България подкрепя и работи за постигане на климатична неутралност на ЕС до 2050 г., съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.
За страната ни определянето на климатичните цели и тяхното преразглеждане е политическо решение, което може да бъде взето от Европейския съвет само след провеждане на задълбочени и обширни дискусии на основата на подробна оценка на въздействието, включително на национално ниво. Тази позиция ще бъде отстоявана от България на предстоящото заседание на Европейския съвет на 15-16 октомври в Брюксел.
По време на заседанието лидерите на държавите членки на ЕС ще оценят осъществения напредък при изпълнението на целта за постигане на климатична неутралност до 2050 г. и ще проведат ориентационен дебат по темата.
Държавните и правителствени ръководители от ЕС ще продължат своя редовен обмен по темата COVID-19, като ще обсъдят цялостна координация на мерките в отговор на пандемията, както и въпроси, свързани с разработването и разпространяването на ваксина.
В писмото на председателя на Съвета Шарл Мишел е записано, че сред темите ще са и преговорите с Великобритания. Той посочва, че двете страни трябва да постигнат споразумение за Brexit преди края на преходния период, но не и на всяка цена.
В интерес на България е постигане на споразумение за бъдещо партньорство, посочват от българското правителство по този казус. Страната ни отдава особено значение на изпълнението на Споразумението за оттегляне, като счита правата на гражданите за въпрос от изключителна важност.
Във фокуса на срещата ще бъдат и отношенията на ЕС с Африка.