IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пазарът на жилища през полугодието - сделки, инвестиции, ръстове

Активността се тласка от продължаващите спадове на лихвите по депозитите, качествените жилища са все по-дефицитни

11:06 | 22.07.15 г. 48
Пазарът на жилища през полугодието - сделки, инвестиции, ръстове

Все повече сделки за инвестиция, отчетлив умерен ръст на цените и състезание за качествени имоти. Така изглежда картината на пазара на жилища в София през първото полугодие, като ситуацията става все по-динамична, съобщават от консултантската компания Адрес Недвижими имоти.

„Качествените жилища на добри цени са все по-дефицитни. Ако купувачите, водени от убеждението, че доминират пазара, имат твърде високи очаквания, може да „изпуснат” добрите предложения и да се наложи да чакат следващата вълна ново строителство да бъде финализирана”, коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на компанията.

Той подчертава, че продавачите също трябва да са по-гъвкави към промените на пазара, защото от една страна има растящ недостиг на качествени апартаменти, а от друга – доста активно строителство на нови обекти. Затова и тези, които искат да продадат на добра цена, трябва да търсят баланса.

Продължаващият спад на лихвите по депозитите подхранва активността на пазара. Съхранението на парите в банка вече не се предпочита, а заради растящия пазар на наеми в София инвестицията в имот става все по-атрактивна. Заради това жилищата, купени за инвестиция в месеците март, април и май, представляват около 20% от сделките.

Ръст на започнатите нови сгради и сделки “на зелено”

Купувачите на имоти, които имат възможност да изчакат, могат да се възползват от появата на нови проекти. Според последните данни скокът на започнатите нови сгради в София е около 6 пъти повече спрямо година по-рано. Ако искат да се възползват от това, те могат да придобият жилище на по-ниска цена при по-ранния етап на проектите, коментира Калоян Богданов, маркетинг мениджър на компанията.

Сделките на зелено през периода март-май са 15% от всички, сочат данните на агенцията.

Повечето хора, предвид продължаващата ситуация с банковите институции, и особено от началото на трудностите в Гърция, действително смятат инвестицията на зелено за по-нискорискова от съхранението на парите в банка, посочват още от компанията.

Експертите очакват, че заради кризата в Гърция сделките с имоти преди Акт 16 ще се увеличат още.

Състезание за качествени имоти

Според Богданов купувачите трябва да осъзнаят, че цените днес са изгодни, но вече са се оттласнали от дъното, а при поява на качествен имот решенията трябва да бъдат своевременни.

„Някои купувачи, открили жилището, което търсят, решават да преговарят за отстъпки. В това време обаче част от тях губят желания имот, тъй като реакцията на други е била по-бърза. След подобен пропуск купувачите преосмислят поведението си, но им отнема много повече време, докато открият друго жилище, което в достатъчна степен да отговаря на очакванията и изискванията им”, допълва той.

Така клиентите или трябва да изчакат новото предлагане, или да избират измежду имоти, които са от по-дълго време на пазара. През април и май преобладаващ е делът на продажбите, реализирани за 2 до 5 месеца - 41%, следван от дела на имотите, които са на пазара от 6 месеца до 1 година – близо 25% от всички. Това е резултат от бързо случилите се продажби на качествените жилища, които предизвикаха и бума в активността в първите месеци на 2015 г., допълва още Богданов.

Търсенето

Търсенето е основно за по-големи жилища, показват данните на агенцията. Близо 38% от реализираните сделки са за тристайни жилища, като също толкова е и делът на продадените двустайни апартаменти. Многостайните имоти са били около 5% от всички в началото на второто тримесечие, но делът им достига до 10% през месец май.

Към края на полугодието доминиращи са сделките между 50 000 и 70 000 евро – малко над 30% от всички. Около 25% е делът както на имотите между 70 000 и 100 000 евро, така и на тези между 30 000 и 50 000 евро.

При избора на локация най-важни за купувачите са транспортните решения и комуникацията на района, а едва на второ и трето място идват сигурността и обграждащата среда. По отношение на самия апартамент от основно значение са качеството на строителството и състоянието на общите части.

Интересът към центъра на София се е възвърнал – централните градски райони са вече най-желани от купувачите. Лидерът от първото полугодие на миналата година – “Люлин”, е спаднал до трето място, а втората позиция е за “Младост”, който през миналата година беше на четвърто място. Сред най-желаните квартали се нареждат още “Манастирски ливади”, “Овча купел”, “Надежда”, “Лозенец”, “Редута”, “Красно село” и “Лагера”.

Основният фактор, заради който се възвръща интересът на купувачите към по-скъпите райони, е метрото.

Цените

Цените в големите градове на страната вече започнаха да се покачват, сочат данните на компанията. Повишението е с около 6-7% спрямо година по-рано, като в недотам предпочитаните локации нивата са стабилни или демонстрират ръст от порядъка на 3-5%.

За по-отчетливи скокове на цените в цялата страна по всяка вероятност ще може да се говори едва от следващата година, при това нивата ще зависят и от появата на нови проекти, смятат от компанията.

