Коста Чолаков е роден на 17 юли 1972 г. в град Сливен. Завършва английска гимназия „Захари Стоянов” в същия град. От 1992 г. до 1996 г. следва „Икономически и правни изследвания в Университет „Аристотел” в Солун, Гърция. През 1997 г. завършва Queen Mary & Westfield College към Лондонския университет, специалност „Банково и финансово право”. Има множество квалификационни курсове.
Започва трудовия си опит с юридическа практика в правна кантора Dimitris Garoufas в Солун, Гърция, а през 1999 г. вече е стажант в отдели „Подписвачи” и „Щети” в „Интерамерикан” в Солун. До 2001 г. е мениджър „Управление на щети” в „Интерамерикан България” ЗЕАД. От 2001 г. е изпълнителен директор на „Интерамерикан България” ЗЕАД и „Интерамерикан България Животозастраховане” ЕАД. Заместник-председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ).
Какво е състоянието на застрахователния пазар у нас, какви са предизвикателствата и каква ще е следващата година за сектора са част от темите на разговора ни с Коста Чолаков.
- Г-н Чолаков, какво е състоянието на застрахователния пазар към момента?
Смятам, че състоянието е сравнително добро. Казвам сравнително, имайки предвид цялостната обстановка в икономиката - има лек спад в общозастрахователния пазар и малък ръст в животозастраховането. Няма сериозен спад, което е добре на фона на цялостната обстановка в страната. Секторът си има своите проблеми и предизвикателства, но като цяло заради промените и завишените изисквания за резерви от Комисията за финансов надзор (КФН), не би трябвало да имаме притеснения.
- Какви са рисковете и предизвикателствата пред сектора?
Преди всичко трябва да преодолеем тази ситуация, в която икономиката не отчита очакваните и желани ръстове. Ние, като сектор от сферата на услугите, сме пряко зависими от развитието на останалите сектори на икономиката. Вече за втора поредна година наблюдаваме спад в застраховките „Каско“ и имуществено застраховане. Те са в пряка зависимост от развитието на икономиката - спаднаха продажбите на автомобили, банките не кредитират, а имущественото застраховане беше доста зависимо от това, защото за съжаление гражданите все още нямат достатъчна активност в доброволно застраховане на имуществото си. Тези няколко неща, които се случват в икономиката, пряко влияят на нашия бизнес и ние трябва да търсим начини да ги преодоляваме.
В животозастраховането също гражданите на са толкова активни. Явно всеки е притиснат от кризата и трудно се инвестират пари в такива продукти, но е позитивно, че там все пак има малък ръст, въпреки че ни се иска ръстът да е много по-голям.
В застраховката „Гражданска отговорност“ срещаме редица предизвикателства, като завишаващите се по размер щети от чужбина. Тази година работихме и по въвеждането на Централизираната информационна система към Гаранционния фонд.
- Бързо ли стана въвеждането на информационната система и има ли някакви затруднения към този момент?
Информационната система работи в рамките на очакваното качество и отговаря на нашите очаквания. Всички компании се справиха с това предизвикателство, някъде с малко забавяне, но това е логично, защото сроковете на бяха особено дълги.
Сега нямаме проблеми със системата. За нас тя е много важна стъпка в подобряване на контрола по сключване на застраховка „Гражданска отговорност“. Сигурни сме, че това ще помогне за избягването на редица рискове, които имаше около начина, по който се сключваше тази застраховка, и разбира се, тя е много важна стъпка за въвеждане на системата бонус-малус. За нас това е много важна промяна на пазара, дълго желана и очаквана от болшинството от играчите.
- Може ли да очакваме системата бонус-малус да бъде въведена до края на следващата година?
Не бих могъл да коментирам. Това трябва да питате Комисията за финансов надзор.