Димитър Белелиев е председател на Съвета на директорите на Централна енергоремонтна база* от 2002 г. До миналата година е изпълнителен директор на „Техенерго” АД, а преди това (от 2003 г. до 2010 г.) е бил председател на Съвета на директорите на “Енергоремонт Варна” и “Енергоремонт Русе”, както и член на Надзорния Съвет на „Енергоремонт холдинг” АД.
Завършил е Техническия университет със специалност „Транспортна техника и технологии”.
С Димитър Белелиев разговаряме за състоянието на българската енергетика и необходомистта от инвестиции в топлоелектрическите централи.
- Г-н Белелиев, според Вас, какво е състоянието на техническото оборудване в нашите топлоелектрически централи (ТЕЦ) и необходими ли са инвестиции за модернизацията им?
В България има шест големи топлоелектрически централи и всички те имат своите характерни особености. Ще опитам да кажа по няколко думи за всяка една от тях. Започвам с „ТЕЦ Варна“. Тя е в сравнително добро техническо състояние, но се нуждае от сероочистващо съоръжение, в противен случай трябва да плаща екотакса - заради вредните емисии, които попадат в околната среда.
Според мен ТЕЦ „Марица Изток 2“ е в най-добро състояние и е една от най-добре управляваните топлоелектрически централи в България. В нея периодично се правят ремонти и отблизо се следи организацията при производството на електрическа енергия.
„Топлофикация Русе“ произвежда основно топлинна енергия. Като цяло техническото състояние на електроцентралата е добро. Тази година беше направен и основен ремонт на турбогенератор, който позволява безаварийна работа до 40 000 часа. Заложен е и проект за изграждане на допълнителна електрическа мощност, но за момента той не е реализиран поради липса на финансиране. Дружеството е в етап на преговори с различни компании за евентуалното му изпълнение.
ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3” също е в добро техническо състояние. Предполагам, че както предишните, така и сегашните собственици на ТЕЦ-а имат набелязана работна програма за модернизация и текуща поддръжка. Ако тя бъде изпълнена, централата ще покрие всички екологични норми и изисквания.
Стъпки за модернизация и иновация на техниката си предприема и ТЕЦ „Бобов дол“. Доколкото ми е известно, ръководството на централата има проект за изграждане на сероочистваща инсталация. Тя ще й позволи да се включи пълноценно в електроенергийната система на страната.
Що се отнася до „Топлофикация София“, като е известно, тя работи предимно за производство на топлинна енергия, но произвежда и електрическа. В момента тече финалната фаза на процедура за изграждане на когенерационна мощност, която да гарантира ефективната работа на предприятието.
- А посочените инвестиции по силите ли са на съответните дружества?
Според мен е напълно във възможностите им. Повечето ТЕЦ-ве у нас са собственост на големи международни компании, които имат потенциал да финансират инвестиционните си програми. Още повече, че в момента имат добър пазар за електроенергия в България. Освен това ползите за предприятията многократно биха надхвърлили вложените средства.
- Имате ли впечатления дали електроразпределителните дружества увеличават средствата за ремонти и откъде идват ресурсите за инвестиции – от собствен капитал или от европейски средства?
По мои наблюдения средствата за ремонти, които се отделят в момента, са недостатъчни и със сигурност са по-малко от преди приватизацията на съответните електроразпределителните дружества (ЧЕЗ България, Е.ОН България, ЕВН България). Финансирането на ремонтите идва главно от самите компании. За съжаление европейските програми са бавни, а инвеститорът не винаги разполага с времето, необходимо за разглеждане и одобрение на съответния проект.
- Как оценявате техническото ниво на българската енергетика с сравнение с европейската - в кои сфери изоставаме?
Смятам, че техническото ниво на българската енергетика е сравнително добро. Това се отнася и за електропреносната ни мрежа, както и за водноелектрическите съоръжения, които са стабилизатор на пиковете и спадовете при потреблението не електроенергия.
В момента енергетиката ни изостава единствено по отношение на новите екологични изисквания, които сме длъжни да спазваме като страна, подписала протокола от Киото и като член на ЕС. Това е и направлението, в което основно трябва да се инвестира.
