Българската академия на науките (БАН) предлага бъдещият Национален парк „Българско Черноморие“ да обхване над 52 400 ха, съобщава за БТА директорът на дирекция "Национална служба за защита на природата" в Министерство на околната среда и водите Михаил Михайлов.
Документацията с предложенията за границите и обхвата на парка със съответните обосновки е публикувана на сайта на ведомството.
На 17, 19 и 20 юни ще се състоят и обществените обсъждания на предложенията за обхвата и границите на националния парк – съответно в областните администрации на Бургас, Варна и Добрич.
Кои територии попадат в парка
В зоната на бъдещия Национален парк "Българско Черноморие” попадат природните паркове „Златни пясъци“ и „Странджа“, резерватите „Калиакра“, „Камчия“ и „Ропотамо“, поддържаните резервати „Балтата“, „Атанасовското езеро“ и „Пясъчната лилия“, защитените местности „Дуранкулашко езеро“, „Шабленско езеро“, „Аладжа манастир“, „Калината“, „Ракитник“, „Лиман“, „Яйлата“, „Смриките“, „Ортото“, „Иракли“, „Поморийско езеро“, „Бургаски солници“, „Пода“, „Узунгерен“, „Ченгене скеле“, островите св. Иван и св. Петър, „Силистар“, „Стамополу“, „Блатото“, „Колокита/Коренята“, устието на р. Велека и „Ароматна матиола“.
Сред природните забележителности, които попадат в обхвата на бъдещия национален парк, са скалните образувания, фиордите и Тюленовата пещера при Маслен нос, нос Емине, нос Агалина, пясъчни дюни в няколко местности и други.
Документацията за обявяване на Национален парк “Българско Черноморие” се изготвя в изпълнение на решение на Народното събрание от 11 юли 2013 г. и съгласно изискванията на Закона за защитените територии. Очакваният резултат е ограничаване на урбанизацията, замърсяването и презастрояването на крайбрежните територии с цел съхранение и развитие на малкото останали естествени екосистеми с уникални местообитания на редки и защитени видове растения и животни, посочва се в доклада на БАН.
Черноморието и човешката дейност - какви са последствията
В документа се констатира, че „има належаща необходимост от съхранение на това ценно в национален, европейски и световен мащаб биоразнообразие в едни от последните останали места с естествени местообитания на редица растителни и животински видове“.
Изключително богатата и разнообразна флора и фауна в района има значителна туристическа, естетическа, научна и стопанска стойност. Изчезването на видовете и техните местообитания има не само биологични, но и културни и икономически измерения, със сериозни негативни последствия за развитието на цялото общество, посочват учените.
„Прекомерната антропогенизация на Българското Черноморско крайбрежие в последните години е основна причина за загуба на местообитания, замърсяване с отпадни води, от което най-сериозно е засегната шелфовата част на акваторията, с всички произтичащи от това негативни последствия за сериозно обеднялата морска флора и фауна“, пише още в документа.