IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищният пазар в България: проблеми с достъпността и недостиг на жилища

Дисбалансите се задълбочават, над 40% от едночленните домакинства и една трета от наемателите на пазарни цени не могат да си позволят собствен дом

08:08 | 02.11.17 г. 45
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Дисбалансите на българския жилищен пазар се задълбочават заради динамиката на доходите и цените и разходите за жилищата, става ясно от доклад на Световната банка за жилищните условия у нас.

За около 42% от едночленните домакинства и за 31% от наемателите на пазарни цени разходите за жилище са непосилни. Повече от една трета от младите не могат да си позволят собствен дом и затова продължават да живеят с родителите си, констатират от финансовата институция.

Същевременно се отчита и несъразмерно голям брой свободни имоти, т.е. много апартаменти имат собственици, но не и хора, които да живеят в тях. В същото време все повече хора живеят в бедняшки квартали и незаконни селища. Голяма част от жилищния фонд е остарял и лошо поддържан, като част от него е потенциално уязвим за сеизмични щети.

Според данните, цитирани в доклада, в България има 3 млн. домакинства и 3,9 млн. жилищни единици, което може да предполага, че има излишък от жилища. Всъщност става въпрос за обратното - почти една трета от тези жилища са необитаеми, което предполага, че около 3 млн. български домакинства живеят само в 2,7 млн. жилищни единици.

Около един милион души или един от седем българи живеят в жилища, които се споделят от повече от едно домакинство. С други думи "удвояването" на домакинствата в едно жилище е често срещано, особено сред домакинствата с по-ниски доходи в по-големите градски центрове. Често до три поколения - или 6-8 членове на семейството, живеят в малък апартамент от 60 кв.м, подчертава Световната банка. 

Освен това голяма част от жилищния фонд на България се състои от многофамилни сгради от социалистическата епоха, много от които са изградени от панели. Повече от три четвърти от апартаментите в страната се намират в сгради, които са на възраст над 30 години, а липсата на поддръжка е довела до повреждане на покривите и фасадите, зле поддържани стълбища и коридори и течове.

На фона на тези проблеми в България няма стабилен и достъпен пазар за отдаване жилища под наем. По-малко от 5% от жилищния фонд на страната се отдава под наем, което е недостатъчно за осигуряване на жилища на достъпни цени и влияе неблагоприятно на трудовата мобилност, особено сред младите хора.

Най-бедните в България са изправени пред най-тежките условия. Публичните разходи в жилищния сектор и особено финансирането, насочено към хората с по-ниски доходи и уязвимите групи, са по-малко от 2% от общия държавен бюджет. Значителната липса на публични и частни инвестиции в райони с ниски доходи доведе до създаването на гета, посочва се в документа.

В доклада се допълва, че в момента правителството разработва нова национална жилищна стратегия, включително и оценка на жилищния сектор.

Съществена първа стъпка за преодоляване на високия процент необитавани жилищни единици е анализ на основните причини за това състояние, особено в иначе разрастващите и устойчиви пазари на жилища. Високите проценти на необитавани жилища в почти всички български градове представляват огромна възможност: потенциален резерв, който, ако бъде "отключен", би могъл да послужи както на пазара на наемите, така и в подкрепа на програма за субсидирани социални жилища, смятат от банката.

Най-бедните домакинства в България обикновено не следва да харчат повече от 10-15% от доходите си за жилище и свързаните с него разходи за комунални услуги.

Жилищното подпомагане и енергийните субсидии биха били по-ефективни и справедливи, ако са структурирани на база ваучери, каквато е практиката в много държави от ЕС. Тази помощ може да се използва за подпомагане на бедните домакинства да наемат социално жилище или да заплащат вноските си за ремонти и подобрения на сградите или такси за поддръжка в многофамилни сгради, заключава се в доклада. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

