fallback

Световните инвеститори в имоти поемат все повече рискове

Инвестициите в строителни проекти се увеличават в страни като Ирландия, Германия и Русия

10:26 | 29.09.15 г.

Китайски инвеститори навлизат в Англия, където ще инвестират в проекти със смесено предназначение с обща крайна стойност от 1,2 млрд. лири, пише PropertyEU. Китайската Xinjiang Hualing Industry & Trade Group обяви през миналата седмица, че ще подкрепи три проекта за недвижими имоти в Лийдс, Салфорд и Шефилд, водени от Scarborough Group, като проектите ще осигурят 18 хил. работни места и 10 хил. нови домове.

Световните инвеститори обаче не се насочват единствено към Обединеното кралство. Също през миналата седмица швейцарската банка Falcon Private Bank, собственост на държавния инвестиционен фонд на Абу Даби, е придобила дял от 24,9% в Signa Holding. Основана през 1999 г., Signa твърди, че е най-голямата частна компания за недвижими имоти в Австрия.

Най-големият строителен предприемач в Европа – Hines Europe, също не остава по-назад. Базираната в Хюстън компания вече е инвестирала в големи строителни проекти в Барселона, Милано и Париж. По-рано през годината Hines заяви, че се насочва и към Дъблин, който след години трудности наскоро стана най-бързо възстановяващият се пазар на недвижими имоти в Европа.

Hines обаче се осмелява да стъпи и на пазари, където други компании все още се страхуват. През лятото компанията затвърди присъствието си в Русия, придобивайки сгради в офис комплекса "Метрополис" в Москва, което се превърна в една от най-големите сделки с недвижими имоти в Русия през тази година.

Ограниченото предлагане в много големи столици и региони в Европа след недостатъчното ново строителство в резултат на глобалната финансова криза създава благоприятни условия за купувачите на нови проекти. В Германия обаче се появява проблемен сектор. През миналата седмица PropertyEU разкри, че има все повече доказателства, че старческите домове може би не са толкова безопасен залог сега, когато има възход на фалити, след като предлагането надвишава търсенето.

През последните няколко години инвеститорите от и извън страната насърчаваха инвеститорите да строят старчески домове с инвестиции за по няколко милиарда евро. Пенсионни фондове, застрахователни компании и фондове за дялово участие навлязоха в сектора в допълнение на сериозните частни средства. INP, публичен доставчик на фондове от затворен тип в Хамбург, наскоро стартира 22-рия си фонд за частни инвеститори, фокусиран изцяло върху домове за възрастни хора.

Вълната от финансови средства повиши цените. Преди две години институционалните инвеститори плащаха максимум 12 пъти стойността на годишния наем на старчески дом, което се равнява на брутна доходност от 8%. През 2014 г. стойността нарасна до 13,5 пъти. Сега институционалните инвеститори плащат суми, които се равняват на 14 годишни наема, а някои частни инвеститори приемат дори по-високи – до 18 пъти годишния наем, което води до брутна доходност от под 5,5%, казва Маркъс Бенентро, управляващ директор в консултантската къща Terranus Real Estate.

От друга страна обаче германският жилищен сектор продължава да предлага възможности за инвеститорите, особено в области като жилища за студенти, микро жилища и ценово по-достъпни жилища, казват експерти за изданието. Огромният наплив от мигранти от страни извън Европа също ще промени динамиката на пазара. „Бежанската криза ще окаже огромно въздействие върху жилищния сектор в Германия“, казва Райнер Ноненгесер, главен изпълнителен директор на Münchmeyer Petersen Capital.

Както посочва Томас Байърли, управляващ директор и ръководител на проучванията в Catella, има нарастващо търсене от различни групи на населението към ценово по-достъпни жилища. „Само строителството може да задоволи това търсене“.

Чуждите инвеститори формират 53% от инвестициите в Германия през първата половина на 2015 г., сочат данните на Catella. Без съмнение някои от тези инвеститори ще гледат с интерес и към възможности на жилищния пазар в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:10 | 01.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още