Цени в големите градове на страната (в евро на кв. м)

Жилищни имоти

Декември 2014

Март 2015

Юни 2015

София

689 евро

710 евро

720 евро

Варна

672 евро

685 евро

695 евро

Бургас

488 евро

500 евро

510 евро

Пловдив

489 евро

495 евро

505 евро

 

Цени по квартали в София

Квартал

Q2 2014

Q2 2015

Център

985

1065

Лозенец

940

980

Младост

795

820

Люлин

600

620

Изток

935

1020

Надежда

615

640

Бояна

790

835

Студентски град

740

810

Света Троица

675

710

Слатина

640

680

Таблици: Адрес

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

17
rate up comment 5 rate down comment 7
kalendar
преди 9 години
*** си като гъбена чорба:) ама нищо ново:)И ти ги дрънкаш на ангро като михайля по-доле. Я извади статистиката да видиш какви са заплатите в IT сектора, ама реално. Виж колко са заетите там. Или ти с точни числа не обичаш да работиш? Освен това, те възрастните хора не се развеждат? И като се разведат, ако могат да си позволят втори имот не си купуват. Щото на студиото не му се иска. И дръвник-не съм в тоя сегмент, даже грам не ме касае тоя сегмент. 1000 лв в Токуда взима сигурно стартираща мед. сестра, ама и това не ти се иска на теб. 1200 за пример е минимума за магистър фармацевт, ако искаш да може сам да си напише името. Тая една шепа хора, дето на теб ти се иска да са една шепа хора са по една гора хора(но да кажем, че нито шепа нито гора е бройно и е въпрос на възприятия) във всяка една централа на голяма фирма. Няма да казвам къде са 90% от централите на тия големи фирми в България. Сам се сети за града.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 11 rate down comment 1
studioaa
преди 9 години
За пореден път доказваш, че имаш логиката на първолак. В София има всичко на всичко 1500-2000 човека в IT сектора, които печелят наистина добре. Но като вземем в предид, че по-голямата част от тях са над 30г и вече притежават имот т.е не са сред потенциалната ти клиентела. В София наистина има много добре платени лекари с 5 цифрени заплати, но те за възрастни хора и не са сред потенциалните купувачи на имоти, а младите лекари или 96% от тях според инвеститора, вместо да купуват имот с 1000 лв. заплата от Токуда бягат зад граница. Висшите мениджъри и платежоспособни собственици, на които разчиташ са една шепа хора и те не могат да раздвижат пазара, а огромна част от тях отдавна са се изнесли извън страната. Тези 1-2% движение в цената са просто временна флуктуация, а не ръст. Повече от ясно е, че няма откъде да дойде мечтания ръст.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 5
kalendar
преди 9 години
А и освен IT сектора в София предполагам няма лекари, зъболекари, няма висши мениджъри, няма мениджъри средно ниво в големи компании с добри заплати, няма добри адвокати, няма бизнес собственици, няма дребни производители, няма висши държавни служители, няма тесни специалисти, няма такива неща...такива в БГ не съществуват. Само да сме наясно-имам познат хирург дето му е 5 цифри заплатата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 6
kalendar
преди 9 години
И айде понеже съм ги почнал-прочети ми първият пост-не ми се вярва да е точно така статистиката. Освен това-гарсониерата ти в Св. Троица струва към 29-30...пък ако е в добро състояние що да не и вземеш 31-32. Ми дай им я. Аз не те спирам...За Бургас нямам ама никакъв поглед върху нещата. А пак ти казвам-разгледай статистиките преди да го казваш това. Я ми кажи колко човека в София са заети в ИТ сектора и колко е средната заплата там? Порови се из масива на НСИ. Тоя път ще те оставя сам да го правиш щото вярно излизам. А пък аз що само спад гледах пет години имаше само ръст на продажбите и спад в цените. Сега за сефте има ръст в продажбите И в цените.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 4
kalendar
преди 9 години
И какво е качеството на живота в Лозенец? Първенюшки квартал, презастроен и продължаващ да се презастроява, изключително прашен и неуреден, без паркоместа, без пространство, с перманентни задръствания. Не, че в Младост е кой-знае колко по-добре. И цените са осреднени. Да, има значение дали е мансарда. Има значение и дали е панел или т.нар "ново строителство".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 8
kalendar
преди 9 години
аз преди вярно да изляза пак да ти кажа просто под такива теми не ти отива да се изказваш-ако те интересува методологията отвори линка и чети. Ако можеш да четеш:) 1200-280 колко прави да те питам? Щото не е 850. Тия 200-300 като са на едни 30% от работещите имаш ли идея къде хвръкват нещата? Допълнително-това са доходи само от заплати. А страничните доходи? 1000 ипотека на месец ще ти стигнат за хубав тристаен с младост и ще ти останат за вноските по заема за обзавеждане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 2
studioaa
преди 9 години
Може би имаш в предвид брутна заплата, преди приспадането на данъци, защото реалната средна заплата в столицата е към 850 лв или с цели 280 лв. по-малко. Сиреч това което си написал за многото богати млади домакинства е смехотворно по 2 причини: първо млади домакинства в София почти няма, ни бедни, ни богати и тези които не се осигуряват на реалния доход реално работят само в български компании и реално вземат 200-300 лева отгоре на обявеното, а това е нищожно да не се лъжем. 1000 лева на месец ще ти стигнат само за ипотека на 30-годишна панелка/ЕПК, а не на нещо читаво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 1
VladimirYosifov
преди 9 години
Качеството на живот в Младост няма нищо общо с качеството на живот до метростанция в #Лозенец.На първата снимка са показани мансарди . Има значение дали живеете в мансарда на Витошка или в двустаен в Мусагеница .Местоположението е по-важно от плочките в банята .Поздрави, https://***.facebook.com/Cherni.Vrah.Boulevard.Sofia
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
това не е така и не е така и не е така:) ама наистина трябва да излизам довечера ще обясня какво имах предвид
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 1
michaelis12
преди 9 години
Аз съм ей в тая графа Света Троица 710Значи някой ше извади за мойта гарсионерка едни 31 хилки в евра ?? Ми ше му я продам и без тва ше падне блока след някоя друга година .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още