Недостигът на финансиране за сектора на недвижимите имоти в Европа се е свил с 8% за година до 36 млрд. евро през 2014-2015 г., сочат данните на консултантската компания DTZ.
“По-добрите перспективи пред капиталовите стойности, по-агресивните рефинансирания и засиленото отписване на имоти през последните години спомогнаха за редуцирането на недостига на финансиране за сектора на имотите в Европа“, подчертава Найджъл Олмонд от DTZ.
Според него най-сериозен недостиг на финансиране през следващите две години се очаква да има във Великобритания и Испания, но и там се отчита спад – съответно 18% и 25%.
В доклада се подчертава, че продължава да се увеличава делът на алтернативните кредитори на пазара на имоти в Европа. „Това помага за диверсифицирането на пазара, тъй като досторо банките имаха доминантна позиция“, посочват експертите.
През последната година обаче се наблюдават и ясни признаци за завръщане на инвестиционните банки на пазара на имоти в Европа. Много от тях са си поставили многомилиардни цели за кредитирането към сектора на имотите на Стария континент.
Тези тенденции обаче са свързани с достъпа на банките до финансиране. През последните години те също са увеличили алтернативните си източници за финансиране, пише в документа.
Повечето от кредиторите обаче са се съсредоточили върху водещите пазари на имоти в Европа – Великобритания, Германия и Франция. Това спомага за формирането на излишък от финансиране на тези пазари като цяло. Голяма част от него обаче вероятно ще бъде прехвърлен към други силни пазари в Европа, но процесът би отнел около две години, подчертават експертите.