Пандемията се отрази на жилищните пазари в големите градове по света, но това не значи, че цените на имотите се понижават, пише Bloomberg TV Bulgaria, позовавайки се на анализ на Bloomberg.
От Ню Йорк до Лондон и Сидни ниските лихвени проценти и огромната правителствена фискална подкрепа ограничиха трусовете при продажбите. Все пак цените на наемите на апартаментите се понижават и множество служители се насочиха към крайградските зони, след като установиха, че могат да работят от всякъде.
„Не е нужно непременно да отидете в града, за да печелите пари“, посочва Андрю Бърел от Capital Economics. „Смятаме, че градовете ще се променят много“, отбелязва той.
Коронавирусната криза имаше най-голям ефект при наемите. Загубите на работни места, които бяха масови в сектори като хотелиерския, означават, че големи групи наематели просто не могат да си позволят да останат да живеят на същото място. Международните студенти също липсват. Младите хора отново се върнаха в домовете на родителите си.
Що се отнася до купувачите - независимо дали на масовия пазар, или в луксозния сегмент, те искат пространство. Мнозина смятат, че няма да се върнат отново в офисите за постоянно. Това превръща зоните, които някога са изглеждали доста далечни от градовете, в силно търсени места.
Vanguard изчислява, че между 30 и 40-процентен дял от работните места в САЩ не могат да преминат към дистанционна работа. В другия край - около 15-процентен дял, изобщо не се нуждаят от офиси. Повечето от тези служители са професионалисти с високи доходи като софтуерни разработчици или счетоводители.
Тази втора група - както и тези, попадащи някъде по средата между двете групи, могат да обмислят смяна на мястото, на което живеят.
Разликата между цените на апартаментите и на къщите се разширява забележимо, въпреки че мнозина анализатори се питат колко дълго тя ще бъде устойчива.
Въпреки облекчаването на мерките срещу пандемията мобилността в много големи градове все още не достига обичайните нива преди Covid-19, особено към офисите. Например в Сидни, където успешното овладяване на пандемията предполага, че завръщането към нормалния живот е възможно, офисите в центъра на града остават наполовина пълни спрямо предпандемичните нива.
За последните 30 години цените на жилищните имоти в големите градове изпреварват тези на местните пазари. Тази тенденция може да се промени за пръв път от десетилетия.
Лондон
Ударът от пандемията върху привлекателността на британската столица е ясен по почти всеки показател. Наемите в някога най-желаните зони поевтиняват с най-бързия годишен темп от десетилетие.
Очакванията са в луксозния сегмент на пазара цените на имотите да не се възстановят още пет години, тъй като тези, които разполагат със средства, търсят големи имоти извън столицата.
На масовия пазар крайбрежният окръг Корнуол замени Лондон като най-популярното място за търсене на имоти във Великобритания - въпреки че столицата е около 16 пъти по-голяма. Цените в Лондон растат, но със скорост, която доста изостава от другите големи английски градове като Манчестър или Бирмингам.
Сидни
Ако австралийската финансова столица е показател, то поставянето на пандемията под контрол не е достатъчно само по себе си за завръщането към старото нормално.
Към момента в Сидни има само няколко ограничения, свързани със спазването на социална дистанция, но градът все още е далеч по-празен отпреди.
Дори по-горещи са крайградските и селски райони, където цените на имотите се повишават с 13% от миналата година. Ключов двигател зад ръста е начинът на живот и възможността за закупуване на голям имот с градина, който в Сидни би бил достъпен само за богатите.
Ню Йорк
За купувачите на имоти, търсещи да купят жилище с голяма отстъпка в Ню Йорк, стратегията е проста - насочете се към зони с голям брой офис кули.
В известният квартал Midtown East продавачите са били принудени да приемат средно с по 14% под исканата цена през първото тримесечие според брокерската служба Serhant. 97-процентен дял от жилищата в Манхатън са се продали на или под исканата цена, установява доклад на оценителя Miller Samuel и брокерската компания Douglas Elliman Real Estate.
Също така има малко признаци, че цените на наемите ще започнат да се увеличат скоро. През миналия месец имаше почти 20 хиляди празни жилища, които се отдават под наем, само в Манхатън. Съдбата на тези имоти - в случая за колко ще бъдат отдадени под наем, зависи от възстановяването на изискванията за работа от офиса.
На тридесет мили (приблизително 48 км) северно от Ню Йорк в Уестчестър, където цените на жилищата скочиха в началото на пандемията, търсенето не отслабва. Продажбите на фамилни жилища се увеличават с 44% през първото тримесечие на 2021 г. в сравнение със същия период на миналата година.
Сингапур
Няма много възможности за промени на остров, широк само 30 мили, на който липсват големи селски жилища. Дори в луксозния сегмент на пазара повечето жители на Сингапур живеят в апартаменти.
Въпреки че агентите съобщават за търсене на по-големи апартаменти с по-добри възможности, картината на имотния пазар в Сингапур не е толкова драматична, колкото в други градове.
Жилищният пазар в града обаче е в разгара си. Цените на апартаментите растат с най-бързите темпове от 2018 г. насам, което предизвика спекулации, че правителството може да се намеси, за да охлади пазара.