fallback

Ще доведе ли случаят с Аrchegos засилване на регулациите?

Колапсът на хедж фонда разкри пропуски в риск мениджмънта на инвестиционните банки, посочи портфолио мениджърът в "Елана фонд мениджмънт" Радостин Бакърджиев

15:47 | 31.03.21 г.

Колапсът на Аrchegos Capital Managment разкри пропуски в риск мениджмънта на инвестиционните банки, които са финансирали ливъридж операциите на хедж фонда. Но в по-широк аспект са налице и пропуски в регулацията на използваните инструменти. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването "Бизнес старт" Радостин Бакърджиев, портфолио мениджър в "Елана фонд мениджмънт".

"500-процетният ливъридж, от който Аrchegos Capital Managment се е възползвал, е бил постигнат чрез така наречените финансови деривати "total return swaps". Това е инструмент, чрез който се сключват договори между двете страни, като едната плаща на другата реализираната доходност от движенията на базовия актив", уточни той.

Бакърджиев поясни, че в случая на Аrchegos Capital Managment фондът сключва договор с Morgan Stanley, като той е на стойност 1 млрд. долара, примерно за някои от акциите, но е достатъчно да внесе под формата на обезпечение само 100 млн. долара.

„С малка сума се придобива петкратно по-скъпа експозиция, т.е. с 14-15 млрд. долара фондът придобива експозиция на стойност 70 млрд. долара, според информацията, която е налична в момента", каза Радостин Бакърджиев.

Той напомни, че американските борсови регулации относно семейните офиси като Аrchegos Capital Managment са много по-либерални спрямо тези, на които подлежат публичните дружества.

"За всеки голям инвеститор в САЩ има изискване да разкрие свои участия, когато инвестициите в публични компании надвишават 100 млн. долара. Но отново с тези "total return swaps" Аrchegos Capital Managment успява да заобиколи този регламент за дялови инвестиции в публични компании", изтъкна експертът.

По думите на Радостин Бакърджиев няма допусната грешка от страна на американската Комисия по ценните книжа и борсите (SEC), като Аrchegos Capital Managment е оперирал спрямо настоящите правомощия и регулации.

"Най-вероятно подобни финансови деривати ще влязат по-сериозно в обсега на регулациите, защото до този момент бяха неглижиран инструмент", прогнозира гостът.

Какво ще предприеме Комисията по ценните книжа и фондовите борси в САЩ?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:08 | 14.09.22 г.
fallback
Още от виж още