15
rate up comment 12 rate down comment 1
panther
преди 7 години
Малка добавка - средния процент незаети жилища в ЕС е малко над 15% и те са основно в райони с развита туристическа дейност, т.е. са заети само за част от годината И плащат данъци от приходите от туристи. Да кажем, че висок процент незаети жилища са допустими за черноморието и за планинските курорти, но над 20% незаети жилища в София показват само некaдърността и безхаберието на общината и на дъжравата (като се има предвид че София произвеежда 40% от БВП).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 10 rate down comment 2
panther
преди 7 години
ЕДНА ТРЕТА от жилищата седят празни при условие че в много жилища има по две домакинства, и има големи (и растящи) слоеве от населението които живеят при условия близки до каменната ера...Това показва тотално мaлoумна политика в областта (не че е единствената такава политика).Повишаването на имотните данъци беше препоръчано от Европейската комисия още преди 5 години. Изненадващо в доклада на СБ няма такава препоръка, но то и без това се съмнявам тези доклади някой в испълнителната власт да ги чете.Аз също се съмнявам че ще бъдат повишени тези данъци, не е проблема в дребмите тарикати, проблема е че най-големите крадци са или в управлението или в тесни връзки с него и са наляли милиарди крадени пари в тухли и цимент.Тези хора и приятелите им в парламента няма да се обложат сами с високи данъци, докато не опре ножа до кокала, по-скоро ще взимат заеми до последно и после ще ги плащаме всички по равно (по 10%).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 18 rate down comment 1
khao
преди 7 години
"Вземи от по- богатия ,дай на по-бедния ---само дето работи на принципа земи от бедния и дай на богатия :):) програмата за саниране е жив пример за това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 14 rate down comment 1
khao
преди 7 години
И аз мисля, че вдигането на имотния данък ще е една от следващите стъпки----аз пък не мисля че ще стане, въпреки че е наложително :):) нали после трябва те също да плащат тоя данък :) а те са се нагушили с бая имоти ... то и това е основната причина за тоя данък даже да не се споменава никъде, камо ли да се обсъжда ... една бяла тишина е покрай него :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 15 rate down comment 4
khao
преди 7 години
ниския данък дето го плащаш е форма субсидия от държавата към теб ... така че не си съвсем прав :):) ... с което държиш цената на имота висока и некой младеж няма да може да си купи ... е тогава въпросния младеж може да се реши да емигрира! ... така че връзката по скоро е обратна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 3
khao
преди 7 години
точно за това го предлагам :) зада паднат тези прекалено надути цени, а те са такива заради няколко дребни несправедливоси, една от които е нереално ниския данък.И незнам защо реши че по ниските цени на имотите водят до бягане на хора в чужбина? Няма нищо общо двете неща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 3
krasus
преди 7 години
E такива селянчета и тарикатчета -като твоя приятел ,те заслужават по високи данъци, защото помпат и чакат на държавата- паразитират на нейн гръб. Aма като му кажеш извади пари за това онова, се чеше и гледа да мине тънко.На такива тройни данъци са им малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 14 rate down comment 1
pantaleev
преди 7 години
Малко допълнение в подкрепа на по-долното от мен:Ако кажеш, че даваш имота си под наем, ще трябва да платиш данък на печалбата ти. Ако не казваш че е под наем, че ти вземат по-висок данък за това, че е празен. И в двата случая, ще вземат повече пари,понеже сега много наеми се плащат на ръка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 2
krasus
преди 7 години
Та ти какво очакваш от филиал на БКП ,който работи на принципа" Робин Худ ""Вземи от по- богатия ,дай на по-бедния .ОТ къде да вземе пари Тиквата ,да не би да ги печата.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 3
pantaleev
преди 7 години
И аз мисля, че вдигането на имотния данък ще е една от следващите стъпки на правителството. И то не за да има пари за градинки,паркове и пътища, а просто за да се одере още от хората. Сега има много имоти с много наследници и просто си стоят празни. Предполагам правителството ще измисли някаква недомислица пак в ущърб на тях. Няма да се изненадам въобще ако се появи нещо от рода на ... 1. Ако никой не живее в имота и не е отдаван поне за 1 ден( или някакъв друг кратък срок) в годината под наем да има по-висок данък. 1.1. Ако данъка не е плащан 5 години имота се отнема в полза на общината. 1.1.1. Имот придобит от общината по този начин се отдава на търг или дарява за нещо си (или някаква схема така че пак да се вземе от тези във властта)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още