IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Акция "безплатно саниране": къде се крият рисковете

Това е засега първата и единствена инициатива с подобен мащаб, която адресира тежкия проблем с панелните жилища, но в нея са заложени доста капани

08:17 | 11.02.15 г. 29
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Панелките често се определят от експерти като източник на системен риск не само за живеещите в тях, но и за цялата държава заради мащабите на строителството по индустриален способ. <em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Панелките често се определят от експерти като източник на системен риск не само за живеещите в тях, но и за цялата държава заради мащабите на строителството по индустриален способ. Снимка: Investor.bg

Същевременно собствениците на имотите, които биха попаднал в обхвата на финансиране на програмата, са изключени от процеса по вземане на решения за проектите и дори за контрол на изпълнението чрез заличаването им като страна по сключените договори между общините и Банката за развитие. Какво ще стане, ако собственици от одобрени за включване в програмата сдружения изразят несъгласието си да им се монтират най-евтините дограма и изолация?

Как ще се процедира, ако собствениците искат да изградят възобновяем източник на енергия – например да монтират соларни панели на покрива или пък котли и бойлери на биомаса за отопление, и съответните инсталации, а и проектантите, не заложат това в проектите, защото са спечелили поръчката на инженеринг при водещ критерий най-ниска цена? И какво би станало, ако се появи сдружение, което да настоява да се проверят все пак връзките на панелите, а в заключенията от конструктивното обследване се посочи, че това не е необходимо?

Отговор на тези въпроси засега не е даден. Единствено стана ясно, че при собственици на сгради, за които се препоръча преглед и ремонт на връзките, а те откажат, ще отпадат от финансирането, а сдружението ще плати за техническия паспорт на блока.

Освен това заложените параметри за обновяване – поне до енергиен клас С, след няколко години няма да отговарят на нормите. Това ще стане, когато се въведе европейската директива за енергийните характеристики на сградите. Според директивата държавите са длъжни да въведат контрол на отоплителните и климатичните инсталации на сградите. Тя задължава също и до края на 2020 г. всички нови сгради да имат близко до нулево нетно потребление на енергия. За публичните сгради срокът изтича в края на 2018 г.

Същевременно държавата безапелационно отряза единия от стимулите на хората наистина да санират блоковете си – данъчните преференции. Ще продължи да се прилага порочната практика таксата “смет” за обновените жилища да се увеличава заради по-високата данъчна оценка на имотите.

По принцип в закона е заложена възможност за освобождаване от данък “сгради” за до 10 години при постигнат определен енергиен клас на жилищата, който се доказва с допълнително енергийно обследване. Общините обаче вече изразиха притеснението си, че ако се стигне до масовото саниране на блокове, те ще изгубят голяма част от приходите си и ще станат още по-зависими от държавната субсидия. Сдружението на общините вече поиска промени в Закона за местните данъци и такси, с които за сградите, обновени с публични средства, предвидените облекчения да отпаднат, а държавата се съгласи с това. Регионалният министър вече обяви, че имотният данък и таксата “смет” ще се вдигнат с до 5 лева, като в крайна сметка окончателното решение зависи от общинските съвети по места.

Българската стопанска камара (БСК) предупреди, че санирането не трябва да води до вдигане на таксата “смет” и припомни, че до 31 март тази година трябва да бъде разработена нова методика за определяне на таксата битови отпадъци на базата на количеството образувани отпадъци, а не върху данъчната оценка на имота. Срокът е заложен в последните промени в Закона за местните данъци и такси.