Според мен трябва да се вложат средства главно в топлофикационната дейност. Инвестициите в когенерации (производство едновременно на топлинна и електрическа енергия) например, могат да намалят себестойността на топлинната енергия.
- Вие имате наблюдения за развитието на нашата енергетика от години. Как оценявате нейното техническото ниво сега в сравнение с преди 10 години? А бъдещето какво е?
Смятам, че сега техническото ниво на енергетиката ни като цяло е горе-долу същото като преди 10 години. Изключение правят малкото нови проекти, които са реализирани у нас след 2000-та година. Тепърва предстои да се случат или да не се случат много нови неща. Тук включвам и неизвестните около реализацията на АЕЦ Белене.
Както вече споменах инвестициите трябва да са насочени основно към подобряване на екологичните аспекти на електроцентралите. Надявам се след 10 години да мога да кажа, че нивото на енергийната ни система е по-добро, отколкото сегашното.
*Предприятието Централна енергоремонтна база е създадено още през 1948 г. и извършва ремонт на електрически машини за енергетиката. Специализира в производство, ремонт и поддръжка на въртящи се електрически машини и трансформатори.
От приватизирането на предприятието (2001 г.) досега се правят инвестиции за подобряване качеството на извършваните ремонти. Само през 2011 г. са вложени около 800 хил. лв. за модернизиране на високоволтовата изпитателна лаборатория, както и за закупуване на модерна преносима апаратура за извършване на ремонт и диагностика на съоръженията на място.
Фирмата разполага с единствената в България вагон-лодка за извършване на тежък извънгабаритен жп транспорт, както и мобилен IRD стенд за балансиране на въртящи се машини, който също няма аналог у нас.
Изпълнява поръчки на: AES, НЕК ЕАД, ЕСО, Е.ОН, ЧЕЗ Разпределение, Мини Марица Изток ЕАД, Лукойл, БДЖ, Свилоза, Public Power Corporation S.A. (националната елктрическа компания на Гърция), Energo Pro Чехия, МЕТКА Гърция, ЕЛЕМ Македония и други.
преди 10 години Димитър Белелиев го познавам лично и мога да кажа че е супер специалист в областта на енергетиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години трябва по често да се взима мнението на експерт като Д. Белелиев отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Димитър Белелиев експерт в областта на енергетиката отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години определено трябват инвестиции и то не малки!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Мисля, че проблемите, споменати в интервюто относно модернизирането и реконструкциите на топлоелектрическите централи в България са много актуални и значими. Инвестициите в тези направления са наложителни и неизбежни, най-вече в посока екоинсталации. Затова, напълно подкрепям идеята. Европейските програми в случая са едно от най-важните направления за финансирането, независимо от времето и усилията, които изискват. Мисля, че е необходимо да се привличат специалисти в тази насока и да се действа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Интересно ми беше да прочета обзора за състоянието на българските ТЕЦ-ове. Мнението на г-н Белелиев макар и умерено, но е оптимистично, което рядко се среща в днешно време. Още повече, че това е мнение на дългогодишен мениджър в областта на енергетиката. Тъй като основната нишка в статията е екологията, би ми било интересно да науча дали нашите мощни топлоцентрали имат интереси в областта на системите за производство и използване на биогаза като гориво? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ne sam saglasna na palno s parviat komentar,misla 4e temata e interesna,no tai kato gospodinat izglejda ne e tesen specalist v tazi oblast se e izkazal malko povarxnostno ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Истина е, че топлоелектрическите централи в България се нуждаят от инвестиции, от реконструкции и модернизации. Просто няма начин, някой трябва да го направи. Това са стратегически за българската енергетика звена, които трябва да бъдат спасени. Радвам се, че има кой да мисли за това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Не съм съгласна с г-жа Икономова. Мисля, че г-н Белелиев доста професионално и компетентно характеризира основните топлоелектрически централи в България, техните особености и проблеми. Не е ясно защо винаги нападаме тези, които работят, имат необходимите качества да постигнат успех. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Dragi mi g-n Beleliev,ot poziciata na 4ovek koito e zaemal takiva prestijni postove kato Vas,misla 4e e elementarno i nekompetentno da se izraziavate po tozi na4in.4eteiki statiata 4ovek ostava s vpe4atlenieto,4e ste zavarshili turizam! отговор Сигнализирай за неуместен коментар