fallback

Земеделската земя - най-добрата дългосрочна инвестиция в имоти

Увеличаващото се население предполага сериозен ръст на нуждите от храна, което е сред факторите, подхранващи ръста на цените на земята

08:38 | 25.03.14 г. 40
Автор - снимка
Редактор

От кабинета си на Broad Street в Долен Манхатън Джеф Нотаро наблюдава развитието на портфейла си. Фондът на Нотаро - Black Sea Agriculture, инвестира главно в земеделска земя по Северното Черноморие на България, като в последствие отдава нивите на фермери.

Фондът се възползва от един растящ пазар, пише CNBC. От 2004 г. насам цената на българската земеделска земя расте средно с по 19 на сто на година и въпреки това все още е доста по-евтина в сравнение със САЩ. Същевременно и доходността е по-висока.

Ръстът на цените на земеделската земя в България се подхранва и от бума в цените на селскостопанските стоки в глобален мащаб, посочва изданието.

„Повече хора трябва да се занимават със земеделие, защото в противен случай няма да има достатъчно храна“, коментира инвеститорът Джим Роджърс, който заедно с Джордж Сорос създава Quantum Fund през 70-те години на миналия век, както и Rogers International Commodities Index, който проследява движението на множество стоки на световните пазари.

Джим Роджърс и Джеф Нотаро принадлежат към все по-активната общност от инвеститори в земеделски земи, които се възползват от нарастващите нужди от храни. "Аз съм все още оптимист за бъдещето на селското стопанство в световен мащаб", коментира Роджърс.

Световното население се очаква да нарасне до малко повече от 9 милиарда души до 2050 г. от 7 млрд. души в момента. Организацията по прехрана и земеделие към ООН прогнозира, че обработваемата земя на глава от населението ще намалее постепенно през следващите няколко десетилетия от 0,218 ха днес към 0,181 ха през 2050 г.

Що се отнася до търсенето, по-голямата част от ръста на населението и потреблението на храна ще се случи в развиващия се свят. Тъй като нивата на доходите нарастват в развиващите се страни, потребителите там консумират повече месо. Животновъдството на свой ред консумира огромни количества зърно и вода, което пък стимулира земеделските производители да отглеждат повече зърнени култури и да увеличават засетите площи.

Покачващото се търсене на биогорива е друг важен фактор, който се отразява на пазара на земя. В САЩ например на производството на етанол се падат 23 процента от общото използване на царевицата, според Асоциацията за горива от възобновяеми източници.

Средните цени на царевица в САЩ са се утроили между 2005 г. и 2012 г. - от 2 долара на бушел през 2005-2006 г. до 6,22 долара през 2011-2012 г. Ценовият скок се дължи на комбинация от фактори - нарастващото търсене на етанол, наводненията и сушата, високите цени на суровините (като гориво и торове), нарастващото търсене на месо, както и възходящото движение на стоковите пазари.

Повишаването на цените на селскостопанските стоки доведе до 128% ръст на цените на земеделските земи в Средния Запад в САЩ през последните 10 години – от 1 270 щатски долара на акър (1 акър е малко над 4 дка - бел. ред.) през 2003 г. до 2 900 през 2013 г., според данни на USDA.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:58 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Имоти виж още