- Съществува ли паневропейско законодателство в това отношение и какво се прави по въпроса?
Тази година от Европейския икономически и социален комитет отправиха призив към Европейската комисия (ЕК) относно развитието на модела на служителите акционери. От ЕК финансираха различни проучвания и конференции в областта. За съжаление досега все още няма законодателство или директива на ЕС в тази връзка.
- Необходими ли са мащабни законодателни промени в страните, където все още няма такова законодателство?
Финансови стимули във всяка една страна биха били голям плюс. Не е необходимо да е нещо сложно. Например би могло моделът на разпределението на акции да се обвърже с различни данъчни облекчения. Каквото и да е в това отношение би било от полза.
- Каква е мисията на EFES и кой членува в нея?
Това е централната организация в Европа, обединяваща останалите, които развиват дейност в областта. Мисията й е да промотира акционерното участие на служителите, тъй като това подобрява ефективността на бизнесите.
EFES действа като независима организация и не е свързана с която и да било политическа сила. Наред с това промотираме и добрите управленски практики в компаниите. Сред основните ни дейности са разпространение и събиране на информация, лобиране в различни институции, сред които и Европейския парламент.
Сред членовете са националните центрове за промотиране на модела на служителите-акционери или занимаващи се с различни научни дейности, компании и други организации.
- Какви са плановете ви в краткосрочен план?
Лобиране за отпускане на бюджет за промотиране на акционерната собственост на служителите. Наред с това целим създаване на платформа от партньорски центрове и организации във всички страни-членки на ЕС.
- Планирате ли да създадете център и в България?
Бихме искали да има центрове във всички страни в ЕС, също и в България.
- Кой според вас е най-важният въпрос, който трябва да бъде решен, в областта на акционерната собственост на служителите в Европа в близък план?
Аз лично се надявам, че ще стане съвсем нормална практика да бъдеш служител и съсобственик в компанията, в която работиш. По този начин служителите имат стимул да работят в по-голяма степен като предприемачи и да допринасят за ефективната дейност на цялата компания.
Това е свързано и с редица други инициативи в областта на социална иновация, модерна заетост, вътрешно предприемачество, корпоративно управление и устойчивост. Поне за момента, за промотирането на акционерната собственост на служителите, е необходимо създаването на фискални стимули.
преди 11 години Имам един познат работи в малка фирма с българин собственик. Та той им въведе подобна схема преди 10-тина година силно изкривена през българската реалност - "Дайте тука едни пари, за да имате и вие дял във фирмата". И сега всичките му служители прокълнат деня в който са се вързали на тази идея. Напускането е кошмарно, ползите никакви, щото собственика е мажо в типичен БГ стил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Както се казва, "елементарно Уотсън". Още преди около 5-6 години, ако не се лъжа във в. "Капитал", имаше обширна статия, какви са практиките по света в тази посока. Вместо годишни премии и бонуси на мениджърите и заслужилите работници, се връчват акции на компанията. Данъчните предимства за това, личната мотивация, отговорност и прочие. В БГ, смея да твърдя, няма работодател/или са редки изключения/, който да използва подобни практики. То, кое ли е и нормалното в БГ, та и това да очакваме.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Това е нещо добро и елементарно, за което всеки мислещ човек може да се досети. Когато служителят има самочувствие на собственик, той бачка по-яко и по-отговорен е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Това е нещо добро и елементарно, за което всеки мислещ човек може да се досети. Когато служителят има самочувствие на собственик, той бачка по-яко и по-отговорен е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Това наистина е начин за стимулиране на служителите да работят. Имайки акции в съответната компания служителите са в буквалния смисъл пряко свързани с представянето и. Не бонуси, акции! Това е най-добрият начин един служител да бъде мотивиран да работи за благото на фирмата и то тотално мотивиран. Така че аз лично съм с 2 ръце ЗА подобни практики, във всички фирми. Абсолютно на 100% съм сигурен, че фирмите с акционери служители се представят по-добре от фирмите, в които тези практики не са застъпени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар