България запазва позициите си в глобалната класация на консултантската компания Knight Frank сред държавите с умерен ръст на цените на жилищата в размер на до 5 на сто.
През последното тримесечие на 2015 г. цените на имотите в страната са нараснали с 2,1% спрямо последните три месеца на 2014 г. За тримесечието обаче компанията отчита спад на цените от 0,5 на сто. Това нарежда страната ни на 37-мо място от 55 пазара на света, наблюдавани от компанията.
Съизмерими с българския пазар ръстове на цените на имотите се отчитат в Испания, Швейцария и Латвия през последните три месеца на миналата година.
Турция е световен лидер по поскъпване на жилищата в края на 2015 г., сочат още данните на компанията. През последното тримесечие годишното увеличението на цените на имотите в страната достига 18,4%, а за тримесечието е 3,6%. Втора е Нова Зеландия с годишен ръст от 14,2% и 1,9% за тримесечието, а трета – Швеция със съответно 12,3% и 2,4%.
Топ 10 на държавите с най-силен ръст на цените на жилищата в края на миналата година се допълва от Австралия, Люксембург, Исландия, Естония, Колумбия, Хонконг и Мексико.
Украйна остава най-слабият пазар на имоти с годишен спад на цените от 12% през последното тримесечие на 2015 г. и 2,8% спрямо предходното тримесечие.
Втора е Гърция със спад от съответно 5,4% и 1%, а на трето място – Тайван с 4,1% и 1,7%.
Сред най-слабите пазари в глобален мащаб се нареждат и Кипър, Сингапур, Италия, Полша, Мароко и Япония.
От регионална гледна точка Австралия е с най-силен годишен ръст на цените на жилищата през 2015 г. с 12,4%, следвана от Близкия Изток с 6,7% и Америките с по 4,6%. В Европа средният ръст на цените на имотите достига 3,7%. Русия и държавите от бившия съветски съюз са на последно място със спад от 6,2%.
Глобалният индекс на цените на жилищата, изчисляван от Knight Frank, е нараснал с 3% през 2015 г. спрямо 2,3% през 2014 г. От 55-те наблюдавани пазари в 43 са отчетени увеличения на цените на годишна база през 2015 г.
Данните на компанията сочат още, че в световен мащаб Белгия и Нова Зеландия са държавите с най-недостъпен жилищен пазар заради съотношението на цените и доходите на населението.
За тази година консултантската компания очаква глобалният жилищен пазар да забави ръста си заради ниските цени на петрола и суровините, силния долар и забавянето на икономиката на Китай.