IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

За пазара на жилища - (без) оптимизъм

Активни на пазара са купувачите със собствени средства, които поемат премерени рискове. Позитивните индикации обаче едва ли ще се превърнат в тенденции скоро

08:21 | 06.08.13 г. 28
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ръстовете, отчитани при запитванията, огледите и сделките в последно време, едва ли ще имат своето отражение и при цените.<em> Снимка: Investor.bg</em></p>

Ръстовете, отчитани при запитванията, огледите и сделките в последно време, едва ли ще имат своето отражение и при цените. Снимка: Investor.bg

Същевременно от Националния статистически институт (НСИ) продължават да отчитат бавни спадове на цените в областните градове. Подобна тенденция открояват и посредниците на пазара, като данните им варират от спад с от 1 до 3 процента – незначително колебание на фона на двуцифрените спадове в процентно изражение, регистрирани през 2009 г.

Някои от агенциите не изключват, ако се задържи тенденцията за ръст на сделките, да станем свидетели и на ръст на цените на някои места. Подобна теза наскоро изразиха от Адрес Недвижими имоти.

Преобладаващото мнение обаче е точно обратното – че бавният спад на цените ще продължи. Това индикира, че пазарът вероятно се приближава към дъното, но едва ли скоро ще се оттласне от него, като се имат предвид нарастващата безработица, проблемите със заетостта, непредсказуемостта на доходите и влошената демографска картина.

Оживлението – трайна тенденция или моментен оптимизъм?

За трайни тенденции на пазара в момента, предвид политическата и икономическата ситуация, няма как да се говори. И в началото на 2011 г. също станахме свидетели на някои положителни индикации, които бяха бързо пресечени от ескалацията на дълговата криза в еврозоната, а сега икономическите фундаменти не дават основания да очакваме по-оптимистичен развой на събитията.

Активните на пазара са клиентите със собствени средства (или поне висок дял на собствените средства от стойността на сделката), както и купувачите с по-ясен хоризонт на доходите (най-вече заетите в ИТ сектора и други по-активни и атрактивни сектори на икономиката). Това значително ограничава кръга на потенциалните купувачи, които биха стигнали до сделка.

И банки, и кредитни посредници съобщават за по-разумно отношение на купувачите на жилища към ползването на кредити. В последните месеци се наблюдава тенденция, ако се ползва ипотечен кредит, той да не надхвърля 50-60% от стойността на сделката.

Сделки се сключват и с потребителски кредити, които са значително по-предвидими за хората – обикновено с фиксирана лихва за периода и ясни, непроменящи се месечни вноски.

Освен това и малкото активни купувачи, тъй като не са склонни да поемат големи финансови рискове, предпочитат най-ниския ценови сегмент.

Експерти пък алармират и за вероятност от покачване на лихвите по кредитите заради политическата криза, а това също би потиснало евентуален импулс за ръст на цените. Остава и проблемът с бавното „прочистване“ на проблемните кредити, което прави и кредиторите по-внимателни при подбора на кредитополучателите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Имоти виж още

Коментари

23
rate up comment 24 rate down comment 3
mick
преди 10 години
Ами казах го, не за да обидя някого. А затова, че много малко хора си плащат данъците от получените наеми. И обикновено тях ги наричат балъци, щото лесно се крие такъв доход.А иначе и аз съм против данъците - но против голямото ДДС, към големите подоходни данъци - щото макар и 10% към тях имаме и осигуровки, които са дефакто данъци. Реално сегашната ни данъчна система кара хората да не работят - наказва ги с данъци когато работят и ги поощрява като не работят и не използват имотите си. Че даже хора които са с много имоти, се водят социално слаби - щото се водели без доходи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 28 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 10 години
Мик, защо не вземеш да се скреш?! Някакси да ти прави впечатление колко си самотен с това изказване, че тези които работят честно и плащат данъци са "балъци"?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 26 rate down comment 0
индианеца
преди 10 години
Не няма да имаме пари за инфраструктура, защото парите се разходват предимно по програми "пари на калпак".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 27 rate down comment 1
индианеца
преди 10 години
Пак данъците ниски.... грам не разбирам тая история.И когато го купите накрая тоя апартамент, ще започнете да плащате "справедливо" новия данък !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 16 rate down comment 12
mick
преди 10 години
Разбира се, че не може изведнъж да се направи данъка 1% от пазарната стойност, но може наистина да започне да се нормализира и в рамките на 5 години това да се случи - цените на имотите ще намерят нормални нива. А данъкът имоти почти ще се изравни с данъка върху годишния наем на такова жилище/ако годишния данък от жилище е 4000 лева - 400 лева данък/. В момента този данък се плаща само от балъците които го обявяват в данъчното ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 24 rate down comment 5
mick
преди 10 години
Имоти винаги е имало и ще има. Строителство също - даже и при 100 лева месечна заплата. Та затова казвам - не доходите ни са ниски, а цените на имотите са високи за нашите доходи. Това води до куп проблеми - калпава икономика, мизерия и скъпотия. При сегашната ситуация някой ако налее милиарди, да не мислите, че ще се поправи икономиката? Не, пак ще има имотен балон и когато парите спрат.. хората ще бъдат гладни и няма да има работа. Защото пак всичко ще отиде за бетон и внос. Защо да се произвежда нещо, след като тук себестойността е висока, независимо от ниските заплати?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 26 rate down comment 0
Dimi_Dukov_1
преди 10 години
Няма смисъл да се вдига драстично данък сгради. Вдигат го всяка година с по 2-3 % тихомълком...и тези данъци не са ниски за нашия стандарт на живот, а има и огромно количество недостроени и изоставени сгради...покупката на имот на кредит е чисто самоубийство, а дори да имате достатъчно излишни пари, обикновен жилищен имот не е добра инвестиция......мнението ми не е препоръка, всеки да си прави сметката :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 26 rate down comment 0
Hahoto
преди 10 години
Аналогични са процесите и в Испания и в Португалия, не само при нас. Данъците само преразпределят средства. Високи данъци - сива икономика!Нищо не правенето с имот в удачен момент, може да се окаже златна инвестиция.*** пример - при мощни финансови турболенции съчетани с хипер инфлация напрамир, имота като стока, ще запази по-голяма себестойност. По същата логика, ако обложим инвестиционното злато с данък, част от хората, ще го обърнат в друг актив и действително ще има раздвижване на пазара на златото....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 23 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
...Говоря за масовите жилищни имоти. Уникалните и курортни такива са друг случай и там може да има повече или по-малко спекулации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 32 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
А иначе, относно имотите, логиката на прогреса е те да стават все по-достъпни (по-евтини). Както и всичко останало. И тази логика, въпреки всичката съпротива срещу нея, ще сработи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още