- Все пак можем ли да изброим основните задължения на един ДВИ? Много хора си представят, че задълженията им включват единствено предаването на отчетите.
Всъщност това е абсолютният минимум на дейността. Точно това е разликата на професията в България, както се разбира до този момент, и това, което се упражнява в по-големите публични дружества. По принцип ВИ обхващат цялата комуникация с потенциални инвеститори, с финансови анализатори, с институционални, дребни инвеститори, с фондова борса, Kомисия за финансов надзор и финансови журналисти. Те са отговорни да предоставят информация за развитието на компанията по всяко време на денонощието, да уведомяват за всякаква информация: чувствителна - ad hoc, регулярна, отчети, абсолютно всичко, което се случва с компанията. Това е лицето за връзка с инвеститорите, тъй като в крайна сметка публичното дружество е дружество, в което има много интереси на инвеститори, които са вложили парите си там. Затова човекът, който отговаря и контактува с тях, винаги трябва да е на разположение, защото става въпрос за техните пари. Това е едната част от нещата. Другата част, която в България се вменява за тази позиция, е частта корпоративен секретар. Тази длъжност изисква винаги да се присъства на заседанията на Управителния и Надзорния съвет, на ръководството като цяло. Това също помага ДВИ да е информиран за управлението на компанията, да знае какво е „в главата на мениджмънта”, за да може да осъществява ефективна комуникация. Той отговаря за организирането на Общо събрание на акционерите, т.е. административно обслужва ръководните органи на дружеството.
- Свикнал ли е според вас българският акционер да търси информация от ДВИ-та?
В приватизационните фондове първите инвеститори, които ни търсеха, още преди да има Cobos и да се популяризира търговията на капиталовия пазар, бяха именно дребните инвеститори, защото те знаят, че са вложили бонови книжки и ни търсеха постоянно за дивиденти, за това как могат да продадат акции. Така че дребните инвеститори се обаждат, но се интересуват най-вече от дивидента. Има разбира се и такива, които имат малко акции и се интересуват от това как се развива дружеството като цяло.
- А как ще определите нивото на българските ДВИ-та?
Моите впечатления са следните: в повечето случаи българските ДВИ-та съчетават няколко функции, най-често срещано е главен счетоводител и ДВИ, особено в по-малките дружества. Мога да кажа, че откакто се въведе длъжността, нивото значително се повишава. Мога също да кажа, че колегите са изключително отговорни и проявяват интерес постоянно да се самоусъвършенстват в професията. Разбира се, на различно ниво, но според мен това зависи какви инвеститори търсят компанията и каква информация искат. А в момента, в който дружествата започнат да правят IPO-та и да търсят инвеститори за своите капитали, ролята на ДВИ ще се осъзнае още повече. Другото преимущество на позицията ДВИ в едно публично дружество е това, че той всъщност облекчава работата на изпълнителните директори в частта комуникация с инвеститорите. Има най-различни статистики за това колко време отделя мениджмънтът да говори с инвеститорите, защото на тях не може да се откаже информация. Най-често се споменава, че мениджмънтът отделя 20% от работното си време за комуникация с инвеститорите, а в кризисни моменти се отделя до 90% от времето. В тази връзка ДВИ улесняват много мениджмънта. Един ДВИ трябва да има много висока култура на общуване, знания за компанията, за пазара като цяло. Много често инвеститорите и анализаторите търсят еднократен контакт с изпълнителния директор, чисто опознавателен, просто да видят очите му. След това изцяло разчитат на контакта с ДВИ, защото си дават сметка че изпълнителните директори трябва да управляват компанията.
- Миналата седмица организирахте семинар „Чувствителна информация за цената на акциите, вътрешна информация“, как може да бъде обобщен той?
Като цяло смятам, че семинарът мина много успешно, особено позовавайки се на мненията на колегите. Бяха доволни от темите, от лекторите, въобще от дискусиите, които се повдигнаха по време на семинара. Семинарът се проведе със съдействието на Комисията за финансов надзор и БФБ- София. Поканихме тях да представят нормативната уредба по темата Чувствителна информация, вътрешна информация към днешна дата и наблюденията им от практиката по разкриването на тази информация. По време на дискусията колеги поставиха въпроса за голямата отговорност, която се вменява на ДВИ – те носят отговорност и биват наказвани при непредоставяне на информация и неизпълнение на техните задължения дори когато това не зависи от тях. В същото време се стигна до извода, че професията ВИ се нуждае от утвърждаване и по-голямо признание на нейната важност и разбиране на нейната същност от мениджмънта и останалите служители в компанията.
През втория ден на семинара взе участие г-н Фред Стоун, член на борда на IIRF, който до съвсем скоро е изпълнявал длъжността шеф на IR Solutions на Лондонска фондовата борса и има изключително богат опит в областта на връзките с инвеститорите. Неговият отдел се е занимавал с привличането на нови емитенти, които се листват на Лондонската фондова борса. Той направи много интересни презентации за чувствителната информация и за това как да се поддържа дейността ВИ, така че да се печелят награди, т.е. най-добри практики по ВИ. По време на семинара бяха дадени и редица примери за чувствителна и нечувствителна информация. Например той ни каза, че под чувствителна информация се разбира дори счупването на крака на изпълнителния директор по време на ски.
Другото, което представихме бе технически средства за разкриване на информация – теле- и видео- конференции, streaming, webcasting, нещо необходимо в ежедневната работа. Третата част на семинара имаше за цел да внесе яснота и да се получи дискусия по новия проект на Закон срещу злоупотреби с финансови инструменти (ЗСЗФИ), който в момента е подготвен и се очаква да се приеме от парламента.
Венелина Павлова, докторант по право на капиталовите пазари в Хамбург, направи презентация за нормативната уредба и за опита по отношение разкриването на информация за т.нар. Directors’ Dealings – сделки на лица на ръководни функции в публично дружество. Тези сделки и обявяването им са предмет на регламентация на ЗСЗФИ и ще бъдат новост на България. Оказа се, че законът покрива европейските директиви по отношение на злоупотребите с финансови инструменти и не би могло да се избегне неговото въвеждане.
Постави се интересен въпрос за честотата на междинното отчитане – както знаем, тук се предоставят тримесечни отчети – нещо, което във Великобритания вече не се практикува. Там се отчитат на 6-месечен период. Според мен този въпрос заслужава преразглеждане, трябва да се прецени дали наистина е необходимо да се правят отчети на тримесечие – дали те са толкова важни за инвеститорите или е достатъчно 6-месечното отчитане. Разбира се, трябва да се съобразим със световните тенденции, тъй като инвеститорите купуват акции по целия свят и за да могат българските компании да привличат капитали, трябва да се държат като тези, които са листвани в Лондон и Ню Йорк.
Повече за семинара „Чувствителна информация за цената на акциите, вътрешна информация“: Фред Стоун: Компаниите трябва да поддържат интереса на пазара към себе си Глоби от 200 лв. до 200 хил. лв. за търговия с вътрешна информация Л. Леков: Борсовата търговия ще става все по-активна
Модерни технологии поставят нови възможности за бизнес комуникация