fallback

Очакванията за ръст на лихвите по ипотеките отрезвяват жилищния пазар у нас

Пазарът постепенно навлиза във фаза на плато, твърдят все повече наблюдатели

08:45 | 26.10.22 г. 16

Притесненията за рецесия в световен мащаб и започналото повишение на лихвите по ипотечните кредити изглежда се усещат и на имотния пазар у нас. След забавянето на ръста през второто тримесечие сделките с имоти отбелязаха спад в повечето големи градове между юли и септември, който е първи от пандемията насам, показаха данни на Агенцията по вписванията, публикувани в началото на октомври.

„Както очаквахме, пазарът постепенно навлиза във фаза на плато“, казва пред Investor.bg Младен Митов, мениджър „Пазарни проучвания и анализи“ в агенцията за недвижими имоти „Явлена“. Според него намалелият обем на реализираните сделки може да се тълкува двупосочно – удължаване на срока на избор на жилище и търсене на по-добра цена, от една страна, и преоценка на нуждата от закупуване на жилище в този момент и при тези ценови нива, от друга.

„Това е характерно както за големите областни градове като София, Пловдив, Бургас, Варна, Русе и Стара Загора, така и за по-малките областни центрове“, отбелязва Митов и допълва, че геополитическата среда и очакванията за повишаване на лихвените проценти отрезвяват пазара и карат купувачите да са по-предпазливи.

Спадовете в броя на сделките не са обичайни за летния период. Според Добромир Ганев, председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ) и управител на „Форос“, те се дължат на промените при продажбите, особено „на зелено“ заради войната в Украйна и с възможността на хората за първи път от две години насам да пътуват без здравни ограничения през лятото, което вероятно е отклонило вниманието на част от тях от покупката на имот през този период.

Според Полина Стойкова, изпълнителен директор на агенцията за недвижими имоти Bulgarian Properties, спадът в обема на сделките през третото тримесечие е пряк резултат и от ограниченото предлагане през тази година и липсата на избор на купувачите. Тя също е на мнение, че фактори за забавянето са и бързо нарасналите и вече доста високи цени на имотите, както и започващото повишение на лихвите по кредитите. „Това е логично и здравословно развитие на тенденциите на пазара, който беше прегрял през 2021 и началото на 2022 г.“, отбелязва Стойкова. И подчертава, че спадът на сделките на годишна база се измерва спрямо 2021 г., в която продажбите на имоти нараснаха с 30%.

Този факт изтъква и Ганев: „С 62 459 сделки с имоти в цялата страна третото тримесечие се нарежда на второ място сред най-силните години за пазара след световната финансова криза, като отстъпва само на 2021 г. В същото време деветмесечието на тази година е най-силното от 14 години насам, като отбелязва ръст с 1% дори спрямо 2021 г.“, казва той. „Данните показват, че за момента пазарът не е толкова стресиран“, допълва Ганев, но отбелязва, че ако тенденцията за спад на сделките продължи и през четвъртото тримесечие, ще може да се говори за охлаждане на пазара. Според него това ще бъде логично развитие след периода на непрекъснати рекорди за сделките с имоти от 2014 г. насам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:16 | 26.10.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още