IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще спре ли скоро "войната" за комисиони в сектора на имотите?

Неетичните практики на пазара ескалират, а държавна намеса още няма заради опасения за загуба на бизнес. От това обаче губят и бизнесът, и клиентите

12:24 | 20.07.16 г. 18
Ще спре ли скоро "войната" за комисиони в сектора на имотите?

Кога (не) се плаща комисиона

В много от случаите споровете между агенциите и техните клиенти се пораждат в момента, в който се стигне до плащането на комисиона.

В последните години много агенции, за да защитят труда на своите брокери, въведоха клаузи в договорите, с които регламентират дължимите плащания. За подобна клауза предупреди и КЗП миналата седмица, но не в договор, а в протокол за оглед – т.е. клиентът не е информиран предварително за финансовите детайли по предоставянето на услугата, което е некоректна практика.

Основната причина за включването на такива клаузи в посреднически договори са опитите за заобикаляне на посредниците на пазара. Нерядко клиенти използват труда и информация на брокерите, а в някои случаи посредници са изпълнили всички свои задължения, а клиентите им не им плащат.

„Държавата казва, че няма да регулира брокерската професия, защото можело да се създадат условия за лишаването на хора от възможност за бизнес, а реално с подобни действия и въвеждането на други ограничителни закони прави именно това. Така вместо да спираме лошите практики - те ескалират, защото съществуването на пазара започва да се превръща в начин за оцеляване и завземане на пазарни дялове по некоректен механизъм. В държавите, където отдавна се е наложила практиката, че всяка услуга се заплаща, договори, в които има клаузи, че трябва да си платиш, не изглеждат странни, но у нас се тълкуват дори като некоректни“, коментира Перфанова.

„Ако агентът по цял ден дава безплатни консултации или ходи на безсмислени огледи, кой ще покрие разходите му, кой ще му даде заплата и защо е необходимо да полага този труд, ако ще бъде излъган“, посочва още тя.

Ако един клиент е избрал да работи с агенция за имоти, то е редно да подпише договор с нея и когато продаде или закупи имот чрез нейното участие, да си заплати комисионата. Ако клиент иска да отиде на оглед с агенция за имоти и агенцията е поставила предварително и ясно своите условия на работа, то уговореното следва да се спазва. „Не е нарушение на закона, когато предварително поясниш на клиента каква услуга предлагаш и какво е дължимото възнаграждение. Ако клиентът продължи да работи с теб, това означава, че е направил своя избор“, допълва тя.

Когато клиентите търсят да закупят или наемат недвижим имот, следва предварително да направят своя избор на кого искат да се доверят – на публикувана реклама или на свой доверен брокер/агент, който да извърши маркетинга вместо тях, като така ще избегнат срещите с лошите практики. Ако клиентът все пак избере да се свърже директно с агенцията, която е предложила имота, то следва да се информира при какви условия тази агенция е склонна да работи с него, обяснява още Перфанова.

В случаите, в които един имот се предлага от няколко агенции – нерядко явление на българския пазар, клиентите от самото начало имат избор към коя от тях да се обърнат и няма логика да гледат с една, а да купуват от друга. Вариантите са два – или да работят със свой брокер, който да ги ориентира, или сами да се обърнат към някоя от тях, след като се запознаят с условията им. Точно в такива случаи много клиенти попадат на некоректни агенции.

Клиентите обаче имат пълното право да изискват от посредниците да свършат всичко по сделката, за което са се уговорили. Затова и са важни посредническите договори и протоколи за огледи, които ясно трябва да формулират предмета на предоставената услуга и цената ѝ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:59 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

