Основните индекси на Нюйоркската фондова борса затвориха сесията в петък на зелена територия въпреки сериозно влошените данни за пазара на труда в САЩ. Инвеститорите прогнозират, че най-лошото от коронавируса и влиянието му върху икономиката вече е отминало, информира CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повиши с 455,43 пункта, или с 1,91%, до ниво от 24 331,32 пункта. Широкият измерител S&P 500 добави 48,61 пункта, или 1,69%, до ниво от 2929,80 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира ръст от 1,58%, или 141,66 пункта, до ниво от 9121,32 пункта.
По-рано в петък от министерството на труда съобщиха, че безработицата в страната е достигнала до 14,7% през април в резултат на пандемията от коронавирус. Това е най-високото ниво на показателя след Втората световна война.
Индексът S&P 500 отскочи с над 30% от най-големите си спадове в края на март и се намира само на 15% от рекордното си ниво. Измерителят Nasdaq Composite се повиши с над 35% от най-ниските си нива и вече отчита повишение от 1,3% за 2020 г.
„Удивително е наистина като се има предвид, че все още работим от вкъщи“, казва Джей Джей Кинахан, главен пазарен стратег в TD Ameritrade, относно възстановяването на пазарите.
Кинахан също отбеляза, че пазарът продължава да прогнозира бързо възобновяване на американската икономика, след като коронавирусът възпрепятства икономическата активност в страната. „Забелязва се това усещане: „Ще се върнем на работа и нещата ще се развият по-добре“. Но с какъв темп ще се подобрят и ще бъде ли това устойчиво?“, запита той.
Акциите на авиокомпании като Delta, American и United поскъпнаха с около 3,3%. Книжата на Disney се търгуваха 2,3% по-високо, докато тези на MGM Resorts отчетоха ръст в цените си с 3,8%.
"Това е лоша среда", казва Робърт Тип, главен инвестиционен стратег в PGIM Fixed Income. „Но оптимизмът на пазарите изглежда повишен спрямо това, което се случва“, каза още той.
Настроението на Wall Street бе повдигнато и от проведения телефонен разговор между министъра на търговията Ситвън Манучин и американския търговски представител Робърт Лайтайзър с китайския вицепремиер Лю Хъ за състоянието на търговското споразумение между САЩ и Китай, договорено през януари. В изявление те казаха, че и двете страни „са се съгласили, че въпреки настоящата ситуация в световен мащаб, ще изпълнят задълженията си по споразумението своевременно“.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа е съответно до 0,683% и 1,385%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 99,78 пункта.
Еврото се разменя с ръст от 0,02% на ниво от 1,083 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се повишава с 1,53 долара до 30,99 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат повишение от 1,23 долара до ниво от 24,78 долара за барел.
Цената на златото бележи спад от 1,01% до ниво от 1708,30 долара за тройунция.