fallback

Най-големите индустриални замърсители се отдалечават от целите за климата

Петролната и газовата индустрия изостава от останалите сектори по отношение на свиването на количеството отделени емисии

19:50 | 20.03.20 г. 3

Повече от 80% от най-силно замърсяващите въздуха публични компании, не успяват да осигурят намаляване на емисиите на парникови газове, което да е приведено в съответствие с ограничението на глобално затопляне под 2 градуса по Целзий, регламентирано в Парижкото споразумение.

Много от тях също не отчитат стратегиите за намаляване на риска при климата, пише edie.net, медиен партньор на Euractiv.

Годишният доклад на Инициативата за преходния път (TPI) оценява 238 енергийни, промишлени и транспортни компании по прогнозния интензитет на отделянето на емисии, като установява, че едва 18% (43 компании) са на път да осигурят намаляване на емисиите, което да е съобразено с регулациите за климата.

Въпреки че това е едва 2% подобрение спрямо показателя за миналата година, петролната и газовата индустрия изостава от останалите сектори. 

В доклада се установява, че електроснабдителните дружества и тези, които произвеждат хартия, поставили цели за 2025 г., намаляват интензитета на емисиите средно с около 4% всяка година, траектория, която с която могат да бъдат надминати целите, определени от бизнеса в тези сектори.

Въпреки това стоманодобивните и компаниите за производство на цимент с поставени цели до 2025 г. всъщност увеличават интензивността на емисиите, докато петролният и газов сектор не свива емисиите достатъчно бързо, за да постигне целите си.

„Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупреди, че макар въглеродните емисии вероятно да намалеят тази година, в средносрочен план разпространението на коронавируса може да забави прехода към нулеви емисии, като зелените инвестициите бъдат блокирани от правителствата и предприятията“, споделя съпредседателят на TPI и главен инвестиционен директор в пенсионното дружество Brunel Фейт Уорд.

Докато компании като Daimler са поставили нови цели за вредните емисии през последната година, докладът установява, че силно замърсяващите компании в сектори като производството на алуминий, стоманодобива и корабоплаването не успяват да разкрият или просто нямат данни за намаляване на емисиите.

климат

Докладът също така установява, че 31% от компаниите са разкрили своята цена на въглерода, а 26% са представили анализ на своите климатични сценарии, както е препоръчано от Специалната група за финансови разкрития, свързани с климата (TCFD). Понастоящем препоръките от органа се подкрепят публично от повече от 1000 организации в световен мащаб.

Компаниите се представят по-слабо по отношение на управлението на свързаните с климата рискове. Седем компании, включително E.ON, Unilever, BHP Billiton и Equinor, отговарят на всички критерии, а 38% от компаниите са определени като "неподготвени за прехода".

Климатичната устойчивост привлича все по-вече вниманието на бизнеса, тъй като въздействията от изменението на климата стават все по-явни и дълбоки. Група от 215 от най-големите компании в света рискуват колективно да загубят до 1 трлн. долара заради въздействието на климата, като по-голямата част от този риск ще има ефект в рамките на следващите пет години.

Засилващото се въздействие на изменението на климата и бързото разрастване на индустрията на алтернативните източници на протеини ще изложат „милиарди долари на риск“ в сектори като месопреработването, а най-големите световни петролни и газови компании също рискуват икономически загуби, като продължават да не разкриват данни, свързани с климата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:01 | 14.09.22 г.
fallback
Още от виж още