fallback

Тежки решения очакват банките, отпуснали кредити, обезпечени със земя

Скоро някои банки ще трябва да ликвидират лошите си заеми и да поемат загуби от тези кредити, което ще е сигнал, че пазарът е достигнал дъното

16:02 | 05.07.10 г. 4
Автор - снимка
Създател

Пазарът на земя в София продължава да е доста слаб. Единствените потенциални купувачи са опортюнистични инвеститори и веригите за хранителни стоки. Строителните предприемачи са доста консервативни в бизнес плановете си и затова предлагат ниски цени за земя.

Спадът в цените на земята ще породи проблеми за финансиращите институции, които са кредитирали транзакции по време на пазарния пик, смятат от консултантската компания MBL.

В момента има опасност реалните стойности на обезпеченията по заемите да са по-ниски от стойността на отпуснатите кредити. В даден момент кредитните институции ще трябва да вземат трудни решения, да ликвидират лошите си заеми и да поемат загуби от тези кредити.

Това ще бъде знак, че пазарът е стигнал до дъното, казват от компанията.

През второто тримесечие на 2010 г. индустриалните площи в гр. София нараснаха с около 37 хил. кв. м до 1,98 млн. кв. м. Този растеж е близо три пъти по- малък от увеличението за първото тримесечие на 2010 г., когато бяха въведени в експлоатация над 110 хил. кв. м, сочи доклад на компанията.

Строителната активност намаля значително, като през последните три месеца са започнати малко над половин дузина нови складови и производствени сгради с площ от около 18 252 кв.м. Това е най-ниското ниво за последните 12 месеца.

Продължава тенденцията на изнасяне на индустриалните и складови площи към широката периферия на София – само 38% от строящите се площи са в рамките на Околовръстния път.

През последното тримесечие Била завърши и пусна в експлоатация дистрибуционния си център край гара Елин Пелин. Била затвърди тенденцията немските търговски вериги да изграждат собствени дистрибуционни центрове. Единствено изключение с площи под наем в София и Бургас правят Плюс.

За съжаление икономическата конюнктура е изключително негативна, се посочва в доклада. Българската икономика се свива, а директните чуждестранни инвестиции се сриват до нивата от 2003-2004 г. Това влияе негативно върху търсенето на индустриални и складови площи. Оборотите на компаниите падат, те поддържат по-малко наличен инвентар и следователно имат нужда от по-малко складово пространство.

Търсенето в момента се генерира от компании, които консолидират бизнеса си на една локация или увеличават своя пазарен дял за сметка на преки конкуренти. В момента няма навлизане на нови чуждестранни производствени мощности в България. Дори напротив – много текстилни бизнеси се изнасят в Далечния Изток. Това ще представлява сериозен структурен проблем за нашата икономика през следващото десетилетие, посочват от консултантската компания.

Темпът на усвояване на новите площи (нетна абсорбция) се забавя значително. През първите три месеца на 2010 г. са усвоени 110 хил. кв. м, а през второто тримесечие – едва 26 хил. кв. м.

Свободните индустриални площи в София нарастват от 74 хил. кв. м до около 86 хил. кв. м, като нивото на незаети площи се повиши от около 1% в началото на 2009 до 4,34% през последното тримесечие на 2010 г.

Наемите на нови индустриални площи отбелязаха спад от нива от 5,5-6 евро в началото на 2009 г. до около 4,50 евро. Интересна динамика на пазара е, че малките складови площи от около 200-500 кв. м продължават да държат сравнително стабилни наеми от около 5–5,5 евро на кв. м.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:42 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още