fallback

Лек ръст на средния размер на изтеглените ипотеки в страната през август

Едва 16% от изпратилите запитвания са отговаряли на критериите на банките за исканото от тях финансиране, сочат данните на консултанти

12:42 | 13.09.10 г.

Средният размер на изтеглените ипотечни кредити в страната през август бележи умерен ръст и достига 29 855 евро, сочат данните на КредитЦентър. През юли средният размер на изтеглените ипотечни кредити за страната беше 28 400 евро.

Пазарът на ипотечни кредити беше активен през традиционно слабия за икономиката месец август, посочват от компанията в месечния си анализ. По-големият обем отпуснати ипотечни кредити до голяма степен се дължи на удължения срок за усвояване, който през 2010 г. се движи между 2 и 3 месеца. Тенденцията се дължи от една страна на трайно установилите се нови правила на пазара – процедурата започва от предварително одобрение, едва след това купувачите избират имот и стартират реалните стъпки към получаване на финансирането, посочват консултантите.

Активността на кредитните институции привлече клиенти, но през последните три месеца едва 16% от изпратилите запитвания са отговаряли на критериите на банките за исканото от тях финансиране, сочат данните на компанията.

Като основни грешки, които създават проблеми на кредитополучателите, се посочват:

- Сключват предварителен договор за покупко-продажба на имота и едва тогава стартират търсенето на кредит. Често тези клиенти срещат отказ поради несъответствие между доходите и очакванията си за размера на външното финансиране.

- Надценяват възможностите си, като избират по-голям и по-скъп имот от това, за което могат да плащат.

- Очакват по-голям процент финансиране от този, който банката счита за приемлив и нерисков за конкретния клиент.

През последните месеци клиентите се сблъскват и с един независещ от тях проблем – експертните оценки, на базата на които се определя размерът на кредита, са по-ниски от сумата, за която се купува имотът. Оценителите са все още предпазливи в определянето на справедлива пазарна стойност и за имоти в квартали с лоша инфраструктура, по-слабо търсене, лоши транспортни връзки и др. подхождат по-консервативно. Те определят пазарна стойност, която е по-ниска от стойността, която купувачът реално заплаща на продавача на имота. Подценяването на имотите е един вид защита за финансиращите институции, но създава проблеми на клиентите купувачи, защото получават одобрение за по-малък от очаквания от тях кредит.

„Нагласите на потребителите са точно на другия полюс”, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на компанията. „Все по-често те изразяват оптимизма си, като настояват кредитът, който избират, да е за кратък срок, с минимално оскъпяване и без такса за предсрочно погасяване. Те отново вярват, че доходите им ще нарастват и ще могат да върнат сумата на банката по-бързо.”

Очакванията на експертите са и интересът, и отпуснатите кредити да растат през предстоящите месеци, допълнително стимулирани от есенните промоции на банките. В рамките на специалните предложения лихвите по ипотечните заеми паднаха до около 7 – 7,5% за кредити в евро и под 9% за тези в лева.

Атрактивните предложения за нови клиенти е възможно в дългосрочен план да повдигнат въпроса за рефинансирането и предоговарянето на старите задължения.

Делът на кредитите в евро отново е голям - 95 на сто от всички изтеглени за периода в страната по данни на компанията.

По-съществен ръст се наблюдава в средния размер на изтеглените ипотечни кредити в София – през август той е 37 644 евро. Най-много е нараснал средният размер в морската столица – с близо 6000 евро в рамките на месец. В Пловдив и Бургас средният размер е по-нисък спрямо юли и е съответно 24 160 и 20 380 евро.

Общият оптимизъм се вижда и в статистиката по възраст на кредитополучателите. Активизират се както младите на възраст под 25 години, така и най-възрастните клиенти.

Най-популярните кредити и през август остават тези между 10 хил. и 30 хил. евро – близо 60% от кредитополучателите са предпочели сума в такъв размер. Кредит между 30 хил. и 50 хил. евро пък са изтеглили близо една четвърт от потребителите. Все по-често се отпускат кредити над 70 хил. евро на клиенти със стабилни високи доходи и достатъчно спестени лични средства.

Близо 92% от отпуснатите заеми са целеви за покупка на имот и едва 8% за лично ползване. Част от тези сделки са за покупка на терени, които не се финансират целево, други за бизнес, рефинансиране на задължения или сериозен ремонт.

Най-предпочитаният срок за погасяване на ипотечен кредит през изминалия месец е бил този между 16 и 20 години – близо 40% от кредитополучателите са избрали такъв период. Малко над 34% от кредитите пък ще бъдат погасени в рамките на следващите 10 до 15 години. Срок на ипотечните кредити от над 25 години са избрали близо 12% от кредитополучателите през август.

Финансирането на около 50% от цената, което се счита за най-малко рисково, е било и най-масово през август. Близо една четвърт от всички сделки са се движели около този параметър. Само с 0,1% по-малко са сделките, финансирани на 70% до 80%, а малко над 4% от кредитополучателите са прибегнали до финансиране на 80% до 90% от цената на имота.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:52 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още