IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Земеделската земя - най-добрата дългосрочна инвестиция в имоти

Увеличаващото се население предполага сериозен ръст на нуждите от храна, което е сред факторите, подхранващи ръста на цените на земята

08:38 | 25.03.14 г. 40
Автор - снимка
Редактор
Земеделската земя - най-добрата дългосрочна инвестиция в имоти

Що се отнася до предлагането добивите започват да се стабилизират след драматичния ръст през последните няколко десетилетия. Днес 40% от засетите с пшеница ниви не променят добивите или дават значително по-слаба реколта, според Nature Communications 2012.

Наскоро местните учени в Китай например предупредиха, че заради високите нива на смог се блокира естествената светлина, което пречи на фотосинтезата на растенията и създават условия, близки до т. нар. „ядрена зима“.

„Свидетели сме на заплахи за земята в световен мащаб“, коментира Реза Вишкаи от Insight Investment Management в Лондон. „Добивите може да се увеличат, като се увеличат площите обработваема земя. Много от земите обаче се намират на места като Африка и Бразилия например, а тези площи изискват огромни инвестиции, за да носят печалба“,  допълва той.

Собствениците на земеделски земи се възползват от всички тези тенденции, което обяснява защо толкова много селскостопански инвеститори са оптимисти за пазара. През следващите две години Джеф Нотаро например се надява да да увеличи размера на своя Black Sea Agriculture fund от 1,5 млн. долара до 10 млн. долара. Това означава, че той ще контролира около 5 хил. акра земеделска земя в зависимост от това накъде вървят цените.

Както и в много други развиващи се пазари на земя, в България инвестицията е своеборазна игра на консолидация. През 90-те години земите са възстановени на техните собственици, като в много случаи наследствените парцели са под 10-15 дка – твърде малки, за да могат земеделците да правят икономии от мащаба.

„Малките стопанства като цяло, са подценени. Местните фермери обработват малки площи с малко техника и лоша инфраструктура. Черноморското крайбрежие разполага с едни от най-плодородните почви в света, но се произвежда значително под потенциала им“, коментира Нотаро.

През последните две години фондът му е придобил 346 акра земеделска земя, върху която се отглежда предимно пшеница. Нотаро отбелязва, че тъй като в страната ни предлагането на окрупнени парцели е слабо, фермерите са готови да платят повече, за да придобият такива.

Същевременно България е член на Европейския съюз, със сравнително стабилна икономика и политическа система, което предполага, че рисковете за инвеститорите са по-малки, отколкото в развиващите се пазари „на ръба“.

Досега пазарът на земеделски земи в глобален мащаб е доминиран от институционални инвеститори. Някои от най-атрактивните пазари предлагат разумни цени и политическа стабилност, като сред тях се нареждат Австралия, България, Чили, Нова Зеландия и Уругвай, посочва изданието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Имоти виж още

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 2
mick
преди 10 години
Спекуланти или инвеститори? В България рядко има инвеститори, повечето са спекуланти - купуват и чакат цената да се вдигне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 5
LuckyYou
преди 10 години
И какъв е тоя фонд за 1.5 млн долара ?! Това за стандартите на САЩ е една плюнка и вие от това правите новина и го вкарвате в статия...Нямам думи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 3
Tony
преди 10 години
Айде сега, ако обичате!Същото ми говорехте и за недвижимите имоти преди няколко години!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 3
misanthrope
преди 10 години
Всъщност истината е, че при едно интензивно земеделие, само Източна Европа може да изхрани повече от половината свят. Не случайно ЕС налага квоти кой какво и колко да сади, иначе ще бъдем залети от продукция, която няма да може да се продаде
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Точат зъби за субсидии в момента и това вдига цената, но можеби си прав, че вече е калкулирано в цената
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 8
alphaomega
преди 10 години
Земеделската земя беше добра инвестиция преди 10 години, преди да влезем в ЕС! През 2005г. средната цена беше между 100 и 200 лева за декар. Който се е усетил навреме сега касира печалбите. А *** шараните сега ще купуват по върховете. Ама няма как. На всеки хитър спекулант се падат по най малко 10 балами които да му изкарат печалбата........ А ей тия дето на всеки ъгъл пускат обяви че изкупуват гори и земи, сега ще надуват балона..... поредния. Затова е и целия шум да се разреши продажбата на земя на чужденци (ама за сега не им мина номера) щото в България явно баламите намаляват....... а на спекулантите им трябват свежи пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 4
misanthrope
преди 10 години
Много очевиден :) Значи трактора го мерим по местни стандарти, а демографията - по международни?А цената на земята там дето е произведен трактора дали е толкова висока а? Ето човека под мен ти е сметнал, че в щатите не е много различна нали? А и защо си мислиш, че ако е произведен у нас ще е по-евтин? Защо тогава немските картофи са по-евтини от нашите? Можеби има един фактор - производителност на труда, който е основната причина заплатите ни да са ниски, а не цената на трактораМай ти трябва да се замислиш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 7
studioaa
преди 10 години
Въпросът ти е очевиден, но трябва да се замислиш малко. В този трактор НЕ е произведен у нас и в него е вложен труд, който се измерва по скала съвсем различна от нашата, с много по-висок стандарт на заплащане. Разликата във възнагражденията между нас и нормалния свят е 1/10, нормално е и при цените положението да е подобно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 8
misanthrope
преди 10 години
И тука гледам са налазили демографите :)Населението расте, значи и цената на земяата ще расте. Защо ли тогава земята е едва ли не най-евтиния актив на фермера? Един трактор е 100 000 евро което е сума ти декари земя. Голямото предимство е, че не старее. Каквото и друго да вземеш ( без златото) с времето старее и си губи цената естествено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 2
lordrad
преди 10 години
Един акър е равен на 4 декара.При цена от 2900 долара за акър, това прави 730 долара на декар.Около 1000 лв. цена на декар по американските стандарти.При цена на земята в Добруджа от 1500 лв. и нагоре се вижда, че отдавна сме ги настигнали и задминали американците.Проблема е в ниската ни производителност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още