fallback

Р. Рачев: Проблемите в асоциацията на борсовите посредници са очевидни

Според изп. директор на Булборкърс няма място за спор по въпроса след ОСА на борсата. Не е редно сериозните проблеми да се решават под уютната сянка на мажоритарния акционер, допълва изп. директор на Еврофинанс

15:59 | 01.07.08 г.
Автор - снимка
Създател

След проведеното вчера Общо събрание на акционерите на БФБ-София, на което не бяха приети предложенията на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) за освобождаване на всички членове на Съвета на директорите на борсата, е взето решение за свикване на извънредно ОСА на асоциацията.

По думите на Радослав Рачев, изпълнителен директор на Булброкърс АД (в качеството на председател на УС на БАЛИП), на събранието ще се оттеглят всички досегашни членове на УС, като по този начин ще бъде поискан вот на доверие от членовете на асоциацията.

За повече информация по случая Investor.bg потърси Радослав Рачев и главния изпълнителен директор на Еврофинанс, Симеон Петков, който от своя страна е заявил желание да оттегли членството на Еврофинанс от Управителния съвет на БАЛИП.

- Вчера, след Общото събрание на БФБ-София, стана ясно, че е насрочено извънредно ОСА на БАЛИП, на което ще бъде гласувана смяна на Управителните органи на асоциацията. Кога се очаква да се проведе то?

Радослав Рачев: УС на БАЛИП взе решение за свикване на извънредно общо събрание на Асоциацията на заседание вчера, 30 юни. Не е насрочена конкретна дата, коментирахме, че е за предпочитане да е възможно по-скоро, до средата на юли. От друга страна бяха изказани опасения, че в средата на сезона на почивките вероятно няма да е удобно за повече от членовете да присъстват и ще е трудно да съберем кворум. Ще се опитаме да го организираме възможно по-скоро, в случай че не успеем да съберем членовете, ще трябва да го направим есента.

Симеон Петков: Еврофинанс АД, като член на УС, е поискал свикване на Общо събрание още на 11 юни 2008 г. До вчера Председателят на УС не беше предприел необходимите действия.

- Към момента има ли някакви разногласия между членовете на УС на БАЛИП?

Р.Р.: Въпросът е твърде общ, но ще се опитам да отговоря, доколкото ми е възможно.

Фактологията е следната – на 11 юни членът на УС “Еврофинанс” изпрати съобщение до останалите членове, че се оттегля отУправителния съвет. Мотиви не бяха изтъкнати, г-н Симеон Петков беше поканен да изрази такива пред УС, за съжаление той не го е направил досега. На 25 юни Тодор Брешков информира УС, че ПФБК оттегля участието си от управителния орган, мотиви за което също не бяха споделени.

До днес никой от членовете не е изпратил или споделил с нас различно мнение от официално оповестеното. Нещо повече – към датата на съгласуване на становището ни по отношение на БФБ всеки от шестте члена на УС (с изключение на Еврофинанс, които оттеглиха участието си преди това) изразиха съгласие с така формулираното и изпратено до институциите становище. Но след ОСА на БФБ е ясно, че очевидно има разногласия, именно затова решихме да свикаме извънредно Общо събрание на БАЛИП, на което се надяваме всеки, който има мнение, съвпадащо или различно, да го сподели с колегите си свободно.

С.П.: Очевидно, след като двама членове на УС са подали оставки.

- Какви са целите, които се очаква да бъдат постигнати със смяната в управлението на БАЛИП?

Р.Р.: След Общото събрание на БФБ стана очевидно, че съществуват проблеми. Членове на Асоциацията, които бяха съгласни със становището /или поне не са споделяли несъгласие/, гласуваха в ущърб на направените предложения. В това число и членове на УС, които са подкрепили становището и предложенията за промени в БФБ. Затова сметнахме, че най-достойната и морална постъпка за нас е да се оттеглим всички пред Общото събрание, с което да поискаме вот на доверие от членовете. Най-нормалното в такава ситуация е висшият орган на Асоциацията да прецени дали представляваме по адекватен начин общото мнение на членовете си или не.

С.П.: Дали ще се стигне до смяна на ръководството аз не зная, но според мен от БАЛИП може да има смисъл само ако тази организация успее да стане изразител на консолидирано мнение, провежда твърда и принципна политика за защита на икономическите интереси на своите членове и съумее да се отърси от непрекъснатите опити за влияние отвън и провеждането на индивидуални фирмени интереси.

- На извънредното ОСА на БАЛИП ще бъдат ли формулирани нови предложения, отнасящи се за бъдещето на БФБ-София?

Р.Р.: Имаше такива предложения, но смятаме за правилно да оставим Общото събрание на БАЛИП да прецени.

С.П.: За мен основният въпрос е приватизацията на БФБ. Странно е как този проблем беше “заметен под черджето”. Когато този въпрос бъде решен, ние ще забравим за каквито и да е проблеми, свързани с борсата.

- Какви са основните проблеми пред БФБ според вас и респективно в ръководството на борсата?

Р.Р.: Мисля, че ги формулирахме пред ОСА на БФБ, отделен е въпросът, че ръководството на борсата или не иска, или не може да ги разбере. Те бяха обобщени в три основни точки - неефективност в работата на БФБ, разминаване във вижданията ни за ролята и функциите на борсата и несподеленото от ръководството мнение, че пазарните участници трябва да имат по-реално участие във вземането на решения, които са съществени за развитието на пазара.

По отношение на ефективността обяснихме, че мотивите ни са искрена загриженост за бъдещето на дружеството. 85% от приходите на БФБ се формират от такси и комисиони върху оборота – и за най-предубедените е ясно вече, че не в далечно бъдеще, а в конкретната настояща обстановка, оборотите падат драстично. Нещо повече – през 2007 приходите от комисионни върху оборота влизаха изцяло в БФБ, а както чухме от ръководството на БФБ, дължимите към Дойче Бьорзе такси за използване на XETRA са базирани на оборота.

Същевременно не чухме нито една дума по отношение на оптимизиране на разходите, които са меко казано “раздути”. Разходите за персонал в БФБ са в пъти над средните във финансовия сектор, не разбрахме дали се предвижда оптимизация, след като част от основната дейност успешно беше аутсорсната с имплементирането на XETRA. Би било добре ръководството на БФБ да се концентрира върху разширяване на пазарите и търсене на нови източници на приходи. Такава стратегия всъщност се предвижда от БФБ и заявихме, че я подкрепяме.

Неудовлетворението ни идва от факта, че за поредна година те си остават цели за постигане.

Що се отнася до разминаванията ни за ролята и функциите на БФБ за капиталовия пазар и мненията на пазарните участници, за съжаление в изявленията на ръководителите на борсата това се потвърди – чухме, че притежаваме около 13% от капитала в борсата, а УС – под 3%. Сякаш ние твърдим нещо друго. Това, което г-н Папазов и г-жа Илкова пренебрегват, е, че същите тези „дребни” акционери през последните 2 години са реализирали приблизително половината от оборота на борсата, респективно от приходите, постъпили в БФБ. Но явно, докато ръководството на БФБ смята, че единственият пазарен оператор в България е обикновено акционерно дружество, съществуващо само с цел максимизиране на приходите си, трудно ще намерим допирни точки.

С.П.: Аз нямам персонални проблеми с никой от ръководството на борсата. Считам обаче, че професионалните пазарни участници трябва да имат решаваща дума по всички въпроси, свързани с функционирането на регулирания пазар. Не е редно сериозните въпроси да се решават под уютната сянка на мажоритарния акционер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:37 | 06.09.22 г.
fallback