17
rate up comment 10 rate down comment 1
Веск
преди 8 години
Щом няма регулации значи бизнеса е мутренски и се държи от наши хора. От адвокат и от строител знам, че когато купуваш със заем имаш предимството банката да огледа документите и да следи за измама. Срещу ружен по-трудно се рита. Даже ме питаха като купувах - ти няма ли да ползваш заем от банка за да ти гарантира тя , че няма измами. Задържат оферти със стари цени по сайтове. Пълна каша - 1 имот 10 продавача. Няма сериозна база данни. Няма политика по организирането и. А бе тръгваш по строежите и глрдаш табелите. Там пише достатъчно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 1
Jorkata
преди 8 години
Дам - това е много разпространена практика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 13 rate down comment 1
i_hristov
преди 8 години
Аз тук веднага мога да ви дам и друг пример за неетични практики на агенции. Когато търсих квартира преди няколко години установих, че в сайтовете има изключително много обяви с изтекъл срок, които реално вече не са активни. Даже не знам дали изобщо са били реални. Целта на брокерите беше следната. Пускат подобни обяви, които изглеждат много атрактивно с ниски наеми и като се обадиш ти обясняват, че точно този апартамент вече е взет (едва ли не преди малко), но те имат много други, които да ти предложат и за това трябва да се видите. Реално така ти нито си виждал имота, който ще ти предложат, нито знаеш локация и цена и ти губят времето по безброй огледи. А даже по едно време преди повече години за огледите се искаше и пари 10 или 20 лв. Само за това, че брокерът е дошъл да ти покаже имота. После ако го наемеш ти взима отделно комисионна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 2
I
преди 8 години
Решението на проблема с недвижимите имоти се нарича краудфъндинг за недвижимми имоти.Събират се няколко стотин инвеститори и със събрания капитал се купува терен, на който се строи.Няма лихви на банките, съответно цената ще бъде възможно да се възвърне за около 7-8 години от наеми. Ако се строят жилищни сгради, могат да се продават срещу първоначална вноска и ипотека на самото жилище...Така парите за лихви вместо да отидат в банките, ще отидат в джобовете на инвеститорите.Ако имотите се отдават на кратксрочни наеми в платформи, като airbnb.com или пък в българската gostopriemo.com, инвестициите ще се възвръщат и за по-кратко време.Въпрос на време е това да стане повсеместна практика, първо в целият свят и после в България.А може и обратното, ако някой безкраен оптимист не го превърне в реалност и в България - страната на неограничените възможности.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 5
Trustcrusher
преди 8 години
По повод на "баламите" - не съм убеден, че изобщо съществува държава с ниво на доходите, позволяващо покупка на жилище от масовия гражданин без вземането на банков кредит. Без значение дали имотите са надценени или не. Концепцията да притежаваш собствено жилище е друг въпрос, по-скоро въпрос на начин на мислене и не мисля, че има правилен отговор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 6
SS-23
преди 8 години
Пак ли да ти кажа , че няма такова понятие "конкуренция" , която да е "лоялна" Ако е "лоялна" в буквалният смисъл , как ще се конкурират две фирми , на какъв принцип? Точно наличието на "нелоялен" елемент , създава конкуренцията , иначе клиента просто няма избор - отива до щайгата с домати и те всичките с еднаква лъскавост , диаметър , цвят и тегло. Т.е. - няма избор... а избор е да можеш да избираш , сравнявайки различието , т.е. сравнявайки елемента на "нелоялност". :))Що се отнася до баламите , ами балами са - и тези дето "купуват" без да имат пари , както и тези дето "продават" без и те да имат пари ! :)))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
Пълни аматьори, тотално непрофесионално поведение на ВСИЧКИ на тоя пазар!---Ама за всички , буквално за всички ли става въпрос ?!? :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 1
ivasilev1
преди 8 години
може да е малко офтопик, но за мен най-голяма измама в сектора с недвижими имоти бе и си остава реалната квадратура. Наскоро живях около месец в едностаен апартамент в Париж - 25 кв.м. бе реалната му площ. У нас същото жилище се води не по-малкто от 50-55 кв.м. Така за купувача остава измама от поне 25-30 кв.м или двойно. И ако купувате кв.м. за 800 евро, то той реално става 1500-1600 евро. Което вече за страна като България е много. Аз лично на огледви ходя с лазерна рулетка, която мери до кв.милиметър, но това не ми помага да купя, а само да не бъда излъган. Защото няма да как да убедя продавачите, че имотът от 100 кв.м. за 90 000 евро връщност е кутийка от 55-60 кв.м. и би трябвало ако държат цената да бъде 900 евро на кв.м. да ми го продадат за не повече от 55 000 евро
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 1
khao
преди 8 години
така де, не си от брокерската част, но виж как познах къде си :):)и е нормално да не познаваш термини като лоялна конкуренция, която се нарича само конкуренция :)Картела там няма никаква конкуренцияидва и следващия въпрос, що банките са дали кредити на тея балами ? :):) и редно ли е да наричаш така клиентите си ? балами ли са тези дето си купуват супер надценените апартаменти ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 1
redcretin
преди 8 години
Пълни аматьори, тотално непрофесионално поведение на ВСИЧКИ на тоя пазар!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още