fallback

Жан-Клод Трише: След дълъг период на ръст обикновено иде рецесия

Заради високото ниво на задлъжнялост по света този път нямаме толкова силни механизми за борба с рецесията, твърди бившият гуверньор на ЕЦБ

17:13 | 23.01.18 г. 10
Автор - снимка
Редактор

След такъв дълъг период на растеж виждаме рецесия на хоризонта, което представлява дългосрочен риск за финансовите пазари. Това заяви бившият гуверньор на Европейската централна банка Жан-Клод Трише по време на годишната конференция на Coface Country Risk Conference 2018 г. Investor.bg е единствената българска медия, акредитирана за събитието.

Според бившия централен банкер има пет основни риска пред икономиката в глобален мащаб в средносрочен план. Първият риск за Трише е твърде дългият период на разширяване, особено в страни като САЩ, след който започваме да виждаме признаци на рецесия. „Това означава, че скоро ще навлезем в негативната част от икономическия цикъл“, заяви Трише. 

По-големият проблем обаче е, че за разлика от 2008 г., когато започна глобалната финансова криза, заради високото ниво на задлъжнялост по света, този път нямаме толкова силни механизми за борба с рецесията. След кризата продължихме да трупаме задлъжнялост със същия темп като преди кризата въпреки очакванията, че това няма да се случи, каза той.

„Не казвам, че е толкова голяма драма да имаме рецесия, а че сме по-малко защитени отпреди“, заяви Трише.

Вторият риск според него представлява приближаващото спукване на финансовия балон на някои места по света. Макар че това може да не се случи през 2018 или 2019 г., това е риск, който все повече нараства, смята бившият гуверньор.

Също толкова важен риск според Трише е възможността за дълбоки промени в международната търговия. Макар че опасенията, идващи от САЩ за прекъсване на транснационалните търговски движения, вече са смекчени, те все още съществуват, коментира той.

Jean-Claude Trichet, former Director of the European Central Bank is speaking at the 2018 Coface Country Risk Conference #cofaceCRC #finance #bank #stockmarket #market #risks pic.twitter.com/10IguhDWCn

— Coface Group (@coface) 23 януари 2018 г.

Четвъртият риск, който икономистът очерта, е киберсигурността, която е основно свързана с технологичните промени. „Не само че сме изправени пред риск от атаки и хакерство, но имаме физици, математици и други учени, които говорят за един нов свят – света на Интернет на нещата, за който не знам какви рискове ще донесе“, заяви Трише.

Не на последно място той отбеляза геополотическите рискове, които може да се появят в различни части на света и да повлияят на глобално ниво.

В по-дългосрочен план Трише смята, че самодоволството, че икономиката се справя добре, може да изиграе лоша шега, напомняйки за същото ниво на самодоволство преди финансовата криза от 2008 г.

Развитите икономики бяха причината за икономическата криза през 2008 г., но по-вероятно е следващата криза да бъде стартирана от развиващите се икономики, каза Трише, допълвайки, че сенчестото банкиране, което не може да бъде управлявано от регулациите, е източник на уязвимости за финансовия сектор.

Геополитическите рискове сами по себе си са потенциални детонатори за международна криза, а експлозивите са заредени, заяви Трише, включвайки в това число задлъжнялостта. „Не можем да позволим на дълга, както частен, така и публичен, да излезе извън контрол, защото в крайна сметка той ще ни догони“, коментира още финансистът. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:49 | 13.09.22 г.
fallback