fallback

Може ли скандалът с Libor да засегне сектора на бизнес имотите?

Лихвите по кредитите в сектора може и да са били изкривени, но замяната на базовия лихвен процент с нов ще има тежки последствия

13:19 | 13.09.12 г. 4
Автор - снимка
Редактор

В началото на юли британската банка Barclays призна, че в продължение на години е манипулирала междубанковите лихвени проценти Libor и Euribor и се съгласи да плати глоби за над 450 млн. долара, пише онлайн изданието National Real Estate Investor.

Скандалът с Libor струва постовете на шефовете на банката Робърт Даймънд и Маркъс Агиус, а финансовата институция в момента се бори да възстанови доверието на клиентите си, регулаторните органи и другите банки.

Както се оказа по-късно обаче, Barclays не са били сами. Разследват се десетки други банки по подозрения в подобни манипулации и може да се очакват още глоби.

Очаква се скандалът да продължи да се разраства, тъй като засегнати лица и организации лавинообразно подават съдебни искове срещу замесените банки.

В края на лятото обаче скандалът около Libor като че ли позатихна, а в дебатите, които се водеха около новината, като че ли не бяха отразени преките последствия за сектора на бизнес имотите.

Libor се използва при изчисляването на кредитите за строителния бранш. Това означава, че заемите за сектора, които са отпуснати през последните десет години, са малко или много изкривени.

Изданието отбелязва, че манипулациите само на Barclays не биха могли да доведат до сериозни деформации при изчисляването на лихвите по кредитите за строителния сектор. След като се оказа обаче, че много други банки също са манипулирали междубанковите лихви, ефектът върху лихвите по заемите е възможно да е бил по-сериозен. Няма обаче точна оценка на въздействието върху лихвите.

Какво ще се случи оттук насетне можем само да гадаем. В най-лошия случай съществуващите и новите кредити трябва да бъдат „пренастроени“ спрямо изцяло нов индекс. Ако това се случи, процесът вероятно допълнително ще забави темповете на кредитиране, докато бъдат приети нови стандарти.

Към момента обаче този сценарий изглежда малко вероятно да се реализира. Появиха се призиви за реформиране на начина, по който се определя индексът, за да стане той по-прозрачен, но призивите Libor да бъде напълно премахнат са малко.

В сектора на бизнес имотите кредиторите продължават да изчисляват лихвите по отпуснатите заеми на базата на Libor и обемите не бяха засегнати, когато избухна скандалът.

Засега секторът на бизнес имотите сякаш изглежда имунизиран срещу евентуални вредни последствия от скандала с междубанковите лихви. „Не видяхме забавяне на инерцията в строителното кредитиране“, коментира Сам Чандън, президент и главен икономист на консултантската компания в сферата на имотите Chandan Economics.

Според анализатори дори и при „верижна“ манипулация на индекса е малко вероятно кредитополучателите да са претърпели много големи щети. Специалистите обаче признават, че не могат съвсем точно да определят какви са количествените ефекти върху сделките с бизнес имоти, финансирани със заемни средства.

Един от знаците, че скандалът с индекса не се е отразил съществено върху сектора на бизнес имотите е, че няма фирми от бранша, които да са завели дела срещу някои от банките – главни действащи лица в манипулациите.

Джефри Уайдъл, президент на финансовия посредник Northmarq Capital LLC, коментира: „Циникът в мен казва, че Libor е като наденицата – никой не иска да знае какво има в нея и вероятно всички злоупотребяват. Докато обаче няма отровени, всички са доволни.“

Това означава, че секторът на бизнес имотите ще се изправи пред сериозно предизвикателство, само ако Libor изчезне. Това обаче е малко вероятно на този етап. Заместването на индекса ще бъде разрушително, а финансовият сектор със сигурност иска да избегне катастрофата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:18 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още