Общините трябва да разработват планове за интегрирано развитие, които да заменят досегашните планове за развитие и интегрирани планове за градско и регионално развитие за периода 2021-2027 г., предвиждат методологически указания на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Плановете, със срок на действие седем години, трябва да бъдат съобразени с нормативните документи, свързани с местното самоуправление, териториалното устройство, опазването на околната среда, кадастъра и имотния регистър за територията на общината и да са в съответствие с целите на кохезионната политика на ЕС за периода 2021-2027 г. - „Европа по-близо до гражданите чрез насърчаване на устойчивото и интегрирано развитие на градските, селските и крайбрежните райони и на местните инициативи“. В тях също ще се определят средносрочните цели и приоритети за устойчиво развитие на общината и връзките ѝ с други общини. Те ще осигуряват пространствена, времева и фактическа координация и интеграция на различни политики и планови ресурси за постигане на дефинираните цели за трайно подобряване на икономическото, социалното и екологичното състояние на общинската територия.
Досегашните регионални схеми за пространствено развитие на районите от Ниво 2 се заменят от интегрирани териториални стратегии за развитие. Срокът им на действие е седем години, като предвижданията за националните мрежи и съоръжения на транспортната и инженерно-техническата инфраструктура ще са с период до 30 години. С тях ще се определят средносрочните цели, приоритети и перспективи за развитие на територията на съответния район за планиране в съответствие с предвижданията на Националната концепция за регионално и пространствено развитие и другите секторни и хоризонтални политики, както и връзките с други райони. Интегрираните териториални стратегии ще координират и предвижданията на секторните стратегии и документи на регионално равнище в областта на икономическото развитие, здравеопазването, образованието, науката, социалните услуги, транспорта, водния сектор, енергетиката, широколентовите комуникации, туризма и околната среда и ще отчитат регионалните им специфики и териториалните им измерения.
Тези стратегии задължително трябва да съдържат индикативен списък на важни за района проектни идеи с индикативни бюджети и оптимален график на изпълнение. Те ще се разработват в тясно сътрудничество със съответния Регионален съвет за развитие. Така ще бъде стимулиран подходът „отдолу-нагоре“ при идентифициране на нуждите, потенциала за развитие и възможните решения.
Интегрираните териториални стратегии за развитие на районите от ниво 2 са изготвени на фаза проект от Националния център за териториално развитие. Те са публикувани за обсъждане в Портала за обществени консултации. Коментари по тях могат да се дават в срок до 20 април.