85 процента от българите никога не са инвестирали в акции на „Българската фондова борса - София“, показва оповестено днес изследване на икономисти от Българската академия на науките (БАН), направено през 2009 г. с цел да бъдат проучени нагласите на хората за инвестиции във финансови инструменти.
Едва 10 на сто от запитаните имат опит в инвестиране, а 4,4 на сто дори не знаят дали имат акции, показва изследването, направено сред 2 хиляди пълнолетни граждани. Това налага изводът, че приватизацията не е довела до създаване на култура на иневстиране, посочват икономистите.
Въпреки първоначалната идея чрез масовата приватизация да се насърчи интересът на средния българин към дялово участие в предприятията, изследването показва, че тази приватизация не е оставила никаква следа у българите.
Основният проблем на хората относно това дали притежават или не акции идва оттам, че те са предоставили книжата си на фондове, които вместо тях са купили акции в дадените предприятия и на практика те нямат информация за последствията от това управление на средствата. Това каза Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН, който е и ръководител на проекта.
На въпроса каква част от притежателите на акции са получавали дивидент, едва 6,3 % са отговорили положително.
Основната част от хората заявяват, че биха инвестирали в ценни книжа, ако получават дивиденти и имат възможност впоследствие да ги продадат на по-висока цена. Преобладаващата част от запитаните обаче са заявили, че нямат доверие в публичната информация и по-скоро биха инвестирали в акциите на дадена компания, ако имат информация от вътрешен човек.
Изследването потвърждава изводите на националната статистика, че българите продължават да влагат свободните си пари в депозити или в недвижими имоти. 60 на сто от анкетираните са казали, че предпочитат да инвестират в апартамент, къща или друга недвижима собственост.
Затова и изводът на икономистите от БАН е, че хората предпочитат да влагат средствата си в нискорискови инструменти.
Негативен ефект върху нагласите на средния българин е оказала и касовата приватизация, която според 70 на сто от хората е извършена непочтено, непрозрачно и е довела до облаги на хора, свързани с властта.
Затова и на въпроса при какви условия бихте инвестирали в акции, преобладаващата част от запитаните са отговорили, че не биха го направили при никакви условия.
В същото време на въпроса дали листваните на борсата компании се управляват по-добре, отколкото непубличните дружества, 80% от запитаните са отговорили, че нямат отношение към стопанския живот в страната и нямат мнение.