IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Л. Хампарцумян: Не изключвам нови сливания и придобивания в банковия сектор

Атмосферата за правене на бизнес у нас е непредсказуема, некомфортна и отровена, смята изпълнителният директор на УниКредит Булбанк

08:30 | 23.06.14 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	<em>Левон Хампарцумян. Снимка: личен архив</em></p>

Левон Хампарцумян. Снимка: личен архив

- Да се върнем към банковата система. Какъв ръст на активите очаквате за цялата банкова система през 2014 г.?

Те са функция на развитието на икономиката. Ако имаме един растеж от около процент, 2014 г. ще прилича на 2013 г.

- А само за УниКредит Булбанк?

Знаете, че УниКредит Булбанк е винаги малко по-добре от пазара, така че и ние предполагаме един умерен растеж, органичен. Не искам да навлизам във фазата на някакви пионерски обещания, но сме направили всичко възможно да подкрепим нуждите на нашите клиенти и нуждите на икономиката и сме в състояние да направим и много повече, отколкото сме планирали, ако обстоятелствата го изискват.

- А какво трябва да направят банките сега? В началото на годината видяхме решителни действия от страна на UniCredit Group по изчистване на лоши активи, което поставя банката в по-добра позиция спрямо останалите играчи в региона.

Аз мисля, че в масата си българските банки са направили необходимите стъпки, за да се справят с портфейла си с лоши кредити по подходящ начин. От капитала, с който разполагат, и от апетита им за риск зависи дали ще изберат по-бързо и евтино решение, или по-бавно и по-скъпо излизане от тези ситуации.

- В такъв случай еднозначно не може да се каже дали еднократното отписване е по-правилно, или постепенното провизиране и отписване на лошия дълг?

Има 30 институции на пазара с различни акционери, с различен апетит към риск, позиционирани в различни ниши, така че аз не бих генерализирал.

- Очаквате ли още сливания и придобивания в банковия сектор? Кои банки ще са в основата на следващите?

Не изключвам такова развитие, но в повечето случаи това биха били процеси, които ще са резултат от събития извън България. Такъв пример бихме имали, ако някоя от по-големите банкови групи реши, че българската операция може да бъде продадена. Вече имахме такива случаи. Може да видим както местни, така и чужди играчи, които да използват такава ситуация, за да пораснат тук.

При всички случаи тенденцията в универсалните банки, каквито са българските, е към окрупняване, защото разходите, капиталовите и регулаторните изисквания не предполагат много успешни операции за банки с пазарен дял под 10%. Т.е. там икономията от мащаба е много важна, защото разходите имат по-високо относително тегло за по-малките институции.

Не казвам, че няма да има малки институции, но поради факторите, за които говорим, днес икономическият смисъл на тяхното съществуване е по-труден за намиране, отколкото преди 10 години.

- В този ред на мисли - новите изменения и допълнения на наредби от страна на Българска народна банка и частта, касаеща провизиите, процентните съотношения за капитала, за капиталовата адекватност, ще окажат ли някакво съществено влияние върху банките?

Не бих казал. БНБ използваше капиталовите изисквания като един относително мек инструмент за регулиране на ликвидността в системата в лошите години на кризата. Сега очевидно се връщаме към един по-консервативен сценарий. На изхода от всяка криза се пренаписват регулациите така, че да предотвратят повтарянето на същата криза. По-голямата част от регулациите, които сега бяха променени, са свързани с изисквания на европейски директиви и регламенти.

- Няма как да не подминем и нашата нормативна уредба. Как гледате на промените в закона за кредитите – в каква посока очаквате да повлияе използването на индексите SOFIBOR, EURIBOR или LIBOR при определянето на лихвите по кредитите?

Аз мисля, че голяма част от мотивите за приемането на Закона за потребителския кредит такъв, какъвто го приеха, бяха популистични. Законът беше написан набързо. Съответно, надали ще постигне целите, които законодателят е декларирал, но има предпоставки банковите разходи на системно ниво да пораснат. Дали в търговските политики на отделните банки това ще се отрази върху цената на кредита – не мога да ви кажа. Всеки взима решенията на базата на търговската си политика и виждането си за продуктите. Ще трябва да го проследим.

