Д-р Валентина Григорова – Генчева е директор “Злато и нумизматика” във Fibank (Първа инвестиционна банка). Специализира антична история и нумизматика, и защитава докторска дисертация във Фрайбургския университет, Швейцария. От 2001 г. работи в Първа инвестиционна банка. С нея говорим за цената на благородните метали и инвестициите в тях.
Г-жо Григорова-Генчева, табу ли е все още инвестицията в благородни метали за българина?
За българина е стародавна традиция да превръща част от парите си в продукти от благородни метали. Чуждестранните монети и семейните бижута от злато и сребро представляват важна и неделима част от състоянието на семейството от XVIII в. насам.
Какви са предимствата на една подобна инвестиция?
Причините да се инвестира в злато остават непроменени през вековете и могат да бъдат резюмирани по следния начин: дългосрочно запазва стойността си, преносим авоар за екстремни ситуации, бързо ликвиден актив, разнообразяване на инвестиционните портфейли.
Трябва да добавя обаче, че инвестицията в благородни метали с физическа доставка трябва да бъде дългосрочна. Спекулантите могат да използват финансови инструменти, базирани на безналично злато, докато притежаването на злато под формата на кюлчета и монети създава допълнителна сигурност в кризисни ситуации.През последните шест месеца, например, златото е загубило само около 2,8% от стойността си в щатски долари, но ако погледнем движението на цените за последните 5 години, стойността му е нараснала с около 12%.
В кои благородни метали е най-добре да вложим спестяванията си?
Традиционно златото е най-търсеният от инвеститорите благороден метал. Привлекателно е, че сделките с него са освободени от ДДС, а цената може да се види свободно на много места в Интернет пространството. Инвестицията в злато позволява сравнително голяма парична сума да се съхранява в малък обем. Кюлчето от 1 кг, например, има приблизително размер на мобилен телефон.
Атрактивен метал за инвестиции е и платината, чиито котировки в момента съвпадат приблизително с тези на златото. Единственият проблем тук е начисляването на ДДС върху стойността на метала.
Метал с потенциал за инвестиции е и среброто. Цената му е сравнително ниска, което го прави по-достъпно, но, за да се направи сериозна инвестиция, се изисква купуването на голямо количество метал и осигуряването на площ за неговото съхранение. И сделките със сребро подлежат на облагане с ДДС.
Какви са Вашите очаквания за цените им през тази година?
Върху цените на златото, среброто и платината определящо влияние имат не само пазарът, търсенето и добивът, а и редица макроикономически фактори. Има събития, които водят почти пряко до рязко увеличаване на борсовите и продажните цени на благородните метали. Значение определено има и валутата, в която се наблюдава движението на цените им. Цената на златото в евро е с непрекъснат възходящ тренд – нараснала е с около 300 евро или 40% за изминалите 5 години, докато котировките в швейцарски франкове за същия период бележат лек спад – с около 50 франка или 4,5%.
През изминалата година станахме свидетели на безпрецедентна война на валутите. Несъмнено тя е част от мащабна политическа акция, чиито дългосрочни последствия трудно могат да бъдат предвидени. Ясно е, обаче, че под нейно влияние графиката на котировките на благородните метали все повече добива вид на кардиограма, а нивата им непрекъснато се повишават. Очевидно, във време на икономическа, политическа и финансово нестабилност, със сериозен риск за засилване на несигурността в световен мащаб, златото се връща към традиционната си роля на гарант на богатството и стабилизатор на инвестиционните портфейли.
Очаквам, както и редица други анализатори, цената на тройунция от жълтия метал да достигне 1400 долара – ниво, което отдавна би могло да бъде пазарна реалност, ако се вземат предвид нивата на инфлация и дефлация в редица водещи икономики.
Какви са актуалните предложения на Fibank, с които посреща желаещите да закупят благородни метали?
Рано е още да говорим за всички новости през 2015 г., тъй като тепърва предстои Берлинското изложение World Money Fair, където традиционно се договарят производството и доставките на нови продукти от благородни метали за текущата година.
В момента предлагаме станалите вече хит сред нашите клиенти сребърни и златни кюлчета и монети за Новата година по Лунния календар – Годината на Козата, произведени в швейцарската рафинерия ПАМП и в Новозеландския монетен двор. Абсолютен рекордьор по продажби е емитираната за първи път от новозеландските ни партньори златна монета от една четвърт тройунция „Година на Козата” в ограничен тираж от само 2015 екземпляра. Всички тези продукти са с най-висока проба на златото 999.9/1000 и 999/1000 за среброто.
За инвеститорите извършваме и индивидуален внос на кюлчета, обикновено от 1 кг, които позволяват да предложим атрактивни цени с незабавна доставка на благородния метал от Швейцария. Fibank разполага и с наличности, които при заявена по-голяма по обем сделка, могат да бъдат продавани на промоционална цена.