fallback

Нестабилност обхваща отслабена Европа, а наблизо се навъртат глобални хищници

Континентът е разделена къща, в която няма сговор дори за ежедневни въпроси

16:01 | 02.01.22 г. 7

Навлиза ли Европа в опасна нова епоха на нестабилност? От разгара на Студената война със Съветския съюз континентът не е изглеждал толкова уязвим за враждебни сили, пише Саймън Тисдал в свой коментар за вестник "Гардиън".

Натрупването на външни заплахи и вътрешни разделения, съчетано с отслабващия съюз за сигурност със САЩ, безмилостната руска подривна дейност и войната на жадния за власт Китай срещу западните ценности разкриват фундаментални стратегически слабости.

Европа все повече прилича на обсаден демократичен остров в един анархичен свят, където надигащата се вълна от авторитаризъм, безнаказаност и международно нарушаване на правилата заплашва да я залее. Някои европейски лидери разбират това, по-специално френският президент Еманюел Макрон, но дългосрочните политически решения все им убягват. Например, използването на мигранти от страна на беларуския диктатор Александър Лукашенко за натиск върху ЕС е възмутително.

Все пак този натиск проработи, в смисъл, че служебният канцлер на Германия Ангела Меркел се обади на Лукашенко за разговор, слагайки край на изолацията му след преврата. Нейното едностранно решение разбираемо вбеси балтийските държави, които смятат, че това е отстъпка пред един главорез, а не трайно решение.

Говорейки за главорези, продължаващото сплашване на Украйна от руския президент Владимир Путин рискува да причини всеобхватни проблеми. Последното струпване по границата на над 100 000 руски войници може да е дрункане на оръжие, подобно на провокациите в Донбас и Черно море миналата пролет. Ако не е, Европа ще може да обвинява само себе си. Настойчивостта на Путин произтича пряко от фактическото европейско съгласие с незаконното анексиране на Крим през 2014 г.

Нестабилността в периферията на Европа се простира до Балканите на фона на добре обосновани опасения, че Босна и Херцеговина се връща към конфликт 26 години след Дейтънското мирно споразумение. Възраждащият се етнически национализъм, олицетворен от сепаратисткия босненски сръбски лидер Милорад Додик, се подхранва от Белград и Москва.

По-голям, стратегически проблем е неспособността на ЕС да изпълни обещанията за по-тясна интеграция с региона.

Отношенията на Европа с Турция - ключов пазач срещу мигрантите, също са нефункционални, отчасти благодарение на Реджеп Тайип Ердоган, нейният президент. Когато миналата година той заплаши членките на ЕС Гърция и Кипър, Макрон изпрати военноморски сили в източното Средиземно море. Останалите в Европа седяха със скръстени ръце.

Ердоган се намесва и в Украйна, и в конфликта между Азербайджан и Армения, който се разгаря отново. И все пак Брюксел му плаща, за да задържа бежанците от Близкия изток, така че едва ли смее да предизвика още напрежение.

Порочният кръг от нестабилност, притискащ Европа, е нещо повече от действителен или потенциален въоръжен конфликт. Една от по-големите дилеми е миграцията. Въпреки тежката сирийска бежанска криза от 2015 г., ЕС все още няма договорена обща хуманна политика по въпроса. Това гарантира повече проблеми в бъдеще.

Един от основните възразители, по ирония на съдбата, е Полша, която отхвърля квотите за мигранти. Изправени пред граничен хаос, нейните лицемерни десни лидери, които, като унгарския премиер Виктор Орбан, са в ожесточена битка с Брюксел по въпросите на върховенството на закона и демокрацията, призовават за солидарност от ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:20 | 14.09.22 г.
fallback
Още от виж още