fallback

В България ще има бум на биопроизводство, ако субсидиите са 70% от тези в ЕС

Това заяви пред Investor.bg Драгомир Драганов, председател на Асоциацията на преработвателите на пчелен мед в България

08:20 | 12.06.12 г. 8

Драгомир Драганов, председател на Асоциацията на преработвателите на пчелен мед в България. Снимка: Личен архив

Председателят на Асоциацията на преработвателите на пчелен мед в България Драгомир Драганов е в бизнеса с биопродукти повече от 12 години.

Като управител на фирмите „Герада“ и „Истър екоконсулт“ той има договори с над 200 пчелари и производители на диворастящи и култивирани плодове, които се занимават с конвенционално и биологично земеделие. Благодарение на добрата организация почти цялото производство намира пазари извън страната.

За състоянието и перспективите на природосъобразното земеделие и животновъдство в страната разговаряме с експерта Драгомир Драганов.

- Може ли да направите аналогия с първите години от въвеждането на биологичното производство в страната и сегашното състояние на сектора, и доколко фермерите преодоляват проблемите със сертифицирането?

„Герада“ беше първата фирма, която създадохме през 1996 г., специализирана в производство на мед, пчелни продукти и орехови ядки. Две години по-късно започнахме трансформацията й към биопоризводство и от 2000 г. имаме сертификат за производство на пчелен мед.

През 1998 г. ние бяхаме първите, които привлякоха в България германската консултантска компания „Лакон институт“, което по онова време обаче беше трудно.

Тогава германците не знаеха нищо за България, или по-скоро разполагаха с негативна информация. Страховете им бяха свързани с последиците от аварията в черонобилската атомна централа и близостта на АЕЦ „Козлодуй“.

Когато ги поканихме в България, те ни поставиха условие, че ако това, което им предложим, не им хареса, няма да сключват договор, а разходите за визитата ще останат за наша сметка. След посещението си обаче, те останаха очаровани от България и така вече дванайсет години.

За този период броят на хората, които работят като подизпълнители по нашия проекти, постепенно нарасна и днес вече имаме договори с близо 200 пчелари. Ние осигуряваме сертифицирането на продуктите и съвместно с “Лакон“ извършваме задължителните проверки на всеки кошер. По този начин се гарантира качеството на всяка изнесена партида.

Преди да влезе в нашето предприятие, всяка партида се проверява. Независимо от това има последващ контрол и на преработените продукти, след което те се изнасят. Всички проби се проверяват само в германски лаборатории, основно работим с „Интерфууд сървисиз“.

Трябва да призная, че сме много консервативни при избора на пчеларите. Първоначално работим с тах като конвенционални пчелари и ако районът предполага да се прави биоземеделие, ние постепенно ги предразполагаме да променят технологията.

Консервативни сме, защото европейските изисквания за качеството са изключително високи и ние не можем да рискуваме с хора, които нямат нагласата да спазват тежките процедури при производството на биомед. Знаете, че при него не се използват изкуствени препарати срещу вредителите и всичко се прави, както са го правели пчеларите преди векове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:16 | 12.09.22 г.
fallback