Любомир Денчев е главен изпълнителен директор на „Булгаргаз Холдинг“ ЕАД от края на 2006 г. Преди това е бил изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на компанията.
Преди да постъпи в Булгаргаз, Денчев е работил в „Енергопроект“, бил е вицепрезидент по финансите на българо-американската фирма „Евек“. Занимавал се е и с частен бизнес в областта на консултантските услуги и строителството.
Денчев е завършил УНСС София, доктор е по икономика към БАН и е защитил дисертация по фирмено управление. Има специализации по компютърно програмиране и международен инженеринг.
С него разговаряме относно пътищата за развитие на компанията и нейното финансово състояние.
- Какво е становището Ви за създаването на т.нар. мегакомпания, която ще включва „Булгаргаз“, НЕК, Мини „Марица Изток“, ТЕЦ „Марица Изток 2“, АЕЦ „Козлодуй“?
Аз не бих я нарекъл точно мегакомпания, защото всички фирми от нея са вече съществуващи. От това, че те ще бъдат обединени в един холдинг, няма да се създаде нещо ново като дейност и функция. Това е мнението ми, според информацията до момента. Смятам, че тук се търси полезността от една структура на капитала, за да се получи компания с по-голям размер, която да е конкурентна и на регионалния, и на европейския енергиен пазар. Все пак самото решение дали да има такава компания и в какъв размер е на собственика, т.е. Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ). Така че аз не мога да изразя някакво определено становище и да коментирам решенията на собственика.
- Г-н Денчев, вчера обявихте, че ще се стремите до 3 години „Булгаргаз“ да излезе на фондовата борса. Това съвсем сигурно ли е и може ли към момента да се каже нещо по-конкретно?
Времето, което посочих, се определя според това какво виждаме като възможности да се организираме и да се спазят всички процедури за излизане на националната и евентуално на лондонската фондова борса, като за втората срокът за подготовка (след излизане на националната) е около половин година. Но това дали излизането изобщо ще се случи, дали в тези срокове и в посочената форма, или като част от големия енергиен холдинг, ще бъде решение на собственика. Това, което ние ще направим, е да извършим необходимата подготовка за такова излизане и за превръщането ни в публична компания, а крайното решение, естествено, ще се вземе от собственика.
- Вие ще настоявате ли да излезете на борсата като най-благоприятен вариант за развитие на компанията?
Не на всяка цена. Засега, с оглед на участието ни в големите международни проекти, такова излизане би било полезно. Но не е изключено да преразгледаме това си решение, т.е. във времето да се случат събития, които да ни накарат да преразгледаме позицията си. Което значи, че излизането на борсата не е дефинитивно решение, нито срокът е утвърден.
- В такъв случай, обсъждате ли варианта за продажба на определен дял от Булгаргаз чрез търг или конкурс?
Не обсъждаме такъв вариант.
- Преди месеци предишният министър на икономиката и енергетиката изрази мнение, че големите стари дългове на „Топлофикация“ София могат да застрашат доброто финансово състояние на Булгаргаз. Към момента какво е положението по въпроса?
Ще кажа две-три числа, от които може да се направи съответната преценка. След като годишният оборот на Булгаргаз е от порядъка на 1,1 млрд. лева, а задълженията на „Топлофикация“ София са 150 млн. лв., влиянието им практически не може да бъде критично, все още.
- Както е известно, най-големите длъжници на Булгаргаз са топлофикациите в страната и най-вече Столичната. Има ли и други големи фирми, които закъсняват с плащането на сметките си за „синьо“ гориво?
Нямаме други клиенти, които трайно да не си плащат дълговете. Големи клиенти като Кремиковци, които в миналото ни създаваха проблеми, в момента си плащат текущите задължения. Буди известна тревога изнесената информация за забавяне на инвестиционната програма на металургичния комбинат по изпълнение на екологичните изисквания, доколкото е риск за изпълнението на вече сключено споразумение за изплащане на стари задължения към нас. Но нови задължения Кремиковци не трупа.
- Изпълнявате ли по график заложената в началото на годината инвестиционна програма ?
До края на тази година ще изпълняваме редовната си инвестиционна програма, която е свързана с ремонтна дейност, с усъвършенстване управлението на газопреносната система и на транзита. До края на годината нямаме някакъв голям проект, който ще бъде пуснат в експлоатация.
Ще уточня, че под инвестиционна програма на Булгаргаз вече се има предвид тази и на четирите дружества, вкл. на Булгартел, свързана с оптичната мрежа на компанията. А инвестиционната програма на Булгартрансгаз е свързана с преносната и транзитната мрежа. Тяхната инвестиционна програма във финансово изражение за годината е 40 млн. лева. При реализацията й продължават обичайните проблеми, най-вече с отчуждаване на терени. Има и проблеми с намирането на фирми изпълнители на нашите проекти. От година на година става по-трудно да намерим подходящи фирми, изпълняващи строителни или ремонтни дейности на нивото на непрекъснато повишаващите се технологични и екологични изисквания.
- Каква е печалбата на Булгаргаз за първите шест месеца на годината?
Още нямаме окончателни данни. Мога да кажа, че резултатите и на четирите дружества (обособени в началото на 2007 г.) от холдинга са положителни, т.е. работят на печалба. Тъй като от тази година имаме нова структура, няма как да се направи сравнение с миналата година по дружества. Към момента мога да кажа, че по предварителната консолидирана справка за финансовите резултати от шестмесечието, печалбата ни е с около 20% по-висока на годишна база.