Вероятно е Европейската комисия (ЕК) да одобри нов лиценз за АЕЦ „Белене“, но продължаването на проекта е икономически необосновано. Това бе потвърдено и в анализ на Българската академия на науките (БАН), според който в шест от осем сценария това може да доведе до огромни загуби от порядъка на 4 млрд. евро в следващите 30 години след осъществяването на проекта. Това заяви Мартин Владимиров, икономически анализатор в Центъра на изследване на демокрацията, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков по Bloomberg TV Bulgaria.
"Единственият стратегически инвеститор може да бъде собственикът на оборудването на двата реактора – "Росатом". Включването на General Electric и Framatome може да се интерпретира като "смокиново листо" за този проект", обясни гостът.
"Проектът е на "глинени крака" и вероятно няма да са осъществени в планирания в момента вид", каза Владимиров.
Владимиров посочи, че се върви към следния модел: операторът на проекта да поеме огромен заем, който да се връща чрез дивиденти от печалбата на новата централа.
"Ако проектът не е печеливш, остава въпросът кой ще връща подобен междудържавен заем и дали няма да се натрупат огромни дългове за следващите поколения", отбеляза той.
По думите на госта ЕК праща разнопосочни сигнали към страните членки – от една страна, насърчава енергиен преход към пълна декарбонизация и намаляване зависимостта от ядрената енергия до 2050 г., и едновременно с това, от друга страна, одобрява подобни проекти, които ще заключат електроенергийният сектор в ядрена зависимост.
"Стои сериозен риск, че операторът на новата централа ще бъде АЕЦ "Козлодуй". Ще се получи така, че дългът за АЕЦ "Белене" ще се социализира през печалбата на АЕЦ "Козлодуй", която ще нараства заради общото покачване на цените на електроенергията", поясни Владимиров.