Водещи играчи от строителния сектор предупреждават за опасност от формиране на балон на пазара на имоти и в строителния сектор в източната част на страната през следващите години, тъй като там е концентрирано търсенето на ваканционни имоти от страна най-вече на рускоговорещи граждани.
Заради липсата на цялостна визия и стратегия на държавата за жилищната политика и концентрацията на новото строителство в района на Черноморското крайбрежие (областите Варна, Бургас и Добрич), предизвикана от засиленото търсене на ваканционни имоти, се изгражда изключително неустойчив модел на строителната индустрия, коментираха арх. Ангел Захариев от “А и А Архитекти” и Николай Бъчваров от “Баумит” на представянето на годишния доклад на Националния регистър за ново строителство и реконструкции bcc.bg за строителния пазар.
По думите на Захариев пазарът на ваканционни имоти е силно зависим от външнополитически и глобални икономически събития, поради което не е устойчиво браншът да разчита на ръстовете в този сегмент от пазара.
Последствията за целия строителен сектор от един евентуален крах на пазара на ваканционни имоти ще са изключително тежки, като вече има достатъчно примери за този неустойчив модел. "Най-красноречивият от тях е Испания", допълни Захариев.
През миналата година започнатите нови проекти във ваканционния сегмент надвишават 438 хил. кв. м разгъната застроена площ (РЗП), което е с над 19 на сто повече спрямо 2012 г., когато са били започнати малко над 367 хил. кв. м., сочат данните на bcc.bg. РЗП на завършените ваканционни комплекси обаче е намаляла с 25,6% за една година от над 577 хил. кв. м до малко над 429 хил. кв. м.
Според Ангел Захариев все пак има и положителни сигнали в строителния сектор. Един от тях е ръстът при строителството на промишлени сгради, който демонстрира известно съживяване на икономиката.
Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че строителният сектор е достигнал дъното през 2012-2013 г. и вече започва бавно да се съживява. Умереният темп на растеж и то при по-малките проекти, както и завишените изисквания на инвеститорите, обаче е новата пазарна реалност, с която трябва да се съобразят участниците в сектора. Остават и проблемите с недостатъчния контрол при изпълнението на проектите, нелоялната конкуренция, некачествените проекти, както и неефективното усвояване на европейските средства.
Бавното отлепяне от дъното