fallback

Настъпи ли моментът за покупка на имот в САЩ?

След 5 години криза пазарът показва редица сигнали, че негативната картина се променя

11:56 | 23.05.12 г. 6

След половин десетилетие на криза пазарът на недвижими имоти в САЩ най-накрая започва да показва признаци на съживяване, пише онлайн изданието Time Moneyland, като посочва, че сега е може би най-добрият момент за покупка.

На повечето места в страната цените все още са ниски, а лихвите по ипотечните кредити са на рекордно дъно.

Въпреки че цените продължават да са на нива, близки до тези от 2003 г., признаците за предстоящо възстановяване са налице. По данни на Националната асоциация на търговците на недвижими имоти броят на американците, подписали договори за покупка на жилища, е нараснал с около 4% през март, което е най-високата стойност от близо две години насам.

Мнозина кандидат-купувачи с изненада разбират, че една от характеристиките на ерата на балона отново е налице: войната с наддаването. Според неотдавнашно проучване на 28 жилищна пазара, проведено от Wall Street Journal, на всяко едно от тези места в момента има по-малко жилища за продажба в сравнение с изминалото тримесечие.

Този сравнително затегнат запас на пазара е гаранция, че правилото за търсенето и предлагането ще заработи с пълна сила.

Купувачите вече не странят от "лошите" имоти. Според експертите от RealtyTrac.com в момента се разиграват битки с наддавания дори и за имоти под възбрана, тъй като инвеститорите знаят, че рекордно ниските цени няма да траят вечно.

Увеличението на късите продажби всъщност е добър знак: късите продажби причиняват по-малко вреда на околните квартали, отколкото възбраните, тъй като възбраните понижават още повече цените и често стават жертва на безстопанственост или вандалски прояви.

Късите продажби са по-добри и за банките, тъй като те се прочистват от лошите имоти в активите си по-бързо и не се налага да плащат толкова големи суми за юридически и административни разходи.

По данни на Bloomberg през ноември миналата година за първи път броят на късите продажби е надхвърлил този на продажбите на имоти под възбрана, като от началото на тази година той нараства с една трета в сравнение със същия период на миналата година.

Част от причината за тази тенденция е, че все повече купувачи придобиват имоти като инвестиции с цел отдаване под наем или като ваканционни жилища за собствени нужди.

Продажбите на ваканционни жилища са нараснали със 7% през миналата година, а все по-високите разходи за пътуване карат хората да търсят места за почивка, разположени по-близо до основните им жилища.

В същото време през миналата година покупките на имоти с цел инвестиция са скочили със 65%. Данни на компанията CoreLogic показват, че през тази и следващите няколко години стойността на бизнеса с трансформиране на имоти под възбрана в жилища под наем ще надхвърли 100 млрд. долара.

Хората започват да осъзнават огромния потенциал на този пазар: над ¼ от всички жилища, продадени през миналата година, са придобити като инвестиции. За радост на подобни купувачи, има и безпрецедентна степен на търсене на жилища под наем: делът на собственост е на рекордно ниско за последните 15 години равнище, а наемите, които са нараснали средно с 5% през миналата година, са рекордно високи в сравнение с разходите по собственост.

На някои места, като градовете с колежи и университети например, е възможно доходността от вложението да надхвърли закупната цена на жилището. На 2/3 от местата, според изследване от компанията Coldwell Banker, има жилища с три спални за под 200 000 долара.

В същото време проучване на строителната фирма PulteGroup показва, че 60% от американците, които в момента живеят под наем, биха предпочели да имат собствено жилище. Желанието за собствено жилище е особено силно сред хората в активна възраст под 35 г. На тази възрастова група се падат 31% от всички покупки на жилищата в САЩ през миналата година.

Разбира се, мнозина от тях имат огромни студентски заеми, а безработицата в тази група е над средната, което им пречи да се включат на жилищния пазар. Икономисти твърдят, че със съзряването и придобиването на по-голяма финансова стабилност все повече от тях ще преминат от групата на наемателите в групата на собствениците.

Желанието за собственост е налице. По изследване на Urban Land Institute от 2010 г. 2/3 от хората на възраст между 18 и 32 г. очакват да притежават собствен дом до 2015 г. Дори и сред останалата 1/3 70% твърдят, че ще притежават жилище в даден момент в бъдещето.

За американците, които имат пари или достатъчно висок кредитен рейтинг за ипотека, все още има време да направят невероятно изгодна сделка, но този прозорец може би се затваря. При наличие на собствени финанси, сегашният момент изглежда изключително подходящ за покупка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:09 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още