fallback

Новият герой на Италия предвожда „Оранжевите жилетки“ срещу управлението

Бивш карабинер основава движението, за да свали правителството, да извади Италия от ЕС и да разространи съобщението, че COVID-19 е грип и повод за злоупотреби

22:59 | 05.06.20 г. 4
Автор - снимка
Редактор

През последните седмици хиляди недоволни в Италия облякоха оранжеви жилетки и излязоха на протести по площадите. Някои се ядосват на премиера Джузепе Конте и на правителството за начина на управление на коронавирусната криза. Други се притесняват от ваксините, трети негодуват от съдебната система, други – се притесняват от 5G технологиите.  Някои казват, че ограничителните мерки са ги докарали дотам да не могат да свържат двата края.

Това, което ги обединява, е чувството на гняв, пише онлайн изданието Politico. Свързваща фигура е и харизматичният Антонио Папалардо, бивш карабинер, известен на последователите си като „генерала".

На митинг в Рим за отбелязване на Деня на републиката на 2 юни Папалардо, с ярко оранжева вратовръзка, енергично поведе скандиращата тълпа. Бившият генерал се опира на смесица от популистки и националистически фрази. Той обещава да върне властта на хората, обижда правителството, изправя се срещу фалшивите новини и критиките от политици и високопоставени личности, включително Васко Роси, една от най-известните рок звезди в Италия.

Хората в тълпата, предвождана от Папалардо, викаха „не на ваксината на Бил Гейтс“ и „5G ни убива“ и се прегръщаха взаимно на фона на речта на предводителя, който настоява, че COVID-19 не е реална заплаха. Малко от хората носеха маски и Папалардо ги накара да ги махнат, като коментира, че „не мога да гледам жена в лицето без да знам дали е красива, или грозна“.

Папалардо, който е на 73 години, за кратко е бил депутат през 90-те години. След това е участвал в няколко избори, а миналата година основава движението Gilet Arancioni (Оранжеви жилетки).

Вдъхновението му за движението идва през миналата година след среща с Дидие Тозин, бивш френски генерал, близък с френското движение Жълти жилетки. "Когато се срещнахме, казахме, че заедно можем да революционизираме Европа", казва Папалардо пред Politico.

Пандемията му дава тласък, защото смесицата от безсилие и страх го поставя на политическата карта.

По думите му Оранжевите жилетки имат три основни цели. Първо, да свалят правителството на Конте, което той обвинява, че е унищожило икономиката на страната, като месеци наред е държало италианците затворени в домовете им без причина. Второ, да извадят Италия от Европейския съюз (ЕС) и да се откажат от еврото. Трето, да разпространят съобщението, че COVID-19 се използва като извинение за злоупотреби с власт, защото е нищо повече от „лош грип“, по негови думи.

Новото движение бе посрещнато с остри критики от целия политически спектър. "Срамувам се от тях и от липсата им на уважение към всички жертви, към тези, които са загубили близки", казва Кристина Лонгини, млад фармацевт от Бергамо, чийто баща е починал от усложнения от COVID-19.

В Милано, където също има протести на Оранжевите жилетки, левият кмет Джузепе Сала коментира демонстрациите като „акт на безотговорност“, докато градът все още е в „трудна ситуация“.

Да се отрича пандемията е престъпление, казва и Лука Зая, крайно десният губернатор на Венето, в телевизионно предаване. Той оприличава изявленията на Папарладо с отричането на Холокоста.

"Аз съм за свободата на мисълта, но има граници, отвъд които не можете да преминавате", коментира политикът от Лига.

Крайно десните лидери - Матео Салвини на Лига и Джорджия Мелони на Братя на Италия, са с малко по-меки изказвания. Само часове преди Папалардо да излезе на площада в Рим, те се появиха на същото място, за да протестират срещу правителството на Конте, привличайки голяма част от същия гняв, който мобилизира хората да облекат оранжеви жилетки.

Мелони даде да се разбере, че партията й няма нищо общо с движението, но отбелязва, че разбира тревогите на хората. Междувременно Салвини осъди президента на Италия Серджо Матарела, който коментира, че хората, асоциирани с движението трябва да се срамуват.

От своя страна Папалардо казва, че не търси приемане от никоя партия и че единственото, което го интересува, е да даде глас на хората. „Хората са ентусиазирани и накрая някой казва нещата, за които всички мислят“, посочва той. "Те се отнасят с мен по-зле с мафията, по-зле от [шефа на мафията] Тото Риина, особено комунистите, но съм по-силен от всякога", казва още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:51 | 14.09.22 г.
fallback
Още от виж още