fallback

Графика на деня: Световните финансови пазари през 2022 г.

От фондови борси до криптовалути - как се представиха пазарите през тази година и какво ни очаква през следващата

14:45 | 02.01.22 г. 4

На финансовите пазари възходът без съмнение бе приятел на инвеститорите през 2021 г. Стартът на ваксинирането означаваше, че икономиките могат да излязат от блокадите, а фискалните стимули генерираха бързо възстановяване на заетостта, отвеждайки фондовите пазари до рекордни върхове. При фиксираната доходност централните банки запазиха програмите си за количествено облекчаване, оставяйки доходността по облигациите без особена промяна. 2022 г. обаче изглежда много по-сложна, коментират Марк Гилбърт и Маркъс Ашуърт от Bloomberg.

Инфлацията се ускорява навсякъде, а прекъсванията във веригите на доставки, които допринесоха за нарастващите потребителски цени, не са преодолени. Разместванията на пазара на труда дадоха на служителите преговорна сила за пръв път от години. Акциите сякаш ще започнат да прегряват, особено ако централните банки трябва да реагират на ценовия натиск, затягайки паричните условия през следващите месеци. Омикрон вариантът показва, че коронавирусът остава явна и настояща опасност. Опасенията може да заменят алчността като основен двигател на пазара през 2022 г.

119 717 895 834 140 причини да внимавате

Или това е общата стойност в долари на глобалните фондови пазари, която достигна рекордните 120 трлн. долара и се удвои от дъното, достигнато в началото на пандемията през март 2019 г. Растежът не спира.

Американските технологични компании играят голяма роля в захранването на ръстовете. Само Apple допринесе с почти 3 трлн. долара в общата пазарна стойност, а Microsoft и Amazon.com добавиха още 4,1 трлн. долара. Перспективата Федералният резерв да спре паричното кранче разделя стратезите. Техните оценки за индекса S&P 500 за края на следващата година варира от 4400 до 5300 пункта, което е разлика от 20% и според Bloomberg News е втората по големина от десетилетие. Най-високите данни ще означават ръст от 14% спрямо сегашните нива, а ниската означава спад от 6%.

01

Време е за конкуренция

Държавните облигации предлагат слаба конкуренция на акциите. Това обаче започва да се променя. Макар че американските държавни ценни книжа остават сравнително без промяна на фона на затегнатата политика на Фед, има стабилен ръст спрямо ниската доходност, отбелязана в ранните етапи на пандемията.

Доходността по облигациите, а не по акциите е историческото статукво, но в новото нормално на гигантските стимули тя се среща доста рядко. Акциите вече не са очевидният пристан за парите сега когато възвръщаемостта върху фиксираната доходност започва да се раздвижва.

02

Викай, ако искаш по-бързо

Растящите потребителски цени внесоха смут сред централните банкери. Това, което изглеждаше като временен скок и реакция на шоковете в предлагането, съвпаднали с възстановяването на разходите след блокадите и енергийна криза, се превърна в тревожна тенденция.

Инфлационните очаквания имат също толкова голямо значение, колкото действителният темп на промяна на потребителските цени. Ако тези очаквания започнат да се различават твърде много от темпа от 2%, който целят централните банки, банкерите може да застрашат зараждащото се възстановяване на растежа, повишавайки лихвените проценти, преди икономиката да е достатъчно силна, за да устои на по-високи разходи за заеми.

03

Внимание, внимание!

Председателят на Фед Джером Пауъл поведе промените в реториката на централните банкери, отхвърляйки, че ръстът на потребителските цени е „временен“. Според аналитична функция на Bloomberg за публикуваните статии в над 1500 източника той поне е предизвикал дебат за това дали повишението на цените ще се окаже трайно, или не.

През декември Пауъл каза пред американските депутати, че е време този термин да бъде „оттеглен“. Ключов въпрос за следващата година ще бъде дали инфлационистите*, които погрешно предсказват от десетилетие насам, че паричните стимули ще захранят ръст на цените, най-накрая ще се окажат прави.

04

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:18 | 13.09.22 г.
fallback
Още от виж още