Илиян Скарлатов е роден през 1980 г. Завършил е лондонския университет Thames Valley University, специалност Бизнес администрация, и Атинския икономически университет, специалност Информационни системи за подпомагане вземането на решения. Работил е една година като анализатор в гръцки инвестиционен посредник и пет години в българския инвестиционен посредник София интернешънъл секюритиз, последните от които като директор Капиталови пазари. Понастоящем е изпълнителен директор за България на KBC Securities.
KBC Securities България е посредник по увеличението на капитала на Енемона АД с привилегировани акции и в тази връзка отправихме няколко въпроса. Търговията с правата за записване на привилегировани акции ще продължи до 8 февруари 2010 г., а на 17 февруари е търгът за неизползваните права.
- Г-н Скарлатов, в кои градове представихте привилегированите акции на Енемона АД?
Лондон, Франкфурт, Талин, Хелзинки, Стокхолм и Атина.
- Пред какви типове инвеститори беше роуд шоуто и какви са индикациите от тях?
С мениджмънта на Енемона посетихме само институционални инвеститори.
- Ще привлече ли това предлагане нов инвеститорски интерес към българския капиталов пазар като цяло?
Интерес към пазара ни има, тъй като всички отчитат факта, че е изостанал на фона на останалите развиващи се пазари и предимно съседките ни Румъния и Турция. Основният недостатък, който изтъкват повечето инвеститори, е ниската ликвидност, именно поради тази причина се видяхме и с много фондове от затворен тип, за които ликвидността е второстепенен фактор и биха могли да заделят по-голям ресурс за пазар като българския.
- До момента са изтъргувани сравнително малка част от общо издадените близо 12 млн. права, дали всичко ще се реши на аукциона за неизползваните права и това ли е нагласата на инвеститорите, да купят тогава?
Очаквам последният и предпоследният ден да са най-активни, както се случва винаги. Със сигурност голяма част от инвеститорите ще искат да изчакат аукциона, за да видят какъв е обемът записани акции след вторичната търговия и да увеличат вероятността да придобият права на по-атрактивна цена.
- Колко права на мажоритарния собственик са продадени до момента?
Като мениджър на емисията нямам правото да разкривам такъв вид информация.
- Има ли цена за право, под която мажоритарният собственик ще се откаже да продава правата си?
Не сме коментирали такъв вариант с емитента.
- Какво е мнението ви за състоянието и перспективите пред SOFIX и борсовите позиции като цяло до края на 2010 г.?
Годината ще е копие на миналата година. Не очаквам да се случи нещо значимо поне до септември. Основният проблем е ниската активност, която води до ниска ликвидност. Ситуацията е сложна, защото местните инвеститори очакват чужденците да започнат да изграждат позиции в български акции и да вдигнат ликивдността, а пък чуждите инвеститори чакат местните и резултатът е едно постоянно изчакване, което води до настоящата ситуация.
Мнението е с аналитичен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
Свързани компании: