финансиране, което използват купувачите на висок клас апартаменти и къщи, е около 70% от стойността на сделката.

По-малко предлагане от търсенето на луксозни жилища под наем

Наемният пазар в столицата отново е активен. След забавянето на интереса в началото на 2023 г., от втората половина на годината се отчита постоянно нарастващо търсене, посочват от компанията. То е резултат от ръста в продажните цени на жилищата и очакванията за покачване на лихвените проценти. В същото време, предлагането не съумява да удовлетвори търсенето и на този пазар. 

В последните месеци на миналата година активните наематели са били предимно българи, тъй като обичайно релокацията на кадри от чужбина се случва в периода март-септември. Основната активност на пазара през годината е била на нива между 800 и 1300 евро, посочват от Unique Estates.

Наемните нива са се покачили с 5% от началото на годината. Продължаващата тенденция на дефицит в предлагането на къщи под наем, както и на висок клас обзаведени апартаменти с три спални, при наличие на постоянно търсене, е предпоставка за покачване на наемните цени на подобни имоти в следващите месеци, счита компанията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:05 | 12.03.24 г.
fallback
Още от Анализи виж още