fallback

Зърнопроизводителите искат да се удължи забраната чужденци да купуват земя у нас

Българските производители трудно ще устоят на конкуреницята на земеделците от старите държави от ЕС

13:43 | 18.09.13 г. 4

Зърнопроизводителите искат повече време за законодателни промени и уреждане на проблемите на пазара на земеделска земя. Снимка: БТА

Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) настоява да бъде удължен мораториумът за закупуване на земеделска земя от чужденци, съобщават от организацията.

Управителният съвет на НАЗ е приел на 12 септември становище, с което организацията официално се обявява срещу отпадането на забраната, както е записано в договора ни за присъединяване към Евросъюза.

Асоциацията е изпратила писмо да министъра на земеделието и храните Димитър Греков и председателя на парламентарната комисия по земеделие Светла Бъчварова, в което е поискала България да претендира пред Брюксел за удължаване на забраната, за да подобри законодателството в областта на земеползването и регламентирането на поземлените отношения и да предотврати навлизането на чуждестранни спекуланти на пазара.

Зърнопроизводителите подчертават, че има и други проблеми на пазара на земеделска земя, като комасацията, влошената напоителна инфраструктура и т. н., които също трябва да бъдат решени.

Организацията се опасява, че заради по-слабата им конкурентоспособност българските производители трудно ще устоят на конкуреницята на земеделците от старите държави от ЕС, ако те навлязат на пазара на земя. „НАЗ очаква отговорните институции да защитят българските национални интереси. В тази връзка НАЗ инициира обществен дебат с правителствения и неправителствения сектори по темата”, посочва се в писмото.

“Свободната продажба на земеделски земи на чуждестранни физически лица може да се допусне едва когато бъдат създадени условията за това”, пише още асоциацията, като допълва, че и сега не се ограничава напълно възможността чужденци да купуват българска земя. Това става чрез регистрирани в България фирми.

Дебатът за възможността граждани на държавите от Европейския съюз (ЕС) да придобиват свободно земеделска земя у нас се засилва през последните месеци с приближаването на 2014 г., откогато, съгласно договора за присъединяване на България към ЕС, сделки ще могат да се осъществяват безпрепятствено.

Още правителството на Борисов обмисляше да поиска от Брюксел удължаване на забраната, като имаше и договорка между българското и румънското земеделски министерства за съвместни действия.

Заради възможността чужденци да купуват земя чрез регистрирани у нас фирми Еврокомисията сама препоръча през 2010 г. мораториумът да бъде удължен.

Пазарът на земеделска земя беше изключително динамичен в кризисните години, докато пазарите на жилища, офиси и магазини записваха двуцифрени спадове в процентно изражение. По данни на Елана Агрокредит, обобщени на базата на статистиката на земеделското министерство и други участници на пазара, за периода 2001 – 2012 г. цените на земята са се увеличили с над 200% от средните 140 лева за дка до 440 лева.

В последните месеци участници на пазара и земеделски производители алармират, че заради по-ниските цени на земеделската продукция се наблюдава обрат при цените. Заради засиленото търсене в определени райони на страната обаче експерти се обединяват около мнението, че цените вероятно ще продължат да нарастват, най-вече в районите на страната с ограничено предлагане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:39 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Имоти виж още