Турция има проблем с изтребителите. Членката на НАТО получи забрана от САЩ за доставка на поръчаните над 100 изтребителя от ново поколение F35, които трябваше да формират гръбнака на въздушните ѝ сили. Това е наказанието за решението на президента Реджеп Ердоган да купи руските противоракетни системи С-400 от Владимир Путин, пише Лора Пител за Financial Times.
Анкара се надява един ден да запълни празнината във военновъздушните си сили, като произведе свои собствен изтребител. Но тъй като това е все още далеч напред във времето, засега Турция ще трябва да разчита на остаряващата си флотилия от F16.
Всичко това обяснява скорошното запитване на Анкара до Вашингтон за покупка на 40 по-нови самолета F16, произведени от Lockheed Martin, както и комплекти за модернизирането на близо 80 от вече наличните турски самолети.
Турция, която е обект на американски санкции в отбранителния сектор от декември 2020 г. заради покупката на руските системи С-400, твърди че сделката ще бъде печеливша и за двете страни. Тя ще позволи на страната да обнови своите ВВС в момент, когато съседна Гърция купува френски Rafale и американски F35. И докато САЩ виждат в руските платформи С-400 заплаха за сигурността на своето пето поколение изтребители, то същият проблем може да не съществува при по-старата версия F16.
Сделката ще бъде изгодна и за американската отбранителна индустрия, но също така ще помогне и за затопляне на охладнелите отношения на Анкара със западните си съюзници, които нямат интерес Ердоган да се сближава още повече с Путин.
„Тук има възможност“, посочва Алпер Джошкун, бивш турски дипломат, който сега живее във Вашингтон. „Това ще гарантира, че турската отбранителна индустрия, или поне значителна част от нея, ще остане включена в трансатлантическите отношения“, коментира той.
Но не е ясно дали САЩ ще се съгласят. Конгресът, който може да блокира продажбата, е враждебно настроен към Ердоган и има дълъг списък от причини, включително нарушаването на човешки права, военните операции срещу подкрепяните от САЩ кюрди в Сирия и много други.
Дори администрацията на Джо Байдън да е склонна да одобри предложението на Ердоган – както вярва Анкара – намерението на турския лидер да купи втора отбранителна система С-400 няма да помогне. „В бъдеще никой няма да може да се намесва в това какви отбранителни системи придобиваме, от коя страна, на какво равнище“, коментира пред CBS News Ердоган дни преди да бъде изпратено запитването за самолетите F16.
Въпросът със системите С-400 е „основната пречка“ пред минаването на сделката за изтребителите в Конгреса , коментира Арън Щайн, директор на програмата за Близкия изток на Института за изследване на международната политика във Филаделфия. „Не от позиция на заплаха, а от позиция на раздразнение“, посочва той.
Един недоволен Конгрес най-вероятно ще иска някакви отстъпки от Ердоган за използването на руското оборудване, което вече е в Турция, и ангажимент да не купува втора система. Но турският президент, който обвинява САЩ, че не са успели да му предложат американска алтернатива, е малко вероятно да отстъпи.
Това създава проблематична ситуация за администрацията на Байдън. Ако настоява да се даде зелена светлина за продажбата на самолетите F16 без условия, това ще се възприеме от критиците на Турция като неоправдано задоволяване на исканията. Но ако сделката бъде отхвърлена, Анкара ще си е намерила готово извинение да се обърне към Москва.
Задълбочаване на военното сътрудничество на Турция с Русия няма да е в интерес на Анкара. Не само че е много вероятно да предизвика нови американски санкции, но също така може да навреди и на разрастващата се местна отбранителна индустрия, която самият Ердоган ревностно защитава.
И все пак опасенията са, че той може да се окаже без друга опция. По време на посещение в Русия през 2019 г. за авиошоу, където яде сладолед с Путин и разгледа арсенала на руската отбранителна индустрия, Ердоган попита колегата си – отчасти на шега, отчасти сериозно – за покупка на един от руските самолети Су-57. И сега някои западни държавни представители се притесняват, че това може да се окаже реална възможност.
„Ако американците не одобрят тази сделка, тогава какво ще прави Турция? Те ще купят руски или китайски“ самолети, коментира европейски дипломат, който би предпочел да види изпълнена сделката за F16. „Те ще трябва да запълнят празнината“, допълва той.