fallback

Имотната революция набира скорост в Куба

Раул Кастро даде нов тласък на промените, като разшири възможностите за бизнес на местните и отвори вратите за свободния пазар на имоти

11:14 | 06.04.15 г. 3

Панорамен апартамент с широки тераси, мраморни подове и невероятно гледка към брега. Исканата цена – 1,2 млн. долара. Това може и да изглежда скъпичко за Куба, където средностатистическият работник печели по около 20 долара месечно. Собственикът на апартамента Джон Джефрис – 57-годишен хотелиер от Бермуда, обаче се цели към малко по-различна демографска категория, пише Wall Street Journal.

“Има много малко апартаменти, които законно могат да бъдат придобити от чужденци, а когато има ограничено предлагане, има и премия за цената“, коментира той.

Обявата на Джефрис е част от революцията на пазара на имоти, която постепенно обхваща Куба. Повече от пет десетилетия след идването на Фидел Кастро на власт обикновените кубинци едва сега започват да акумулират реално богатство, като купуват и продават домовете си. Властите пък напредват с плановете да развият пазар на ваканционни имоти за чужденци.

„Размразяването“ на дипломатическите взаимоотношения между Вашингтон и Хавана подхранва спекулациите около това какво би могло да се случи на Острова на свободата, ако стане възможно американците отново да купуват имоти там.

„Дори не можете да си представите колко обаждания получаваме от американски граждани“, посочва Яд Агиар, който е съосновател на базираната в Онтарио компания Point2Cuba.com – един от малкото сайтове, който се появи през последните години, за да свърже купувачи и продавачи.

Засега 54-годишното ембарго остава в сила, което означава, че американците не само че не могат да купуват имоти в Куба, но и да пътуват като туристи до страната. Кубинското законодателство пък все още забранява на чужденци да притежават жилища в страната извън няколко експериментални проекта. Това обаче не спира някои чужденци да се опитат да се възползват от няколко законодателни дупки, за да придобият имот с надеждата, че ще станат богати, когато пазарът се отвори напълно.

Това е най-вече вярно за американците с кубински произход, напуснали родината след революцията. Тяхното икономическо влияние върху страната е изключително важно, тъй като те могат да посещават роднините си и им изпращат редовно пари. Много от тях успяват и да се сдобият със собствено жилище, като използват името на член на семейството и плащат в брой.

Дали Куба ще последва пътя на Китай към просперитета – това остава отворен въпрос. Комунистическото правителство обяви няколко изолирани реформи още през 90-те години на миналия век. След като пое президентския пост от брат си Фидел Кастро, Раул Кастро даде нов тласък на промените, като разшири възможностите за бизнес на местните и разреши мобилните телефони. През 2011 г. правителството отвори вратите за преминаването към напълно свободен пазар на имоти.

Достъпът до интернет в Куба обаче все още е проблем. Затова местните, които искат да купят или продадат жилище, се обръщат към El Papelito – брошура с обяви за имоти, която се продава в Хавана. Последното издание е достигнало 24 страници, като обемът се е учетворил през последните няколко месеца като още един знак за тенденциите при пазарната активност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:41 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още