IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищното строителство в София се активизира

Продължава да се разширява жилищното строителство по Черноморието, Пловдив се очертава като център на индустриалното строителство

14:35 | 01.08.14 г. 44
Жилищното строителство в София се активизира

 

Разрешителните за строеж, издадени в Област Бургас, обаче намаляват, което сигнализира за евентуално предстоящо забавяне на темповете на ново жилищно строителство. Предстои обаче да се види дали това ще се задържи като тенденция.

За периода април-юни в областта са издадени 130 разрешителни за 480 жилища в сградите с РЗП от над 60,2 хил. кв. м спрямо 202 разрешителни през предходното тримесечие. Година по-рано издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради са били 126.

В Област Варна започнатите нови сгради също се увеличават устойчиво. През второто тримесечие броят им се е увеличил до 96 с 332 жилища и над 53 кв. м РЗП от 40 през предходното тримесечие с 277 жилища и почти 52,2 хил. кв. м РЗП. Година по-рано са били започнати 63 нови жилищни сгради с 347 жилища в тях и над 48,7 хил. кв. м РЗП.

Разрешителните за строеж, издадени в Област Варна, също се увеличават – до 99 през второто тримесечие от 73 през първото и 91 през второто тримесечие на миналата година. Броят сгради, които са разрешени за строеж, обаче намалява – до 291 през периода април-юни от 699 за периода януари-март и 341 през периода април-юни 2013 г. РЗП също е намаляла – почти двойно за тримесечието и над 8 пъти на годишна база до 53,6 хил. кв. м.

В област Добрич започнатото ново жилищно строителство също се увеличава, а издадените разрешителни за строеж остават относително стабилни от началото на годината, но намаляват на годишна база.

Пловдив – строителният център

Общо 173 нови жилищни сгради са започнати в Област Пловдив през първото полугодие – 87 през първите три месеца на годината и 86 през второто тримесечие. Броят на жилищата в тях е съответно 327 и 149, а РЗП – съответно 43,9 хил. кв. м и 21,6 хил. кв. м.

През второто тримесечие на миналата година започнатите нови жилищни сгради са 68 със 157 жилища и 20,6 хил. кв. м РЗП.

Областта е втора в страната по брой започнати нови сгради - 86 жилищни, 4 административни и 50 други и първа по издадени разрешителни за строеж – 137 с 407 жилища и малко над 53 хил. кв. м РЗП. През първото тримесечие издадените разрешителни са били 121 за 343 жилища с рзп от над 51,1 хил. кв. м, а година по-рано – 115 със 187 жилища с РЗП от над 36,6 хил. кв. м.

Област Пловдив е и лидер по започнатото строителство на други сгради (индустриални площи), като се очертава тенденцията да се задържи, защото и издадените разрешителни за строеж на други сгради са най-много в този регион.

