Първите месеци на 2014 г. бяха успешни за продажбите на имоти в ски курортите, но въпреки увеличения обем сделки, цените там продължават да са под натиск, посочва се в анализ на консултантската компания Bulgarian Properties.
Морските имоти се радват на стабилен интерес, идващ традиционно най-вече от руски купувачи, но също така и от купувачи от други страни. Пазарът на селски имоти се сви и се концентрира около морето и големите градове. Така най-общо може да се обобщи първото тримесечие на 2014 г. за пазара на ваканционни и селски имоти. Пазарът в зимните курорни Изминалият зимен сезон беше най-силен за продажбите на имоти в ски курортите от началото на кризата. Дори и с нараснали продажби обаче интересът е далеч от този по време на бума и не е достатъчен, за да оттласне пазара от дъното, поради което цените на ски имотите продължиха да пълзят надолу и през първите месеци на 2014 г.
Почти 100% от купувачите на имоти в Банско са руснаци, докато Боровец е почти изцяло доминиран от българи, сочат данните на компанията. Пампорово привлича български и руски интерес, а напоследък се забелязва интерес и от британци и купувачи от други националности. Най-много се купуват обзаведени студиа и двустайни апартаменти. Средната цена на продадените апартаменти в Банско през първите 3 месеца на годината по данни на Bulgarian Properties e 370 евро на кв.м, което представлява спад от 2,6% спрямо предходното тримесечие и спад на годишна база от 3%. Бюджетите, които купувачите отделят за покупка в Банско, продължават да се свиват и през тази година са на средно ниво в размер на 22 500 евро. Подобна е ситуацията и в Пампорово – там средната цена на продадените апартаменти също е 370 евро/кв.м. Боровец продължава да бъде най-скъпият ски курорт. Там сделки се сключват на нива средно около 630 евро/кв.м, а средната обща цена на закупените апартаменти е най-висока спрямо останалите ски курорти – 37 250 евро. Пазарът на имоти по Черноморието Три пети от купувачите на имоти по крайбрежието към момента са руснаци. Техният дял леко намалява поради зачестилите покупки на купувачи и от други националности, сред които и българи. Най-голямо разнообразие от националности има по Северното Черноморие. Руснаците се концентрират също в района на Слънчев бряг, Бургас и на юг – основно в Созопол и Лозенец, където зачестиха покупките на имоти в комплекси от най-висок клас, разположени на първа линия, на цени между 1 100 и 1 500 евро/кв.м. Що се отнася до нивата, на които се осъществяват продажби на масовия клас имоти, средната цена в Слънчев бряг за първото тримесечие на 2014 г. по данни на компанията е 560 евро на кв.м. Средната обща цена на закупените апартаменти е 32 100 евро. Бюджетите на купувачите в този сегмент остават без изменение. Пазарът на селски имоти Пазарът на селски имоти се сви значително в края на 2013 г. и остана с наполовина по-малко реализирани продажби в първите месеци на 2014 г. спрямо миналата година. Интерес привличат най-вече къщи около Бургас и Варна, както и близо до големи градове като Пловдив, Стара Загора и Велико Търново, според наблюденията на брокерите.
В много региони на страната към момента на практика липсва пазар за селски къщи поради това, че купувачи са основно руснаци и българи, а те търсят имоти най-вече около големите градове.
Средната цена на продадените селски имоти за първото тримесечие на 2014 г. е 16 560 евро. В районите около Бургас и Варна цените често надвишават 30 000 евро, а в Северозападна България - около Плевен, Враца, Видин, Монтана, се купуват къщи под 6 000 евро.