fallback

ЕС няма да последва Тръмп и да се впусне в търговска война заради Хонконг

Лидерите на блока предлагат Брюксел да избегне пряката конфронтация с Пекин и да възприеме друг подход, въпреки различията по въпросите за демокрацията

22:20 | 29.05.20 г. 8
Автор - снимка
Редактор

Европейските лидери не са в настроение да следват САЩ, които заплашват Китай с търговски санкции заради затягането на хватката над Хонконг, пише онлайн изданието Politico.

Въпреки нарастващото напрежение в бившата британска колония, германският канцлер Ангела Меркел, най-влиятелният европейски политик, настоява, че все още иска ЕС да постигне знаково инвестиционно споразумение с Китай през тази година.

Върховният законодателен орган на Китай в четвъртък гласува с 2878 гласа „за“ и само 1 „против“ налагането на законите за националната сигурност на Хонконг. Това предизвиква опасения, че Пекин ще ограничи автономията, предоставена на принципа „една държава, две системи“, последвал края на британското управление през 1997 г.

През последните дни в Хонконг отново избухнаха масови протести и сблъсъци със силите за сигурност заради решението на Пекин.

САЩ, Канада, Австралия и Великобритания осъдиха решението на Китай за „бастиона на свободата“ Хонконг. САЩ отварят и перспективата да дават гражданство на повече жители на Хонконг, ако Пекин засили натиска.

Докато американският президент Доналд Тръмп се ангажира да „реагира твърдо", а държавният секретар Майк Помпео постави под съмнение преференциалните търговски условия за Хонконг, ЕС се придържа към традиционното дипломатическо изразяване на притеснения. Върховният представител на Съюза по въпросите на външната политика Жозеп Борел заяви, че е дълбоко загрижен за решението на Китай.

По-рано Борел настояваше Брюксел да придаде „голямо значение на запазването на високата степен на автономия на Хонконг“, но допълни, че не смята, че „санкциите срещу Китай могат да бъдат решение на проблема“.

Меркел казва по въпроса, че ЕС като най-голям търговски блок в света трябва да поддържа „критичен и конструктивен" диалог.

„Ако (членовете на ЕП) настояват за това, (Европейският) съвет може да се наложи да разгледа нещо като промяна на мандата на по-късен етап. Но това трябва да бъде обсъдено и (Европейската) комисия ще трябва да поеме инициативата“, смятат европейски дипломати.

Според високопоставен служител на ЕС самият закон за сигурност може да направи европейските инвестиции нежелателни. Той призова Китай да спазва правната система на Хонконг, която е крайъгълен камък за европейските инвеститори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:37 | 13.09.22 г.
fallback
Още от виж още