Но бързането с този закон, при положение, че имаме европейски директиви за потребителски и за ипотечен кредит, които са работени съответно 3 и 8 години, според мен от чисто професионална гледна точка беше необосновано.

Ние правим различни сценарии с различни модели. Разработваме съответните търговски продукти. Ще ги предложим така, както законът изисква, и ще видим каква ще бъде реакцията на публиката. Този закон беше приет прибързано. Подобно, но без да правим дълбоки изводи, беше решението на Симеон Дянков да въведе данък върху лихвите. Като материален ефект имаше много по-малко въздействие, отколкото негативен политически ефект за тези, които го приеха.

Последна актуализация: 17:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 12 rate down comment 0
michaelis
преди 10 години
издателите сме ги отебали отдавна, защото виждаме ежедневно какви тъпотии пишат или копират ... но поне ни дават повод да се посмеем или да се напием къде от радост, щастие или мъка ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 30 rate down comment 2
bgMan
преди 10 години
Сливанията и придобиванията са интересен и добър начин да се прикрият фалити, злоупотреби и други извършени глупости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 41 rate down comment 3
serafima
преди 10 години
До пъпеша (melon) - смешно е да отричаш самото икономическо образование (с тъпите дипломи на УНСС, както пишеш - вероятно си имаш собствени причини да ги наричаш така), но у нас точно липсата на професионализъм е една основна причина за несполуките ни и за уреждането на "наши другари" още в началото на прехода, "когато се наливаха основите" (по Пеньо Пенев).Хампарцумян е толкова перфиден, че фактически нищо не казва в това интервю, но издателите искат да ни внушат какво мисли един "уважаван банкер".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 22 rate down comment 9
tonitov
преди 10 години
За седми път управляват и за седми път ограбени. Както народа го иска. Беше ясно още от началото, с тия упорни точки от плоски лъжи, ГЕРБ да се омаскари. Да живее буркан банк!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 39 rate down comment 5
NickyDickinson
преди 10 години
Тоя левак, пардон Левон, е егати хлъзгавото влечуго. Дипломиран инженер-химик, бил навремето някаква клечка в "Кремиковци", а знаем какви "кадри" създаде "Кремиковци", според мен е едно ченгене-доносник от времето на ДС. Иначе как да си обясним факта, че един химик е бил на водещи позиции в българските представителства на световни одиторски играчи и финансови консултанти, като Делойт и Ърнст и Янг. Знаем добре как биваха и от кого допускани представителства в България на световни брандове в кой да е бранш. Като се извиваха ръце да им стават представители комунистически ченгенета с откраднати народни пари или поне като се допускаха в управителните им тела доносници, които да слухтят и да се оглеждат дали пък световните "империалисти" не кроят нещо на нашите червенотиквунчета с народните парици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 23 rate down comment 0
misanthrope
преди 10 години
"Ако реклами или търговски политики създават фалшивото усещане, че кредитът е универсално средство за разрешаване на проблеми, това е много опасно и се надявам никой да не го взима много сериозно."Левоне, парите не могат да променят живота ти, освен ако не вярваш , че могат. Вземете кредит от Уникредит . Това ... как да го нарека? Не внушава ли именно, че кредита е решение на проблемите? Като дедо попа си, не ме гледай какво правя, а ме слушай какво говоря
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 24 rate down comment 2
doba
преди 10 години
'Едно от нещата, които никога не бива да се забравя, че кредитът не е фундаментално човешко право, а е възможност за тези, които могат да си го позволят и знаят за какво го ползват'Много точно формулирано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 5
misanthrope
преди 10 години
Това са общи купешки приказки за хора, които не могат да го разберат. Интервюто е много точно, но няма какво друго да каже, освен това, което се вижда.Заглавието обаче е извадено от контекста и изключително манипулативно. Сред 100 неща, които казва, как пък точно на това избрахте да акцентирате, като въпроса почти го заставя да каже това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 20 rate down comment 4
michaelis
преди 10 години
тоз ако е банкер и знае за кво става въпрос, освен за далавери, то аз съм космонафт
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 5
Jorkata
преди 10 години
Ми от банкер какво да очакваш? Само общи приказки и розови очила...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още