Последна актуализация: 14:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Имоти виж още

Коментари

18
rate up comment 9 rate down comment 25
MZ/X
преди 9 години
При положение, че в България един единствен собственик може да провали санирането на сграда със 100 апартамента и няма ефективни методи за принуда на плащането на общите разходи, не може да твърдиш, че решенията се взимат с мнозинство. Нужно е да има ЮЛ, което да може да защити интересите на мнозинството спрямо малцинството!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 19 rate down comment 6
ASTIN
преди 9 години
Санирането се дава като помощ. Ако след саниране дадеш жилището под наем или го продадеш си длъжен да върнеш тази помощ. Абсолютна простотия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 11 rate down comment 4
edimi
преди 9 години
Да не говорим, че навсякъде в Нормални държави, Правото на собственост, и свързаните с това права са строго съблюдавани и разни "комуни" ЮЛ никому не са потрябвали.... Но, очевидно материята ти е мътна. Не знам как смяташ, че могат да се взимат решения освен с мнозинство. В цял свян са възприети основните постулати от римското право. Може би спуснати наготово....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 17 rate down comment 3
edimi
преди 9 години
От написаното, не става ясно КОЙ е аргумента ЗА това етажните собствености да са ЗАДЪЛЖИТЕЛНО юридически лица. И при сега действащия закон изисквания за кворум, мнозинство и прочие си съществуват, ведно с избора дали да се регистрира ЮЛ.А иначе, в Испания, Белгия, Италия, Австрия и Германия действат сходни правила за управление, без да се регистрира ЮЛ. Да не говорим, че в изброените държави управлението се осъществява И с помощ от местните общини включително и материално, заради внасяните Местни данъци и такси. В ЗУЕС в БГ също има предвидено участие на местна администрация. Много мога да ти разказвам как открито тя отказва да поеме ангажименти по ЗУЕС и всичките свързани закони.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 10 rate down comment 3
stanislavr
преди 9 години
Потърсете Grigor Lilov във Фейсбук. Има много интересна и подробна статия за "санирането", което не е саниране, откъде идва милиардът и къде отива, рискове за собствениците и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 8
MZ/X
преди 9 години
Сори, но това са пълни глупости! Абсурдно е да очакваш от една общност да работи с консенсус! Такова нещо има единствено в религиозните общности!Изброй ми поне една държава, освен България, където ЗУЕС изисква де факто консенсус? С какво е по различна една жилищна кооперация от една фирма или държавата, че при първата трябва да има консенсус, а при останалите не? На кого правата са по важни, на отделния собственик или на мнозинството от собствениците? Какви права са тези при които общите части на етажната собственост в България се разкапват, падат балкони и т.н.?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 5
edimi
преди 9 години
Що не си конкретен, к`во означава "повечето държави от ЕС". Не са малко тези в които съм бил и там не е така. Даже мога да ти кажа как се управляват чраз съответните техни ЗУЕС-и. Всяка една етажна собственост е точна проекция на състоянието в така наречената "държава БГ". С всичките крамоли, проблеми, инатлъци и злоба и то в случаи в които 100% липсват политически теми и пристрастия. Докато не заработят по-малките общности в БГ, няма да работи и държавата като цяло. Не е нужно да се изземват права на собственост и други сродни, да се правят "комуни" за да има съзнание! Ако си на противното мнение, поне според поста ти, да направим една КНДР, а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 26
MZ/X
преди 9 години
Най-странното за мен е, защо в България сградите с етажна собственост не са юридическо лице. В повечето държави от ЕС етажната собственост е юридическо лице, което може да поема задължения, а решенията се взимат с абсолютно или квалифицирано мнозинство. Един собственик не може да спре проект който е в интерес на мнозинството от собствениците и може да бъде осъден да плати включително и чрез учредяване на принудителна ипотека върху имота му!Законът за етажната собственост в България е една огромна тъпотия, която де факто изисква консенсус между собствениците за да се направи нещо. Ако по същия начин работеше и държавата никога нямаше да имаме пътища, училища, детски градини и т.н. Винаги ще се намери един който да не иска да плати за магистрала Тракия например :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 4
edimi
преди 9 години
И с`я `ко можеш на светна как и защо, ще е супер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 15
MZ/X
преди 9 години
За българските данакоплатци програмата ще струва 250 милиона лева, защото 75% се финансира от ЕС!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още