IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Време ли е да се мисли за данъчни стимули за сектора на имотите в България?

Може да се направи оценка на ефекта от въвеждането на преференциален ДДС за нови жилища за купувачи, предприемачи и държавата

08:15 | 13.02.12 г. 12
Време ли е да се мисли за данъчни стимули за сектора на имотите в България?

Световната криза доведе до срив в сектора на имотите, което принуди редица страни да предприемат стимули за възстановяването на пазара, някои от тях под формата на данъчни кредити и “ваканции”, а други под формата на гаранции.

Още през 2009 г. представители от строителния бизнес в България предложиха държавата да въведе различни финансови схеми за стимулиране на пазара на имоти. Тогава предприемачи поискаха да се прилага диференцирана ставка на ДДС при облагането на сделките с жилища по подобие на туристическия сектор, да се освободят от данъци спестяванията на населението, които се ползват за покупка на жилище, както е в Испания, и да се прилагат държавни гаранции за кредитите на млади семейства – купувачи на първо жилище.

Близо три години по-късно единственият стимул за младите семейства-собственици на жилище е доста спорното данъчно облекчение, което прилага Националната агенция за приходите (НАП).

По мненията на експерти приходната агенция е въвела прекомерно тежки изисквания за ползването на това облекчение. Някои анализатори са склонни да определят критериите на данъчните дори като дискриминационни по отношение на възрастовите ограничения, както и моментът на придобиване на първото за младото семейство жилище.

На фона на тежкото състояние на голяма част от жилищния фонд в страната и проблемите в сектора на имотите вероятно би могло да се помисли за известно стимулиране на купувачите и предприемачите в сектора. От една страна това може да стане с насърчаване на инвестициите в енергийна ефективност и повишаването на енергийния клас на сградите, както и на инвестициите в инфраструктура.

От друга страна ролята на стимул би моглo да изиграе временното въвеждане на преференциална или нулева ставка на ДДС за новите жилища, така че да се подпомогнат купувачите на първи дом, инвеститорите и предприемачите.

Подобна временна мярка беше въведена например в Ирландия. Временни данъчни стимули за чуждите купувачи на имоти отскоро прилага и Кипър. Ползването на данъчен кредит като стимул съществуваше за известен период от време и в Щатите, макар и ефектът за американския пазар от него да беше краткотраен.

Остава обаче въпросът за икономическата обоснованост от въвеждането на облекчения и преференции за определен икономически сектор, както и рискът от санкция за нерегламентирана държавна помощ. Затова е необходимо да се направи внимателна оценка на въздействието от една такава мярка, да се изчисли потенциалният ефект от нея за ползвателите й, какво би струвала на държавата, както и да се помисли за насочване на действието й към платежоспособни клиенти и перспективни, а не спекулативни предприемачи.

Последна актуализация: 01:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

2
rate up comment 7 rate down comment 3
supertrader
преди 12 години
Няма нужда от премахване на данъци , напротив трябва да се въведе солидна такса при застрояване , еднократна и прапорционална на гъстотата на застрояване за дадения райот и парцел. Таксата за места , които са топ локации и се бетонират дари в кризата безобразно трябва да бъде много висока ..например ако пазарната цена на застроен квадратен метър е 1500 евро , то таксата за този квадратен метър трябва да бъде поне 500 евро. Парите от тази такса да се изпозват за изграждане на сложната инфраструктура , която подобни места изискват и подземни паркинги включително.Никога няма да има пари за такава инфраструктура , ако това не се въведе. Таксата ще повиши цените на имотите и ще намали цената на парцелите , които са много високи - собстовениците искат от строителните предприемачи 50-70% обезщетение при дастопяване на такива парцели , съответно строителните предприемачи презастрояват , нарушават законите и плащат подкупи за да им се актуват сградите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 2
hellwitch
преди 12 години
От финансови облекчения тип махане на ДДС няма нужда. Това, от което има необходимост е активни работещ кадастър и облекчаване на процедурите.Миналата година купих жилище и според мен 80 документа без банковите е твърде много. Бюрокрацията и администрирането е адски много и неефективни. Вместо да намалява възможностите за измами тази бюрокрация помага за измамите, защото хората не разбират за какво става въпрос.Крайно време е всичко за един недвижим имот да може да се провери на едно място в рамките на 1-2 дена. Сега дори при пълно желани процедурата е минимум 2-3 седмици.Другото, което трябва да се направи от държавата си е по закон, но не се прави - инфраструктура - улици, тротоари, да се предвиди достатъчно място за паркиране(общ устройствен план), у-ща, детски градини и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още