fallback

Царството на моловете

Пазарът на бизнес имоти изпраща рекордна година заради сделките на южноафриканските фондове с търговски центрове

18:41 | 26.12.17 г. 1
Автор - снимка
Редактор

2017 г. вече е история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция на Investor.bg

Доскоро пазарът на бизнес имоти очакваше големите сделки и инвеститорите да се случат догодина. От година на година с излъгани очаквания през 2017 г. пробивът най-сетне се случи. На фона на търсенето на все по-голяма доходност заради отрицателните лихви все повече инвеститори започнаха да се насочват към по-второстепенни пазари на бизнес имоти. Така в Европа вълната от инвестиции, която се разпространява от запад на изток, най-накрая застигна и България след няколко години на засилена активност на предимно местни инвеститори.

Обемът на сделките през 2017 г. се оценява на рекордните около 1 млрд. евро (точни данни ще има след приключването на годината и на започнатите към края ѝ сделки). Това превърна бизнес имотите в безапелационен лидер на пазара на сливания и придобивания в сектора у нас. 

Най-голям интерес сред инвеститорите предизвикаха търговските центрове, собствениците на някои от които от доста време чакат удобен момент да излязат от българския пазар. Моловете привлякоха група опортюнистични инвеститори, най-вече южноафрикански публични фондове, които са съгласни да поемат по-висок риск с влизането на българския пазар.

Това обаче не е непременно недостатък на пазара на бизнес имоти. Присъствието им привлече вниманието и на други големи инвеститори с не толкова високорисков профил и очакванията на консултантите на пазара са интересът да прелее и към другите сегменти – офиси и индустриални имоти.

Бумът на пазара не е изолирана тенденция

Динамиката на пазара на бизнес имоти в България следва тенденциите в Централна, Източна и Югоизточна Европа, към чийто регион принадлежи страната ни. Според барометъра на сливанията и придобиванията в региона, изготвен от консултантската компания EY, имотите са секторът, в рамките на който са сключени най-много сделки поне за първата половина от годината. Тенденцията се очаква да се е задържала и до края на 2017 г.

И в по-широкия регион търговските площи са най-интересни за инвеститорите заради разрастващата се средна класа и все още развиващия се пазар на модерна търговия в сравнение със зрелите пазари в Западна Европа.

Все пак за големите институционални инвеститори най-предпочитани остават по-ликвидните западни и централноевропейски пазари, които осигуряват достатъчно прозрачна и предвидима бизнес среда – нещо, върху което българският пазар има доста да поработи.

Предимството на България остава предлагането на качествени активи при най-висока доходност в рамките на Европейския съюз (ЕС) при по-ниска цена, както показват данни на международната консултантска компания Cushman&Wakefield.

Според друг доклад на същата компания София, Пловдив и Варна са сред пазарите на първокласни офис площи в Европа с най-ниски разходи на работно място за компаниите от гледна точка на наеми и такси, което също е един от факторите за привличане на инвеститори към страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:46 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още