Последна актуализация: 23:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

44
rate up comment 0 rate down comment 0
mick
преди 10 години
В момента данъчната оценка е ужасно изкривена. И няма нищо общо с действителността. Просто казвам по-долу, че може да се използва за по-смислени неща. Като например да е максимално близка до пазарната цена. В момента на някои места е в пъти по-ниска. На други може и да надминава пазарната цена. Така се получава несправедливост в облагането. А за оценителите: Сегашните оценители 10%-20% разлика в оценяването го нямат за нищо :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 3 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
И между другото: имаме чудесни специалисти(не само брокери, но и брокери имаме доста доста компетентни) в тая област, но на хората не им се дават пари, а и предпочитат не да чуят това, което е истината, а това, което им се иска да чуят. 2008ма един пич ме викна да му кажа за каква стойност може да си продаде апартамента(това беше в последните ми дни като брокер, щото аз в същност така започнах кариерата си)-панел в ОК. Искаше и 1200 ЕУ на кв.м. щото имаше дограма и ламинат(от 17 лв на кв.м.). И си мислеше, че това са големи ъпгрейти на апартамента. След като му казах мнение той ми каза, че познава шефа ми и ще се оплачи от мен(а не съм му се присмивал много:) ).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 2 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
Между другото-ако и да вземеш 49032840238 оценителя всеки ще те пита за ред какво трябва да ти послужи тая оценка. Ако е банка ще ти дадат различни оценки за различните банки, заради различните изисквания към банките. Просто трябва да си наясно какво питаш, за да си наясно какъв отговор получаваш. По спомен ако карам бяха три основи начина за оценка, а крайният резултат е комбинация от трите-колко живот има още това жилище(т.е. колко се е амортизирало), колко пари могат да се изкарат от него и сравнително пазарен метод(не съм оценител, не съм минавал курсовете, та може и да не помня правилно, ако бъркам, не се сърдете, а моля да ме коригирате). Та за две от тях различните банки дават различни формули(това пак от оценители съм го чувал, не е проверена информация), а в същност повечето хора разбират пазарна оценка или сравнително пазарният метод. ПС: АЗ знам какви са пазарните цени и далеч не съм единствен, а ако не знам има на кой да звънна да го питам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 1 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
няма нужда от това. Данъчната оценка има същата функция като патентите-дава ти минимум стойност за остойностяване, която да обложиш с данъци. Толкова. Ако искаш по-високи данъци вдигаш промилите-те се решават от общинските съвети. Освен това има места, където данъчните оценки са близки до пазарните цени, а съм виждал(като изключения)-щото за разлика от студиоаа аз съм много активен участник в пазара-и по-високи от пазарната цена(за 4тири стаен в ОК). Това което предлагаш е държавата на практика да регулира пазара, при това не като участник в него. В момента повечето банки ще държат да изповядваш на цена, която е поне колкото кредита, който ти отпускат-така, че твоето изискване в същност е на практика изпълнено. В момента всичко е мъгла, щото крием данъци. Там е заровено прасенцето. Просто трябва по-добър контрол от страна на данъчните-да почнат да се ровят из сметките на всеки купил имот и да го разследват и изведнъж всички ще почнем да плащаме нормално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 0 rate down comment 0
mick
преди 10 години
Добре би било, данъчната оценка да е добро приближение на пазарната цена/без да се взимат под внимание различията, между съседните имоти/. В момента обаче има голяма разлика. Вариант за доближаване на данъчната оценка до пазарната цена е ако банките се задължат да отпускат ипотечни кредити максимално до 80%/да речем/ от цената на изповяданата сделка и с тази цена да влиза в балансите на банките залога/после през годините залогът да се оценява с разлика не повече от 10% от данъчната оценка/. Общината в края на всяка година ще коригира на база изповядани сделки по някакъв метод данъчните оценки за дадения район. Така банките ще имат интерес данъчната оценка да е максимално близка до пазарната цена. Отделно собствениците също.В момента всичко е мъгла. Всеки лъже всеки. И накрая никой не знае пазарните цени. Колкото и независими оценители да изберете, всеки ще даде различна оценка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 13 rate down comment 1
avramcho
преди 10 години
Тичането с оФцете е национален спорт в БГ ;)..............Скъпи имоти............Високодоходни депозити...и Отново ........а празните приказки никога не свършват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 2 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
малеее...еленско...там ако знаеш какъв въздух и каква ракия има....ще се преселиш веднага:) Иначе да-по принцип по нашенско се предават рецептите и има хора(не всички), които си пазят своите като държавна тайна. Само, че аз не ставам за тая работа-малък надебелях и станах 100+кг та не ме търси за физически труд:) А и баща ми, мир на праха му, рано си замина, та ако е казал на някой как я правеше, то не е на мен...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 3 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
и само още нещо, че се присетих, ама вчера не ми се пишеше...Според твоя пример за 18 хил. за кв.м. на Графа, излиза, че ако аз ей сега обявя един тристаен панелен в Люлин за 100 000 хил на кв.м. и изкривя статистиката, която ти четеш, пазара се е променил...Като се събудиш днес свирни ми да каза 3-4 обяви по сяйтовете(не се бъзикам), за да оскъпя София:) Както казах(в коментарите под други статии)-няма как *** като теб да разбира от тая работа, щото официалната статистика може да отразява:Вариант 1: цени на които са се изповядали сделките-пълен абсурд, щото масово се изповядва на данъчна оценка; Вариант 2: Офертни цени-което е още по-глупаво именно заради твоя пример на Графа. Единственият начин е да познаваш пазара от вътре и да си участник в него. Те за това си глупав и за това ти казвам, че нищо не разбираш. И да знаеш-противно на твоето възприятие за света това не е пазар на ябълки и круши-даже в учебниците по икономика за земята е отделено специално място(задай си въпроса-що?).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 0 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
Ееее, ти в друга категория се състезаваш ( "израснал с такава ракия" ;))) Аз май само една пра-баба съм имал (Бог да я прости) от еленско, другата част от гените ми са пръснати из по равнинни райони: македонско, варненско, Одринска Тракия, радомирско, май ... само от най-северозападните части нямам "кръв". Чувал съм, че е имало някакви традиции в рода свързани с лозарство и винарство, явно по-нисък "градус" ми тече из вените ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 3 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
аз съм си родом от планината, израстнал(според чекинга е израснал...тия хора немат акъл) с такава ракия и поне 3 поколения преди мен са били майстори на ракията:) аз за сефте се явявам строго градско чедо(не, че никога не съм копал и т.н., ама не разбирам от тия работи, влизал съм само в ролята на изпълнител), та в същност сега консумирам едни дамаджанни запаси от ония времена останали, дето не се слагаше захар:) Баба ми викаше от *** сено, от сеното *** и ето ме мен, в цялата ми прелест, типичната рожба на своето поколение-не обичам да бруля сливи и да ги събирам, само да консумирам крайният продукт:) Иначе още имаме два три декара сливови дръвчета(сини сливи ракиджийки и джанки ракиджийки), ама като си замине вуйчото на майка не знам кой ще ги наглежда...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още