Елана Агрокредит получи регистрация от БНБ като кредитна институция още през декември 2012. С наличния капитал от около 700 000 лв. през юни стартирахме дейност в пилотен регион и имаме финансирани 25 сделки. В напреднал етап на преговори сме за финализирането на няколко по-големи сделки. Обективно погледнато към момента имаме заявен интерес към финансиране на покупки на земи на стойност няколко пъти по-голяма от наличния ни капитал, което ни прави оптимисти, че при успешно набиране на 15 млн. лева нов капитал, той ще бъде инвестиран до края на юни 2014 г.
- Пишете, че за лизингополучателя вноската за земята ще е колкото рентата за нея. Възможно ли е това?
Всички разчети за целия период на лизинга показват, че земеделците в рамките на срока на договора ще платят сумарно по-малка сума като лихви, отколкото рентата, която биха платили, ако земята не е лизингована.
- Какво е текущото състояние на пазара на земеделска земя и какви са очакванията ви в близък план?
В момента пазарът е изключително динамичен. Добрата реколта през тази година е съчетана с по-ниски изкупни цени на продукцията – нещо, което не беше факт в последните години и което доведе до сериозен, включително и спекулативен интерес към земеделските земи като актив. Може да се каже, че в края на 2012 г. имаше известно “балонизиране“ на пазара в някои региони, най-вече в Северна България.
Сега се наблюдава „изтрезняване“ на пазара и лека корекция на цените, което ги доведе до реалните им нива. Очакванията ни са пазарът да се успокои и да намери своята равновесна точка. Всички професионалисти в този бранш знаят, че най-добър бизнес се прави на спокоен пазар. Затова и ние много внимателно подбрахме момента за стартирането на бизнеса ни – първата година от последните няколко, в която има отрезвяване също и сред самите земеделски производители.
Същевременно се забелязва и отлив на спекулантите от този пазар. В момента основни купувачи на пазара са земеделските производители и ние очакваме това да остане така в бъдеще. Смятаме, че цената на земеделската земя плавно ще расте в рамките на около 5 - 10% годишно, като подобна тенденция очакваме и при рентите.
- Планирате съотношение на привлечен към заемен капитал от 1:1, не е ли това прекалено малък ливъридж?
Някои от потенциалните институционални инвеститори заявиха желание за увеличаване на ливъриджа до 2:1 с цел повишаване на доходността. По принцип, по-високият ливъридж означава по-висок риск. Но базовият актив – земеделската земя, показва висока стабилност и траен възходящ тренд на цените в исторически план, независимо от периодичните кризи и сътресения на пазарите. Това ни позволява да запазим изключително ниско рисковия профил на този инвестиционен продукт дори и с малко по-висок ливъридж – на този етап мислим за ливъридж до 2:1.
- Защо не избрахте форма на АДСИЦ за Агрокредит?
По две причини. Първо, АДСИЦ по закон са дружества, които изкупуват недвижими имоти или вземания. В случая на „ЕЛАНА Агрокредит“ земята е собственост на дружеството, но е обект на договор за финансов лизинг и се прехвърля на лизингополучателите в края на периода, така че не може да става дума за притежаване и управление на имотите. От друга страна, лизинговите вноски са задължения, но дружеството не ги изкупува, а те възникват със сключването на договора за лизинг. И в двата случая може да се търси тълкувание в посока АДСИЦ, но е твърде „на ръба“. Поради това, предпочетохме „праволинейното“ тълкуване на бизнеса и представянето му като финансов лизинг, какъвто е.
- Защо увеличавате капитала с цели 15 млн. лв., а не на по-малки порции по например 5 млн.лв.?
Плановете ни са темпът на лизинговане да достигне 2–3 млн. лв. месечно. Ще се съгласите, че да се набере ресурс чрез IPO, който да стигне само за 2–3 месеца, е несериозно.
* Камен Колчев е основател и мажоритарен собственик на групата ЕЛАНА. Опитът му в областта на финансови продукти за земеделието е свързан с разработения и въведен през 2005 г. първи фонд за инвестиции в земеделска земя - ЕЛАНА фонд за земеделска земя АДСИЦ. ЕЛАНА Агрокредит е лицензирано като специализирано дружество във финансов лизинг на земеделска земя от края на 2012 г.
Г-н Колчев е член на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), като в последните пет години интензивно участва в инициативите на организацията и в нейните управителни органи. Бил е председател на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) от основаването на асоциацията до 2008 г.
Завършил е математика в СУ „Св. Кл. Охридски”. Специализирал е по Програма „Корпоративно управление” за Централна и Източна Европа, базирана в Прага, и „Международни капиталови пазари” в Институт по финанси - Ню Йорк.
Свързани компании:
преди 11 години Не ми е интересно.Има доста по-добри инвест. алтернативи на БФБ към момента! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И при увеличение на добивите с 30%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И при увеличение на добивите с 30%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Супер инвестиция! 5-10% годишно! Само дето не е истина. Още помним едни другари дето обещаваха 500% за 5 години.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Лъжец :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Интересна идея! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "Очакваме ръст в цената на земята и рентите с 5-10% годишно" - това при спад на цените на готовата земеделска продукция с 40-45 % ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар